Şeftalili Yüz Maskesi

Şeftalili Yüz Maskesi

Cildi temizleyen, yumuşatan ve elastikiyetini arttıran şeftaliyi, evde hazırladığınız maskelerde kullanabilirsiniz. Ev yapımı şeftali maskesi cildi beslerken, kırışıklık oluşumunu azaltmaya yardımcı olur ve gözenekleri sıkılaştırır. 1 adet şeftaliyi mikserde 1-2 çay kaşığı yoğurtla karıştırıp yüzünüze sürdükten sonra 20 dakika bekletebilirsiniz. Bu hazırlaması oldukça kolay şeftali maskesi dışında evde hazırladığınız diğer doğal bakım maskelerine de şeftali ekleyebilirsiniz.

Şeftalinin Cilde Faydaları

Vitamin bakımından zengin olan şeftali cildi beslemek, tonunu dengelemek, kırışıklıkların oluşumunu geciktirmek için kullanılabilir. Şeftali maskesinin, İlk kullanımdan itibaren cildinizin yumuşattığını ve doğal parlaklık verdiğini görebilirsiniz. Cilt yüzeyinde biriken kir ve ölü deri hücresi tabakasının temizlenmesine yardımcı olan şeftali maskesi sayesinde cilt hücreleri yenilenir ve cildin esnekliği artar. İltihap önleyici bileşenler içeren şeftali, akne sorunu yaşayan ciltlerde de kullanılabilir.

Şeftalili Yüz Maskeleri

Yazının başında da belirttiğim gibi 1 adet olgun şeftalinin kabuğunu soyduktan sonra 1-2 çay kaşığı yağsız yoğurtla birlikte miksere atabilirsiniz. Püre kıvamındaki karışımı yüzünüze sürerek 20 dakika sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu kısa sürede hazırlanan pratik maske dışında aşağıdaki şeftali kullanılan yüz maskesi tariflerini deneyebilirsiniz.

1) İhtiyacınız olan malzemeler

  • 1 adet olgun şeftali
  • 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı
  • 1 adet E vitamini kapsülü veya bir kaç damla E vitamini yağı

Nemlendirici özelliği yüksek olan bu maskeyi hazırlamak için şeftaliyi soyduktan sonra diğer malzemelerle birlikte miksere atın. Mikseriniz yoksa şeftaliyi çatalla ezebilirsiniz. Karışım yumuşak bir hamur kıvamında olmalı. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

2) İhtiyacınız olan malzemeler

  • 1 adet olgun şeftali
  • 1 adet yumurtanın akı
  • 1 tatlı kaşığı yağlı ciltler için yağsız, kuru ciltler için yağlı yoğurt

Bu maske ile cildinizi sıkılaştırabilir ve gözenekleri küçültebilirsiniz. Ayrıca maske içinde bulunan yoğurt cildi nemlendirerek esnekliğini arttıracaktır. Kabuğu soyulmuş şeftaliyi ve diğer malzemeleri miksere atarak püre kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Parmak uçlarıyla yüzünüze sürün ve yıkamadan önce 15 dakika bekletin.

3) İhtiyacınız olan malzemeler

  • 1 adet olgun şeftali
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı yulaf

Şeftalinin kabuğunu soyduktan sonra diğer malzemelerle yoğun hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Karışımını yüzünüze ve boynunuza sürüp 10 dakika bekleyin ve ılık suyla yıkayın. Bu maske özellikle cildi nemlendirmek için kullanılabilir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın