Sırt Ağrısı Egzersizleri

Sırt Ağrısı Egzersizleri

Sırt ağrısı bel ağrısı kadar sık görülmez ancak duruş bozuklukları, uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve kasların gerilmesi, sertleşmesi sonucu ortaya çıkabilir. Genellikle masa başında çalışanların yaşadığı bir sorun olarak görülür.

Eğer bu nedenlerden dolayı sırt ağrısı çekiyorsanız bazı egzersizleri ve esneme hareketlerini düzenli olarak yaparak ağrıları hafifletebilir, sırt kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Kas ağrılarının -kas hastalıkları dışında- iki ana nedeni vardır; aynı kasları fazla kullanmak ve kullanılmayan kasların zayıflaması. Duruş nedeniyle oluşan sırt ağrıları çoğunlukla zayıflayan kaslara işaret eder.

Sırt bölgesinde yaşanan ağrılar sıklıkla boyun ve omuz bölgesini de etkiler. Sertleşen kasları esnetmek ve zayıf olanları güçlendirmek bu ağrılardan kurtulmanızı sağlayabilir.

Sırt Ağrısı İçin Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

Aşağıdaki videoda evde yapabileceğiniz basit sırt esnetme egzersizlerini bulabilirsiniz. Direk hareketlere geçmek için 35. saniyeye gidebilirsiniz.

Bu videoda ağırlıksız üst sırt bölgesi hareketleri yer alıyor. Hareketi görmek için videonun 2. dakikasına gitmeniz gerekiyor.

Aşağıdaki videoda sırtın üst ve orta bölgesini çalıştıran yoga egzersizlerini bulabilirsiniz. Egzersizler 2. dakikadan itibaren başlıyor.

Oturduğunuz yerde yapabileceğiniz sırt, omuz ve boyun esnetme hareketlerini bu videoda bulabilirsiniz.

Sırt Ağrısını Engellemek İçin Tavsiyeler

  • Rahatsız, sırtınızı desteklemeyen pozisyonlarda uzun süre durmayın
  • Ağır bir şey kaldırırken sırtınıza yüklenmeyin, bacaklarınızdan destek alın
  • Sırt esnetme hareketlerini düzenli olarak yapın
  • Eğer masa başında çalışıyorsanız her 40 dakikada bir kalkarak 5 dakika yürüyün ve sırtınızı esnetin
  • Fazla kilolardan kurtulmak sırt ağrılarınızı azaltacaktır

Boyun ve sırt ağrıları sayfamızda ani boyun ve sırt ağrıları için evde uygulayabileceğiniz diğer çözümler hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Uyarı: Ara sıra, sırt kaslarının zayıflaması ya da sertleşmesi sonucunda sırt ağrısı yaşamak normaldir. Ancak bu ağrılar kronik olarak görülüyorsa boyun fıtığından romatizmaya kadar farklı nedenleri olabilir. Ağrılar aldığınız tüm tedbirlere rağmen hafiflemiyorsa ve şiddeti artıyorsa bir doktora giderek altında yatan sebebi öğrenmelisiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın