Sivilce İzleri İçin Krem Çeşitleri

Sivilce İzleri İçin Krem Çeşitleri

Sivilce, daha çok ergenlik döneminde görülmekle birlikte her yaştan insanı ilgilendiren bir sorundur. Sivilce geçtiğinde ise çoğunlukla arkasında kahverengi lekeler bırakır. Bu lekeler cildin görünümünü olumsuz yönde etkiler. Sivilce izleri için kimyasal peeling, lazerli cilt yenileme, mikrodermazyon gibi bazı uygulamalar bulunmaktadır ancak bu uygulamalar sonrasında cildin kendine gelmesi birkaç günden bir kaç haftaya kadar sürebilir. Bu tip uygulamalara başvurmadan önce hafif ve orta dereceli sivilce izleri için beyazlatıcı kremlere bir şans verebilirsiniz.

Sivilce İzleri İçin Kremler

Sivilce izlerinin tedavisinde reçeteli ve reçetesiz, farklı etkilerde beyazlatıcı kremler kullanabilirsiniz. Bu kremin hangisinin sizin cilt tipinize uygun olduğu konusunda sağlıklı bir karar vermek için önce doktora ya da bir güzellik uzmanına danışmanızı tavsiye ederim. Özellikle reçeteli ağartıcıların her cilt tipinde kullanılması uygun değildir.

Hafif Kremler: Reçete gerektirmeyen bu kremler, cildi ağartıcı etkisi bulunan “hidrokinon” bileşeninden yaklaşık %2 oranında içerir. %2’den fazla hidrokinon içeren kremler genellikle reçeteli olarak satılmaktadır. Bu tip kremler hafif sivilce izlerinin görünümünü azaltmak için kullanılabilir.

Daha koyu lekeler için çok fazla etkili değildir ve sınırlı bir iyileşme sağlayabilir. İnternette yaptığım araştırmada, online satışı yapılan ve sivilce izi tedavisi özelliği olduğu söylenen kremlerin içerik bilgileri yer almadığından “hafif krem” kategorisine giren krem markaları hakkında bilgileri eczacınızdan alabilirsiniz. Bu tip kremler 2-6 ay arasında değişen sürelerde, düzenli kullanım gerektirmektedir.

Aşağıdaki listede ülkemizde reçetesiz olarak satılan ve sivilce izleri tedavisinde kullanılan kremlerden bazılarını bulabilirsiniz.

 • Cellexc Clear Complexion Complex
 • Scar Zone Yeşil Çay İçerikli Akne ve Akne İzlerini Giderici Krem
 • Salvolin Salyangoz Akne-Leke Giderici Krem
 • IsisPharma Cilt Lekeleri için SPF 20 Bakım Kremi
 • Clinodor Cilt Yenileme Kremi
 • Planta Pura Activa Rose Lekeli Ciltlerde Etkili Aydınlatıcı Krem

Reçeteli Kremler: Koyu ve inatçı sivilce izleri için bir dermatoloğa giderek reçeteli cilt beyazlatıcı krem tavsiyesi alabilirsiniz. Ancak reçeteli kremlerden de mucize beklemek doğru olmaz ve sadece uzun süreli kullanım sonucunda etkilerini görebilirsiniz. İleri derecede sivilce izleri için daha hızlı bir çözüm arıyorsanız dermatoloğunuz kimyasal peeling veya lazerli cilt yenileme tedavilerini önerebilir. Hafif kimyasal peeling reçeteli cilt ağartıcı kremle bir arada kullanılabilir.

Sivilce İzlerine Doğal Çözümler

Sivilce izleri için krem ya da estetik uygulamalarını kullanmak istemiyorsanız daha hesaplı bir uygulama olan doğal cilt maskelerine yönelebilirsiniz. Örneğin limon suyu asitli yapısıyla oldukça etkili bir ağartıcıdır ve cilt lekelerinin görünümünü azaltmak için kullanılabilir. Her gece, izlerin üzerine bir pamuğa damlattığınız limon suyunu sürün ve 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Diğer doğal çözüm önerilerini sivilce izleri için maskeler sayfasında bulabilirsiniz.

,

Sivilce İzleri İçin Krem Çeşitleri İçin 2 Yorum Yapılmış

 1. Sevilay 31 Ocak 2016 #

  acnelyse diye bir krem duydum, derin sivilce izlerine çok iyi geliyormuş, bu ilaç hakkında bilginiz var mı?

  • Arzu 14 Temmuz 2016 #

   Ben kullanıyorum 3 haftadır, yüzü soyuyor düzelme oldu gibi, geçiyor.

Bir cevap yazın