Sarımsak Hapının Zararları

Sarımsak Hapının Zararları

Saç sağlığından cilt sağlığına, kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmadan yemeklere kadar pek çok farklı alanda yüzyıllardır kullanılan sarımsak, taze tüketiminin yanı sıra toz, krem, yağ ve kapsül/hap formlarında da bulunabilmektedir. Sarımsak, günümüz alternatif tıbbında en çok, kolesterolü ve yüksek kan basıncını düşürmek için önerilmektedir. Ancak bu olumlu etkileri hakkında yapılan bilimsel araştırmaların sayısı kesin bir sonuç için yeterli görülmemektedir. Yine de doktorunuzun önerisi ile sarımsak hapı kullanıyorsanız olası zararlarını ve yan etkileri hakkında bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Sarımsak Hapının Yan Etkileri

Yanma Hissi: Sarımsak kapsülünün en çok karşılaşılan yan etkisi kapsülü aldıktan sonra boğazda oluşan yanma hissidir. Bunun nedeni sarımsak içinde doğal olarak bulunan bazı kimyasal bileşenlerdir. Bu bileşenler, gırtlaktaki hassas mukoza dokularını tahriş edebilir. Sarımsak kapsülünü yemeklerle birlikte almak bu tahriş edici etkisini hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca aynı etkili kapsülü kullandıktan sonra midenizde de yaşayabilirsiniz. Eğer bu yanma hissi sizi rahatsız edecek kadar şiddetliyse ve kapsülü aldıktan bir kaç saat sonra geçmiyorsa doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Baş Dönmesi: Sarımsak kapsülü ya da hapının yarattığı baş dönmesi ciddi boyutlarda değildir ancak vücut dengesini hafif biçimde etkileyebilir. Baş dönmesinin nedeni genellikle kişinin kullandığı diğer ilaçlarla sarımsak hapının etkileşime geçmesidir. Düzenli olarak başka bir ilaç kullanıyorsanız bu ilaçların etkileşimleri hakkında detaylı bilgileri ve kullanabileceğiniz alternatif ilaçları doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Mide Bulantısı ve Kusma: Sarımsak kapsülünün yan etkisi olarak görülen mide bulantısı, ishal ve kusma genellikle orta derecelidir ancak bulantı nöbetleri devam ediyorsa ve ishal uzun sürdüyse hapı kullanmayı kesmeniz gerekebilir. Uzun süreli ishal vücutta su kaybına ve halsizliğe yol açabilir.

Terleme: Sarımsak hapının neden olduğu terleme, çoğunlukla ağır bir yemekle birlikte alındığında görülmektedir. Vücudunuz sarımsak kapsüllerine alışmaya başladıktan sonra normalden fazla terleme etkisi azalacaktır.

Kaşıntı: Sarımsağa alerjiniz varsa, hapı aldıktan sonra kulakların arkası ve yüz başta olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Eğer alerji şiddetliyse bu bölgelerde kaşıntı ve döküntü meydana gelebilir. Alerjinizin olup olmadığını basit bir alerji testiyle öğrenebilirsiniz. Eğer alerjiniz varsa sarımsak kapsülü almayı bırakmanız gerekir.

Uyarı: Sarımsak hapının zararları yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan, bilgilendirme amacıyla derlenmiştir. Sarımsak hapının zararları hakkında detaylı bilgileri ve sizin sağlık koşullarınız için uygun olup olmadığını ancak bir doktordan öğrenebilirsiniz.

Kaynaklar

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın