Siyah Kuş Üzümü Yağı Faydaları

Siyah Kuş Üzümü Yağı Faydaları

Siyah kuş üzümü çekirdeklerinden üretilen yağ gribin önlenmesi, kolesterolün düşürülmesi ve ülser gibi hastalıkların tedavisine yardımcı, doğal bir ürün olarak kullanılabilir. Bu rahatsızlıklar nedeniyle doktor tedavisi görüyorsanız veya ileri seviyelerde hastalıklar için siyah kuş üzümü yağı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Siyah kuş üzümü (Ribes nigrum) yerden 60 ile 120 santim yüksekliğe kadar büyüyen, akçaağaca benzer yaprakları bulunan bir çalı türüdür. Siyah kuş üzümü yağı beyin fonksiyonları için önemli bir rol oynayan omega 6 yağının bir türü olan gama linoleik asit yönünden oldukça zengindir.

2004 yılında yapılan bir çalışma siyah kuş üzümü yağının mide ve bağırsak enfeksiyonlarına yol açan Helicobacter pylori adlı bakterinin bağırsak yüzeyine tutunmasını engellediğini ortaya koymuş.

2003 yılında yayınlanan başka bir çalışma ise A ve B tipi gribin vücutta yayılımının siyah kuş üzümü yağıyla engellenebileceği belirtilmiş. Siyah kuş üzümü yağı gribin tedavisinde tam olarak etki sağlamamakla birlikte grip virüsünün vücutta yayılmasını yavaşlatmak veya engellemek için kullanılabiliyor.

Omega 3 yönünden zengin olan balık yağlarının kötü kolesterolü düşürmede yardımcı olduğunu biliyoruz. Aynı balık yağında olduğu gibi siyah kuş üzümü yağıda kolesterolü düzenlemede oldukça etkili doğal bir çözüm. 2005 yılında The Journal of Nutritional Biochemistry tarafından yayınlanan raporda kuş üzümü yağı kapsülü kullanan hastaların iyi kolesterol seviyelerinin yükseldiği belirtilmiş.

Siyah kuş üzümü yağı kullanımı pek çok insan için güvenli olabilir ancak belirli ilaçlar kullanıyorsanız yağın bu ilaçlarla etkileşimi hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız. Siyah kuş üzümü doğal bir kan inceltici olduğu için kanamalı hastalarda kullanımı tavsiye edilmez. Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınların siyah kuş üzümü yağı kullanması sakıncalı olabilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın