Sinüsleri Boşaltmak İçin Sarımsak Kullanımı

Sinüsleri Boşaltmak İçin Sarımsak Kullanımı

Sinüsler genellikle, enfeksiyona yol açan bakteriler nedeniyle dolar ve baş ağrısına, burun tıkanıklığına ve yüzde basınç hissine neden olur. Dolan sinüsler için genel olarak benimsenen tedavi yöntemi antibiyotik kullanımıdır. Bazı durumlarda sinüslerin dolmasına yol açan bakteriler kullanılan antibiyotiğe dirençli olabilir. Doktorunuzdan yeni bir antibiyotik tavsiyesi isteyebilir ya da doğal bir antibiyotik olarak yüzyıllardır kullanılan sarımsağa bir şans verebilirsiniz.

Sinüsleri Açmak İçin Sarımsak

Sinüsleri tıkayan enfeksiyonu temizlemek için yemeklerinize daha çok sarımsak ekleyebilirsiniz. Günlük ne kadar sarımsak kullanmak gerektiği konusunda bilimsel bir veri yok. Ancak bu yöntemi deneyenlerin paylaşımlarına göre 10 gün boyunca günde 3-5 diş sarımsak enfeksiyonu hafifletebiliyormuş.

Bir diğer yöntem ise grip veya nezleyken burnu açmak için kullanılan buhar tedavisine sarımsak eklemek. Bunun için 2-3 diş sarımsağı ince ince dilimledikten sonra kaynar suya atın ve bir kaç dakika daha kaynatın.

Tencereyi ocaktan alıp buharı yavaş yavaş burnunuzdan soluyun. Sıcak buhar mukusu yumuşatarak burundan atılmasına, sarımsak ise sinüslerdeki enfeksiyondan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fazla miktarda sarımsak tüketmek ten ve ter kokusunu etkileyebilir. Sarımsak kokusunu sevmiyorsanız eczanelerde bulabileceğiniz kokusuz sarımsak kapsüllerini kullanabilirsiniz.

Eğer doktorunuz sinüs enfeksiyonu için antibiyotik verdiyse olası yan etkilerden korunmak için, normalden fazla sarımsak tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Doğru tedavi edilmeyen sinüs enfeksiyonu ileride kronik hale dönüşebilir. Bu yüzden kendi kendinizi tedavi yerine doktora giderek uygun tedavi yöntemi hakkında bilgi almak en doğru yöntem olacaktır.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın