Sığır Kuyruğu Otu Faydaları ve Kullanımı

Sığır Kuyruğu Otu Faydaları ve Kullanımı

Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın güneşli bölgelerinde doğal olarak yetişen sığır kuyruğu otu (Verbascum thapsus) pek çok sağlık sorunu için tedaviye yardımcı bitkisel tedavi reçetesinde kullanılmaktadır.

Sığır kuyruğu bitkisi 2-3 metre uzunluğa kadar büyüyebilir ve yaprakları 15-20 cm uzunluğa kadar ulaşır. Sarı yapraklar bitki ekildikten iki yıl sonra bitkinin üst kısımlarında, yaz aylarında açar. Sığır kuyruğu otu daha çok iltihap önleyici, aneljezik ve antiviral özellikleri ile bilinmektedir. Yaprakları ya da yağı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Sığır Kuyruğu Otu Faydaları

 • Solunum bozuklukları, bronşit tedavisine yardımcı olur
 • Kulak ağrısını geçirmek için kullanılır
 • Güneş yanıklarını hafifletmek için kullanılır
 • Kuru öksürük tedavisinde kullanılır
 • Astım semptomlarını azaltır
 • Küçük kesiklere uygulanır
 • İdrar söktürücü olarak kullanılır
 • Balgam söktürücü olarak kullanılır
 • Karaciğer ve dalak hastalıkları tedavisinde kullanılır

Eski Roma zamanında sığırkuyruğu otu daha çok soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılmaktaydı. Akciğer ve bronş tıkanıklığını hafifletmek, mukusu atmak için en çok başvurulan bitkilerden biriydi. Aneljezik ve antiseptik özellikleri otun verem, idrar söktürücü, astım belirtilerini hafifletici ve balgam söktürücü olarak kullanılmasını sağlamış.

Sığırkuyruğu otuyla hazırlanan çayın astım belirtilerini çok kısa sürede azalttığı ve rahatlama sağladığı bilinmekte. Bu çayı hazırlanmak için bitkinin ilk yılında verdiği ham, yeşil yapraklar kullanılıyor.

Olgunlaşmamış yaprakları aynı zamanda açık yaraların sarılmasında ve gıdaların bozulmadan saklanmasında kullanılan sığır kuyruğu otu orta çağlarda kilise tarafında akciğer hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmış.

Sığır Kuyruğu Otu Kullanımı

Sığır kuyruğu otu pek çok farklı şekillerde kullanılabiliyor. Yapraklardan hazırlanan çay solunum zorlukları için, şurubu uyku bozuklukları ve stresi azaltmak için, yine yapraklardan hazırlanan püresi ya da yaprağın kendisi cilt hastalıkları için kullanılabilir. Yapraklardan hazırlanan ve ebegümeci köküyle karıştırılan çayın ses kısıklığına iyi geldiği ve balgamın sökülmesine yardımcı olduğu biliniyor.

Sığır Kuyruğuyla Çay Nasıl Hazırlanır? Bir yemek kaşığı kurutulmuş yaprağı demliğe atın ve üstüne içeceğiniz bardak kadar kaynar su ekleyin. Yapraklar 5 dakika kaynar suda kaldıktan sonra ateşten alın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda sığırkuyruğu yapraklarından çay hazırlama hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sığır Kuyruğu Yağı Kulak Ağrısı İçin Nasıl Kullanılır? Sığırkuyruğu yapraklarından elde edilen yağı damlalıkla kulağınıza bir kaç damla damlattıktan sonra kulağınızı bir pamuk parçasıyla tıkayın. Kulak zarının delindiğinden şüpheleniyorsanız bu uygulamayı yapmayın ve doktorunuza danışın.

Aşağıdaki videoda sığır kuyruğu otunun kulak ağrısı için nasıl kullanıldığı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Kaynaklar

,

Sığır Kuyruğu Otu Faydaları ve Kullanımı İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. nail 11 Ekim 2012 #

  Sığır kuyruğu benim evimin yakınında bol miktarda bulunmaktadır, bunları kullanmamda bir kakınca var mıdır? Bunları maddi destek olarak nerelere pazarlayabilirim? Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın