Sevgiliden Ayrılmanın Yolları

Sevgiliden Ayrılmanın Yolları

Zaman doldu, ayrılma vakti! Artık ilişkiniz devam etmiyorsa bu cümleleri kabullenmeniz gerekir. Peki, sevgiliyi kırmadan, üzmeden nasıl ayrılmalı?

Sevgilinizden ayrılma vakti geldiğinde süreci geri döndürmek imkânsız gibidir. İlişkiniz artık yolunda gitmiyor ve karşılıklı olarak mutlu değilseniz; elinizden geleni yaptınız ancak yine de hiçbir işe yaramadıysa ayrılıktan başka çare bulamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda artık ilişki için yapılabilecek bir şey yoktur. İlişkiniz eski heyecanını ve cazibesini yitirmiş demektir. Bu sebeple bazen işler daha da kötüleşmeden ilişkiye son vermek en iyisidir. Bu duruma gelen bir ilişki zaten bir süre sonra sona erecektir. Ancak uzun süre bir şeyler paylaştığınız bir insanla ayrılmak o kadar da kolay değil. Özellikle de uzun dönemli bir ilişkiyse, anılarınız sizi zorlayabilir. Karşılıklı olarak zarar görmektense anıları bir kenara bırakarak ilişkinizi bitirebilmelisiniz. Çünkü devam etmek sizi daha da üzecektir. Bu zor görevi yerine getirirken size rehber olması açısından uzmanların da tavsiye ettiği aşağıdaki öneriler işinize yarayabilir.

Ayrılmanın Serencamı

İlişkiler her zaman iyi ve kötü karışımıdır. İyi duygular ve iyi niyetlerle başlar. Her iki insan da sevilmek ister. Her iki taraf da kendisini güvende hissetmek ve ilgi ister. Bu başlangıç motivasyonları, gerçek duyguların bir karışımıdır ve iki insanın ilişkisini sürdürmek için nadiren yeterli olur. Ne yazık ki ilişkilerle ilgili bir okul veya eğitim kurumu yok. Okullarda da “iyi bir ilişkiyi sürdürme veya sona erdirme teknikleri” eğitimi verilmiyor. İnsanlar oldukça garip! Bir otomobili kullanmak için günlerce kurs alıp, sınavlara girip, direksiyon testinden sonra ehliyet alabiliyor. Ancak bir insan için hayati önemdeki sevgili, partner veya eş seçimi, ilişki kontrolü, devamı ve ayrılık gibi konularda herhangi bir eğitim almaya ihtiyaç duymuyorlar. Üstelik otomobil kullanmazsanız hayatınızdan önemli bir şey kaybetmezsiniz; ancak bir sevgiliyi kaybetmenizin ömrünüz boyu size olumsuz etkileri olabilir. Yani ilişkiler, otomobil kullanmaktan daha tehlikelidir. Bu yüzden çoğu ilişkinin başarısız olması kimseyi şaşırtmamalı! Kolay kolay başlamayan bir ilişki, kolay kolay da sona ermeyecektir.

Gerçek olan şu; bütün ilişkiler sona eriyor. Bir sevgiliniz olsa sonra evlenseniz bile ölüm, ilişkinizi sona erdirir. İlişkiler sona erdiğinde, genellikle kötü sonuçlanır ve her iki tarafta da izler bırakır. Bazen bir taraf, bazen iki taraf acı çeker. İlişkilerini iyi, sağlıklı ve samimi bir şekilde sona erdiren sevgililer var. Bu şekilde, aniden sona ermesi sonucu daha fazla acı çekmelerini sağlayacak olaylardan kendilerini korumuş oluyorlar. Belki ilişkileri sürdürmek için çevremizden veya uzman bir kişiden destek alabiliriz. Ancak ilişkiyi iyi bir şekilde nasıl sona erdireceğimizi pek düşünmeyiz. Aynı zamanda bu bize hiç öğretilmedi. Bir ilişkiyi sorumlulukla ve sevgiyle sona erdirmenin yolları var. Sevgilinizden iyi ayrılmak için çok bilinçli bir çaba gerektiriyor; çünkü kötü sonuçlanması için pek çok seçenek var.

Ayrılırken Nasıl Davranmalı, Neler Söylemeli?

Kalbinizde bir nebze de olsa sevgi kırıntıları bulabileceğiniz bir insana karşı hiçbir şey söylemeden veya kaba bir üslupla ayrılık seremonisi sergilemenize gerek gerek yok! Zaten artık görüşmeyeceksiniz. En azından sizi hatırladığında veya isminizi duyduğunda hakkınızda kötü şeyler düşünmemesi için uygun yöntemlerle “mutlu bir ayrılık” gerçekleştirebilirsiniz. İyi günler hatırına bunu yapmalısınız. Nasıl mı? İşte o öneriler:

 • Ayrılık kararı, göz önüne alınması gereken “üçüncü bir kişi” olduğu anlamına gelir. Bu da ilişkinin ta kendisidir. İlişkiniz, sona erdiğinde de saygıyı hak eder.
 • Ayrılık konuşması öncesi suçlama, aşağılama ve incitici sözler konusunda kendinizi hazırlayın. Duymak istemeyeceğiz sözleri söylemeyeceğiniz konusunda kendinize vereceğiniz taahhüt, acıyı azaltırken ayrılığı kolaylaştırır.
 • İlişkiyi sona erdirmeden önce, sessizce oturun ve ilişkinin artılarını ve eksilerini not edin. İlişkiyi sona erdirerek ne kaçıracaksın, bu ilişkiden vazgeçmek için gerçekten hazır mısın? Yoksa yeniden müzakere etmek mümkün mü? Bu soruların cevabını vererek yola çıkın.
 • Sevgilinizden ayrılırken mutlaka yüz yüze görüşme yapın. SMS, e-mail veya telefonla ilişkinizi bitirmeye çalışmayın. Bu; anılarınıza, heyecanlarınıza ve ilişkiniz için harcadığınız emeklere saygısızlık olacaktır.
 • Neden ayrılmak istediğinizi açıkça söyleyin. Kesinlikle dürüstlükten ödün vermeyin. Entrika veya yalana gerek yok! Olayları iyice karmaşık hale getirirseniz tartışmalara yol açacaktır ve istediğiniz gibi mutlu bir ayrılık gerçekleştiremezsiniz.
 • Ayrılık için uygun bir mekân seçin. Sakin, mümkünse manzaralı yerleri tercih edebilirsiniz. Ayrılıklarda her zaman acı vardır. Soğuk bir mekândan ziyade sevgi dolu bir mekânda ayrıldığınızda acıyı azaltabilirsiniz. Zarif mekânlar ve zarafet, acıyı en aza indirmenize yardımcı olur.
 • Neden ayrılmanız gerektiği üzerinde konuşun. Karşılıklı olarak birbirinizi ikna edin. Ayrılık kararınızın ortak bir karar haline gelmesini sağlamaya çalışın. Tek taraflı ayrılıklar, karşı tarafı çok yıpratacaktır. Yani ayrılık fikrini iki sevgilinin de benimsemesi her yönden işleri daha da kolaylaştırır.
 • Hatalarınız varsa samimiyetle bunları kabul edin. Partnerinizi her konuda suçlayarak ilişkiyi bitirmeyin. Kendi hatalarınızı kabullenmeniz, ayrılık kararını uzlaşma ile almanızı sağlar.
 • Sevgilinize duygularını ve ayrılıkla ilgili düşüncelerini açıklaması için fırsat verin. Aslında bunu yaparak ilişkinize bir şans daha vermiş olabilirsiniz. Ancak onu da dinlemek zorundasınız.
 • Duygularınızı kontrol altında tutmaya çalışın. Ayrılık, gözyaşı ve depresyonla sonuçlanabilir. Bunlardan uzak durmak için elinizden geleni yapın ve zamanın en ilaç olduğunu unutmayın!
 • Duygularınızın, kararlarınızı veya davranışlarınızı yönlendirmesine izin vermeyin! Karar vermeden veya harekete geçmeden önce daha dengeli ve sakin bir hale gelin.
 • Tüm sorumluluğu üzerinize alın. Sorun yaratmak için sevgilimizi suçlamak kolaydır. Herhangi bir davranış kalıbını sürdürmek için iki kişinin olması gerektiğini unutmayın! Diğerini suçlamak, bir ilişkide büyük bir yıkım oluşturur. Sorumluluk alma, duruma tepki vermek yerine yetkili bir yerden cevap alabilmek demektir.
 • Sorumluluk, konuya vakıf olduğunuzun farkına varma isteğinizdir aynı zamanda. Bu duruma düşmenizde davranışlarınızın ve eylemlerinizin de payı olduğunu unutmayın. İstediğinizi alamadıysanız, sorunun bir parçasısınız!
 • İlişki boyunca dürüstlük, samimiyet, sevgi ve saygının yok olmasına sebep olan şeyleri görmeniz gerekiyor. Kendi değerlerinize ve ilkelerinize sadık kaldınız mı? Kalbiniz, ilk günkü yerinde mi? Gerçek duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı ifade etmekte başarısız oldunuz mu? Bu soruları önce siz cevaplamalısınız.
 • İstemeseniz de ilişkiniz ayrılık aşamasına geldi. İncinmiş veya öfkelenmiş olabilirsiniz. Bu duyguları, içinizden geçtiği kadar hissedin; ancak bu duygularla hareket etmeyin!
 • Öfke ve karşı tarafı küçümseme zehir gibidir. Öfkeyle şikâyet etmek istiyorsanız bir terapistle görüşebilirsiniz. Artık biten bir ilişkiyi “bitirmeye” çalıştığınızın farkına varın.
 • Ayrılmak için gereksiz bahanelere gerek yok. Örneğin; “okuluma yoğunlaşmam lazım, sen daha iyilerine layıksın, severek ayrılalım” gibi demagojik sözler işi daha da zorlaştırır.
 • Kendinize doğru söyleyerek başlayın. İçinde gerçekten neler oluyor? Yaralandın mı, korktun mu, üzgün müsün, kendini savunmasız mı hissediyorsun? Hissettiğiniz duyguları not edin. Bunlara odaklandığınızda önemli bilgiler edineceksiniz. Böylece ayrılmak için ikiniz için de uygun bir yol seçebilirsiniz.
 • Nazik ve sevecen davranın. Ayrılık üstlenilecek en stresli ve zor eylemlerden biridir. Bu nedenle ona karşı nazik olun!
 • Bir ilişkiyi bitirmeye karar verdiğinizde, en başta gerçek niyetinizin “sevmek” olduğunu hatırlayın. Bu kişi hayatını, zamanını ve duygularını sizinle paylaştı. Bu eylemleri, “ne olursa olsun” ilişkiyi sona erdirirken sevginizi hak ettiği anlamına gelir.
 • Kendinize, sevgilinize ve ilişkiye saygı gösterin. Şeref, “birisine karşı yüksek saygı ve onu saygınlıkta tutmak” olarak tanımlanır. Saygı, başka bir kişi için derin bir hayranlık duygusudur. Kendinize saygı duyduğunuz zaman, kendinizi önemli, sevgiye ve ilgiye layık görürsünüz. Sevgilinize saygı duyduğunuzda onu incitmek veya aşağılamamak için çaba sarf edersiniz.
 • İnsanlar hayatlarının önemli dönüm noktalarında çeşitli ritüeller sergiler. Örneğin; ilk teklif, ilk buluşma ve doğum günleri gibi önemli günlerde çeşitli kutlamalar yapılır. İnsanlar öldüğünde ritüeller düzenlenir. İlişkiniz öldüğünde de onu bir törenle uğurlayabilirsiniz. Ayrılırken de bir ritüel planlayabilirsiniz.
 • Önceki maddelerdeki tavsiyeleri dikkate alıp, artık ilişkinizi “tarihin sayfalarına gömmeye” karar verdiyseniz; ilişkiniz nezaket ve dürüstlükle sona ermiş olacak. Artık, mesela sahilde mütevazı bir ritüel düzenleyebilirsiniz. Birbirinize küçük hediyeler verebilirsiniz. Bir ağaca isimlerinizin baş harfleri ile ayrılık tarihini kazıyabilirsiniz.
 • Artık nazikçe ilişkinizi bitirdiniz. Sevginizi denize bırakıp, ailenize dönebilirsiniz. Özgürsünüz; hadi dışarı çıkın ve dünyayı sevebileceğiniz daha güvenli ve daha iyi bir yer haline getirin!
 • Tüm bu önerilere rağmen ayrılamıyorsanız, hala seviyorsunuz demektir. Sanırım ayrılmamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır!

Ayrılık İçin Kısa Bilgiler

Yukarıda ayrıntılı olarak anlattığımız ayrılma önerilerine katkı sağlaması açısından ayrılık öncesi ve sonrası için pratik notlar da bırakalım:

 • Sevgiyi kabul edin, sevgiyi onurlandırın, sevgiyi hissedin, ancak sevginin bir ilişkiyi bir arada tutmak için yeterli sebep olmadığını kabul edin.
 • İlişkilerin kutsal sözleşmeler olduğunu anlayın. Bazı sözleşmeler doğal olarak sona erer.
 • İlişkinin sorumluluğunu kabul edin ve suçlama oyunundan kaçının.
 • Artık birlikte olmak istemeseniz bile sevgilinize saygı gösterin.
 • Kendinize bir mola verin. Normal koşullar altında elinizden gelenin en iyisini yapıyorsanız -hata yapsanız bile- her ayrılık yeni bir deneyimin temeli olabilir.
 • Sevginize biraz alan açın. Üzülmeniz, kızmanız ve acı duymanız, iyileşmenizin ilk aşamasıdır. Yaralarınıza değil, ailenize ve arkadaşlarınıza odaklanın.
 • Hemen yeni bir ilişki aramayın. Acılarla sağlıklı bir ilişki kuramazsınız. Melankolik davranmayın. Özgürlük duygusu ile kafanızı dinleyin! Biraz daha bekleyin!
 • Unutmayın ki aşk her şeyden daha önemlidir. En azından banka hesaplarından ve arabalarınızdan daha değerlidir.
 • Sürekli kapalı bir kapının önünde açılmasını beklemekle ne hissedersiniz? İlişkinizin kapısı kapanmış ve artık açılmıyorsa beklemenize gerek yok!
 • Anonim bir sözle bitirelim: “İlişkiler cam gibidir; cam kırıklarını tekrar bir araya getirmeye çalışırken kendinize zarar vermektense kırık bırakmak daha iyidir!”

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın