Sarımsak Sivilceye İyi Gelir mi?

Sarımsak Sivilceye İyi Gelir mi?

Sarımsağın sivilce oluşumunu engellediği ya da var olan sivilceleri geçirdiği yönünde bilimsel bir araştırma sonucu bulunmamakla birlikte, sarımsak ve sarımsak yağı, pek çok toplumda tarih boyunca kullanılmış, doğal bir antibiyotik ve anti bakteriyeldir. Sivilce ve aknelerin, genel olarak gözeneklere hapsolan bakteri nedeniyle oluştuğu düşünüldüğünde sivilce oluşumunu azaltmak için sarımsak kullanılabilir. En basit yöntem olarak sarımsağı ezdikten sonra, sivilcelerin olduğu bölgeye sürüp kurumasını bekleyip ılık suyla durulayabilirsiniz.

Sarımsak ve Sivilce Oluşumu

Sivilce genellikle; cildin hormon dengesizliğine bağlı olarak aşırı yağ üretmesi, bu yağın cilt gözeneklerini tıkaması ve bakteri birikimi nedeniyle oluşmaktadır. Cildin bakteri birikimine verdiği tepkinin sonucunda da küçük sivilceler daha büyük aknelere dönüşebilir. Cildin sivilceye yatkın olması ve sivilcelere yeterli özenin gösterilmemesi enfeksiyona ve bu sivilcelerin yara izi bırakmasına yol açabilir.

Sarımsak işte bu noktada cildi bakterilerden arındırmak için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Sarımsağı cilt yüzeyinde kullanarak sivilcelere direk müdahale edebileceğiniz gibi yemeklerinizle birlikte tüketerek cildin enfeksiyonlara karşı daha korunaklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sivilceler İçin Sarımsak Kullanımı

1. Yöntem: 2-3 diş sarımsağı ezdikten sonra 2 yemek kaşığı kadar suyla karıştırarak vücudunuzda sivilcelerin görüldüğü bölgeye masaj yaparak sürün. Sarımsaklı suyu sürmeden önce bölgeyi ılık suyla yıkamak gözenekleri açacağından sarımsağın cilde daha kolay nüfuz etmesini sağlayacaktır. Masaj sonrası 5 dakika bekleyip sivilceli bölgeyi ılık suyla iyice yıkayın.

2. Yöntem: 2-3 diş sarımsağı suyu çıkıncaya kadar iyice ezin ve 1 yemek kaşığı sirkeyle karıştırın. Bu karşımı pamukla sivilcelerin olduğu bölgeye sürün ve 5 dakika kurumasını bekleyin. Daha sonra sirkeli sarımsağı temizlemek için ılık su kullanabilirsiniz.

Sarımsağın cilde olan diğer faydalarını incelemek için sarımsağın cilde faydaları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önlemler

Sarımsağın ağır kokusunu hepimiz biliyoruz. Eğer yüzünüzdeki sivilceler için sarımsak kullanacaksanız bunu evde kalacağınız, dışarı çıkmayacağınız saatlerde yapın. Sarımsağı cildinizden temizlerken bol suyla iyice durulayın. Terleme sorununuz varsa sarımsağın ter kokusunu keskinleştirebileceğini unutmayın.

, ,

Sarımsak Sivilceye İyi Gelir mi? İçin 16 Yorum Yapılmış

 1. fatma 05 Nisan 2013 #

  Ben sarımsağı ezdim yara bandına koydum onu da burnuma yapıştırdım sivilce var diye şimdi burnum mosmor oldu :) :( Lütfen bi çaresini bulun ya, pazartesi okula mor mor gitmek istemiyorum :O

 2. asi 09 Mart 2014 #

  Ben denedim faydası var.

 3. öznur 11 Mayıs 2014 #

  Bu önerdiğiniz sivilceler için sarımsak kullanımını uyguladığımız zaman yüzümüzde kıllanmalar olabilir mi?

  • oniki.bilgi.com 30 Nisan 2016 #

   Hayır olmaz, çünkü gözenekleri zaten temizlediği için o sarımsaklar, kıl ve ya tüy çıkmasını engelliyor. Rahatça kullanabilirsin.

 4. Mehmet 23 Ağustos 2014 #

  Ben ilk önce sarımsağı ezdim sonrasında ise suya karıştırmak yerine 1 yemek kaşığı sirke ekledim üstüne sonrasında iyice karıştırarak yüzümdeki sivilce ve aknelere uyguladım ilk başlarda çok feci yakıyor sonralarında kabarık akneleri zamanla indiriyor.

 5. hilal 21 Aralık 2014 #

  Bende sarımsağı ezip balla ve tarçınla karıştırarak sürdüm. 5 dk bekledim.(yaktığı için çok duramadım) Tuzlu su, sirke ve ile de ayrı ayrı sildim. Küçük akneleri kuruttu.

 6. Songül 13 Şubat 2015 #

  Sarımsak yağı kullanabilir miyiz sivilceler için?

 7. abdurahim 14 Mart 2015 #

  Kaç gun sürücem peki bu sarımsağı

 8. zehra 27 Şubat 2016 #

  Bunu ne kadar sıklıkla kullanıcaz, yazılmamış?

  • Doktor 25 Mayıs 2016 #

   Haftadan haftaya kullanılacak.

 9. Doktor 25 Mayıs 2016 #

  3 dal sarımsağı suyu çıkana kadar ez, bir kaba koy ve üzerine az çay bardağı sirke koyup karıştır. Sonrasında karışımı pamukla sivilcelerine sür, 1 saat yüzünde beklet ve sonra yıka. Faydasını göreceksiniz.

 10. Selen 25 Haziran 2016 #

  Ben de denedim ama acayip yakıyor ve sivilcelerim gittikçe çoğaldı, bir daha yapmam.

 11. Ezgi 25 Eylül 2016 #

  Merhaba ben yüzüme 15 dakika kadar sarımsak ve sirke karışımı sürdüm, başlarda aşırı bir yanma oldu ama bekledim. Yıkadıktan sonra yüzümde kabarma ya da kızarma gibi bir durum oldu. Ertesi sabah kalkınca daha belirgin oldular. Bu normal mi ve ne kadar sürede geçer ?

 12. Mehmet 26 Mart 2017 #

  iyi geldiği yok, daha da mahvediyor yüzünüzü.

 13. öykü 27 Mart 2017 #

  Arkadaşlar sakın böyle bir şey yapmayın, ben uyguladım sonra bir baktım sabah her yerimde yanık var. Hastaneye gittim 1. derecede yanıkmış, tavsiye etmiyorum.

 14. Emin 31 Ekim 2018 #

  Aslında sarımsak cilde temas ettiği anda kıllanmalar oluşturuyor, bu nedenle sakalı çıkmayan erkekler genelde yüzlerine sarımsak sürerler.

Bir cevap yazın