sarimsagin-cilde-faydalari

Sarımsağın Cilde Faydaları

Yemeklere lezzet katmak için sıkça kullanılan sarımsağın aynı zamanda sayısız faydası vardır. Bu yazımızda daha çok sarımsağın cilde olan faydalarından bahsedecek, sağlığa olan faydalarına ise kısaca değineceğiz.

Genel olarak bahsedecek olursak sarımsağın içeriğinde bolca yer alan allisinin mantar oluşumunu engelleyici, yaşlanmayı geciktirici ve cildi düzeltici etkileri vardır. Ayrıca sarımsak ciltteki ve vücuttaki antioksidan seviyelerini arttırması ile de bilinir. Sarımsağın içerisinde yer alan bir diğer bileşen olan sülfür ise enfeksiyonları önler ve iltihabı azaltır. Sülfür aynı zamanda kan dolaşımını güçlendirerek cilde doğal bir parlaklık ve canlılık kazandırır.

Akne, Sivilce ve Leke Tedavisinde Kullanılır

Daha önce de bahsettiğimiz gibi sarımsağın içerisinde yer alan allisin mantar oluşumunu engeller ve bu sebeple sarımsak inatçı akneler üzerinde kullanılabilir. Ayrıca sarımsağın içerisinde bakterilerin ölmesini sağlayan antioksidanlar da vardır. Peki, akne, sivilce ve leke tedavisinde sarımsak nasıl kullanılır? İşte size birkaç kullanım önerisi:

 • Çiğ sarımsaktan bir parça kesin ve üzerine biraz baskı uygulayarak içeriğindeki suyun çıkmasını sağlayın. Ardından bu sarımsak parçasını sorunlu bölgeye sürün ve yaklaşık 5 dakika bekleyin. Son olarak ise soğuk su ile yıkayın. Bir gün sonra kızarıklık ve kabarıklıkta azalma gözlemleyeceksiniz. Bu yöntemle aknenin cildinizde bırakabileceği izlerden de korunmuş olacaksınız.
 • Aknelerden kurtulmanız için uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem ise 2-3 parça sarımsağın suyu ile aynı miktarda beyaz sirkeyi karıştırıp sorunlu bölgeye sürmektir. Beyaz sirke cildin PH seviyelerini korurken, sarımsak enfeksiyon ile savaşacaktır.
 • Sarımsak tek başına kullanıldığında ciltte bir miktar sızlama olabilir. Eğer bu sızlamaya dayanamayacağınızı düşünüyorsanız birkaç sarımsağı soyup ezmeli, ardından yarım yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırmalısınız. Yüzünüze uygulayacağınız bu maskeyi 20 dakika sonra iyice durulamalısınız. Bu maskeyi hazırlarken çiğ sarımsak yerine sarımsak yağı ya da sarımsak tozu da kullanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken kullanım miktarlarınızdır. Asla 2-3 damladan fazla sarımsak yağı ya da yarım yemek kaşığından fazla sarımsak tozu kullanmamalısınız.

Siyah Noktaların Giderilmesinde Kullanılır

Sıkça rastlanan cilt problemlerinden birisi de siyah noktalardır. Özellikle yağlı cilde sahip olan kişilerde siyah noktalara daha yoğun rastlanmaktadır. Sarımsak kullanarak siyah noktalarınızdan kurtulabilmeniz mümkündür. Bunun için tek yapmanız gereken 2-3 diş sarımsağı ezip, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1-2 damla çay ağacı yağı ve yarım yemek kaşığı limon suyu ile karıştırmaktır. Ardından daha kalın bir macun elde etmek için bir miktar bal eklenmeli ve hazırlanan karışım ince bir tabaka şeklinde temiz cilde sürülmelidir. Yaklaşık 2-3 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanmalıdır.

Yaşlanma Karşıtıdır ve Gözenek Küçültücü Etkisi Vardır

Sarımsağın güzelliğe olan faydaları arasında yaşlanma karşıtı oluşu da yer almaktadır. Sarımsağın içerisinde yer alan güçlü antioksidanlar serbest radikallerin ciltte gelişmesinin azalmasını ve böylece cildin sıkı ve genç kalmasını sağlar. Yine sarımsağın içerisinde yer alan sülfür ise vücudun kolajen üretmesine yardımcı olur ve böylece cildin kırışıklıklarla savaşmasına da destek olur. Tek yapmanız gereken birkaç sarımsağı ezmek ve çıkan suyu yüz maskenize ilave ederek maskenin faydasını arttırmak ve erken yaşlanmayı önlemektir.

Genişlemiş gözenekler de cilt problemlerinden birisidir. Gözenekleri küçültmek için yarım domates ve 3-4 parça sarımsağı ezmeli ve oluşan maskeyi ince bir tabaka halinde yüzünüze sürmelisiniz. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile durulamalı ve ardından soğuk su ile yüzünüzü yıkamalısınız. Hem domates hem de sarımsağın gözenekleri küçültücü ve sıkıştırıcı etkileri vardır.

Her gün sarımsak yutmak da serbest radikallerin, oksidasyonun ve çevresel stres etkenlerinin cilde vereceği zararlara karşı cildinizi koruyarak sonucunda oluşabilecek kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

Ciltteki Çatlakların Giderilmesine Yardımcı Olur

Çeşitli sebeplerle ciltte oluşmuş çatlakları tedavi edebilecek pek fazla bir şey bulunmamaktadır. Ancak sarımsak kullanımı ile çatlak görünümü azalabilmekte ya da yok olabilmektedir.
Çatlak tedavisinde kullanılan yöntemlerden bir tanesi sıcak yağ ile yapılan masajdır. Sarımsakları ezdikten sonra elde ettiğiniz sarımsak suyu ile bu yağın etkisini arttırabilirsiniz. Düzenli olarak kullanmanız durumunda ise birkaç hafta sonra değişimi fark etmeniz mümkündür. Bu arada, sarımsak suyu yerine sarımsak yağı da kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken yarım yemek kaşığından fazla sarımsak yağı kullanmamanızdır.

Sarımsak Saçlarınız İçin de Faydalıdır

Saçlarınızın uzaması için sarımsak mükemmel bir üründür. Sarımsak saçlarınızın dökülmesini azaltır, yeni saç foliküllerinin oluşumunu arttırır, saç derisindeki zararlı toksinlerin deriden arınmasını sağlar, saçın yapısını iyileştirir ve saç köklerini güçlendirir.

Sarımsağın içerisinde yer alan allisin, saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saçlardaki dökülmeyi azaltır ve saçın gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca sarımsaktaki anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikler kepek tedavisine ve kaşınan saç derisine iyi gelir. Sarımsağın bileşenlerinden olan sülfür de kepeğin şiddetini azaltır ve tekrar oluşmasını engeller.

 • Sarımsağı kullanmanın en kolay yolu şampuanınıza ya da saç kreminize bir diş sarımsak ilave etmektir. Burada dikkat etmeniz gereken sarımsak ilave edilmiş şampuan ya da saç kremini ayda iki defadan fazla kullanmamaktır. Çünkü sarımsağın aşırı kullanımı saç derinizin ve saçınızın kurumasına yol açabilir. Sarımsağın yoğun kokusundan kurtulmak için ise saç kreminize bir miktar bal ilave edebilirsiniz. Bal ayrıca doğal saç kremi görevi de görecektir.
 • Saç dökülmesini azaltmak için ise birkaç diş sarımsağı bir hafta boyunca zeytinyağında beklettikten sonra bu yağ ile saç derinize masaj yapmalı ve yağı gece boyunca saçınızda bekletmelisiniz. Ardından saçınızı yıkamalı ve bu yağı haftada bir saçınıza uygulayıp saçlarınızdaki dökülmenin azaldığını gözlemlemelisiniz.

Sarımsağın Tırnağa Faydaları

Sarımsağın faydaları sadece saç ve cilt ile sınırlı değildir. Sarımsak sayesinde donuk ve çabuk kırılan tırnaklardan kurtulmanız da mümkündür. Ayrıca anti-bakteriyel özellikleri sayesinde kütikül enfeksiyonuna karşı da koruma sağlamaktadır.

 • Tırnaklarınızdaki sararmalardan kurtulmak için sarımsakların suyunu dışa verecek şekilde ezmeli ve bu sarımsakları tırnaklarınıza sürmelisiniz. Bu işlemi haftada 2 kere uygulamanız halinde uzun ve güçlü tırnaklara sahip olmanız mümkün olacaktır.
 • Kütikül kreminizin içerisine birkaç damla sarımsak yağı ya da sarımsak suyu ilave ederek sarımsağın tırnaklarınız için faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sarımsak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Allisin, sülfür, çinko ve kalsiyum bakımından oldukça zengin olan sarımsağın sağlığa ve güzelliğe faydalarının yanı sıra antibiyotik ve anti-fungal özellikleri de vardır.
 • Sarımsak selenyum minerali bakımından da oldukça zengindir. Selenyum kanserle savaşması ile bilinen ve vücutta E Vitamini ile beraber çalışarak antioksidan gücünü arttıran bir mineraldir.
 • Sarımsak, salisilat içeriği sayesinde kan inceltici görevi görür. Bu özelliği sayesinde düzgün bir kan dolaşımı sağlar ve kan dolaşımı sağlığını güçlendirir.
 • Sarımsak güçlü bir madde olduğu için hassas cilt ya da saç yapısı olan kişilerin kullanması önerilmez.
 • Yukarıda yer alan tüm bilgiler öneri niteliğindedir ve herkese aynı faydaları sağlayacağı gibi bir garantisi yoktur.
 • Yukarıda yer alan önerileri uygulamayı isterseniz önce ufak miktarlarda ve küçük alanlarda uygulayabilirsiniz. Herhangi bir yan etki, hassasiyet ya da olumsuz bir durum gözlemlemesi durumunda kullanımı bırakmalı ve bir daha kullanmamalısınız.

Kaynak:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın