Sirke Sivilceyi Geçirir mi?

Sirke Sivilceyi Geçirir mi?

Sirkenin zayıflama, cilt bakımı, saç bakımı ve daha pek çok güzellik/bakım uygulamasında kullanıldığını duymuşsunuzdur ve belki de bunlardan biri için kullanıyorsunuzdur. Sirkenin bir diğer kullanım alanı ise sivilcelerin tedavisi ve iyileşme süresinin kısaltılması içindir.

Sirkenin antiseptik özelliği sivilcenin ve çevresinin temiz tutularak sivilceye neden olan bakterilerin çoğalmasının engellenmesine, cildin pH dengesinin korunarak daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Sivilceler İçin Sirke

Sirke sadece sivilce oluşumunu engellemekle kalmaz mevcut sivilcelerin daha hızlı kurumasını sağlar. Ancak bu sonuçlar herkes için geçerli olmayabilir ve sirkenin sivilceyi ne kadar sürede geçireceği kişinin cilt tipine göre farklılıklar gösterebilir. Eğer diğer tüm yöntemleri kullanmanıza rağmen sivilcelerden kurtulmayı başaramadıysanız sirkeyle sivilce tedavisini en azından deneyebilirsiniz.

Sirke Sivilceye Nasıl Uygulanır?

Hemen belirteyim, özellikle cilt bakımından her çeşit sirke kullanılmaz. Sirkenin gerçekten faydasını görmek istiyorsanız “organik” sirke kullanmalısınız. Normal sirkeler hassas ciltlerde kaşıntıya, kızarıklığa neden olabilir. Organik elma sirkesini büyük marketlerde ve bazı aktarlarda bulabilirsiniz.

Sirke tedavisi için, küçük bir parça pamuğa 2-3 damla elma sirkesi damlattıktan sonra fazla bastırmadan sivilcenin üzerine ve çevresine sürün. Bu uygulamayı gün içinde sık sık tekrarlayın. Sirke kaşıntı veya kızarıklık yaparsa yarı yarıya suyla karıştırarak kullanın.

Sirkenin asitli yapısı cilt kuruluğuna neden olabilir bunu engellemek için sirkeyi 10-15 dakika ciltte beklettikten sonra nemlendirici krem sürebilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın