Sirke Tansiyon Düşürür mü?

Sirke Tansiyon Düşürür mü?

Şeker hastalığından, siğillerin tedavisine kadar farklı sağlık sorunları için geleneksel olarak kullanılan elma sirkesi tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, düzenli olarak, organik elma sirkesi tüketiminin, kolesterol ve yüksek kan basıncı üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ancak hem yüksek tansiyonun tedavisi hem de düzenli sirke tüketiminin olası yan etkileri ve nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda öncelikle doktorunuzdan bilgi almanızı öneririm.

Yüksek Tansiyon ve Elma Sirkesi

Yüksek kan basıncı, genellikle dikkat çekecek kadar bir belirtiye yol açmadan, damar çeperlerini zorlayan ve kalp krizi riskini arttıran bir sağlık sorunudur.

Düzenli tansiyon ölçümü yaptırmak ve tansiyonunuz yüksekse buna karşı, dengeli beslenme başta olmak üzere bazı tedbirler almak tansiyon değerlerini makul düzeyde tutmak için önemlidir.

Doktorunuz tansiyonu düşürmek için az sodyum tüketimi (tuz), az yağlı gıdalar ve çiğ sebze yemenizi önerebilir. Ayrıca fazla kilolardan kurtulmak ve düzenli egzersizin tansiyon üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Elma sirkesi (organik) tüketmek, öncelikle öğünler arasında daha uzun süre tokluk hissi yaratarak fazla kilolarınızdan kurtulmanıza destek olacaktır.

Ayrıca metabolizma hızını yükselterek, dinlenir halde yaktığınız kaloriyi arttırır ve daha hızlı yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Elma sirkesi içinde bulunan “pektin” maddesi damarların tıkanmasına neden olan ve kan akışını olumsuz yönde etkileyen birikimlerin temizlenmesini sağlayabilir.

Uyarı: Sirke tansiyon düşürür mü yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Bu yazı hiç bir koşulda teşhis veya tedavi niteliği taşımaz ve bu amaçla kullanılmamalıdır. Yüksek tansiyon şikayetiniz varsa tedavi için en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

, ,

Sirke Tansiyon Düşürür mü? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. TUNCER 09 Eylül 2013 #

    Siteniz çok faydalı, internet kullanımı arttırılmalı, halk ümit tacirlerinin eline düşmesin. Çok teşekkürler, kolay gelsin.

Bir cevap yazın