Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sırt bölgesi kemik, kas ve sinirlerin kombinasyonu olduğu için sırt ağrıları buna bağlı olarak pek çok farklı nedenle oluşabilmektedir. Doğru teşhis için ilk olarak aile hekimine gidebilir ve sizi doğru doktora yönlendirmesini isteyebilirsiniz. Sırt ağrılarının nedenine bağlı olarak ortopedist, nörolog veya fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna görünmeniz gerekebilir.

Aile Hekimi: Sırt ağrısı şikayetleriniz varsa ilk ziyaret etmeniz gereken doktor aile hekimi olabilir. Genel olarak tıbbi sorunlar hakkında bilgi sahibi olan aile hekimi size fiziksel muayene yaparak sorunun türüne göre doğru doktora yönlendirebilir. Aynı zamanda teşhis için röntgen, mr gibi filmler isteyebilir. Sırt ağrılarının nedeni hakkında bir fikriniz yoksa aile hekiminden ilk teşhisi öğrenebilirsiniz.

Ortopedist: Kemiklere bağlı bozuklukların tedavisi için bir ortopediste gitmek gerekir. Omuriliği koruyan omurga ile ilgili çatlak, yerinden oynama gibi sorunlar bir ortopedist tarafından, gerekirse cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir.

Nörolog: Sırt ağrısı genellikle omurilikle bağlantılı olduğu için bir nöroloğa görünmeniz gerekebilir. Nörolog teşhis için MR çektirmenizi isteyebilir ve bunun yanı sıra sinirlerin basınç altında olup olmadığını belirlemek için fiziksel muayene yapabilir.

Fizik Tedavi: Fizik tedavi uzmanları genellikle yukarı da saydığımız doktorlar tarafından belirlenen sorunun tedavisi noktasında hizmet verirler. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ile kemik, sinir ve kas problemleri tedavi edilebilir. Fizik tedavi cerrahi operasyon içermez ve ağrıyı hafifletecek, kasları güçlendirecek yöntemler izlenir.

,

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. Emel 09 Haziran 2016 #

  Ayrıca Romatoloji ve beyin cerrahi bölümlerine gidilmesinde de fayda var. Psikiyatri bölümünden evvel mutlaka gidilmelidir. Bilhassa romatoloji bölümüne, ortopedi ve diğer bölümlerden daha önce gidilmelidir.

 2. Enes 30 Aralık 2016 #

  Tam olarak nereye gidilmeli ilk başta sırt ağrısı için?

 3. admin 30 Aralık 2016 #

  Enes Bey, genel bir sırt ağrısı için öncellikle aile hekiminiz varsa ona danışmanız önerilir, aksi takdirde bir ortopediste görünebilirsiniz.

 4. Seliha 18 Haziran 2019 #

  İyi akşamlar annemin sağ tarafında çok ağrı var, arada nefesi kesiliyor. 2 yıl önce safra ameliyatı oldu, ameliyat yerleri ağrı yapıyor, bunun için hangi bölüme gitmesi gerekiyor?

Bir cevap yazın