Soğuk Duşun Faydaları

Soğuk Duşun Faydaları

Bazen sabahları uyanabilmek bazen de sıcaktan bunaldığımızda aldığımız soğuk duşun sağlık için faydaları olduğunu biliyor musunuz? Soğuk suyla duş almak kan dolaşımını hızlandırır ve yüzdeki gözenekleri küçültür. Eğer soğuk suyla duş almakta zorlanıyorsanız sıcak suyla başlayıp yavaş yavaş soğuğa geçmek işinizi kolaylaştırabilir.

Sıcakla büzülen kan damarları soğuk suyla genişler ve damarlardaki kan akışı hızlanır. Bu pek çok organa, dokuya daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Hücrelere taşınan oksijen sonucu daha iyi çalışan organlar toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar. Kalp ve damar sağlığı için soğuk duş (tek başına olmasa da) iyi bir seçimdir. Ancak hali hazırda damar sertliği bulunan kişilerin soğuk suyla yıkanması tavsiye edilmiyor.

Sıcak suyla duş almak saçların ihtiyaç duyduğu, saç derisinden gelen yağı kurutur. Bu hem saç köklerinin hem de saç tellerinin doğal yağını kaybetmesine ve zayıflamasına neden olur. Soğuk duş saç derisini ve saçları temizlerken bu yağın tamamen gitmesine engel olarak saçın daha yumuşak ve dayanıklı olmasını sağlar. Soğuk duş gözenekleri küçülterek hava kirliliği gibi olumsuz koşullar nedeniyle gözeneklerin tıkanmasını engeller.

Eğer güne enerjik başlamak istiyorsanız tavsiyemiz yine soğuk duş almanız olacak. Kan dolaşımı artınca uykunun verdiği mahmurluktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Çeşitli kaynaklarda soğuk duşun erkeklerde sperm sayısını arttırmaya yardımcı olduğu yönünde bilgiler var. Sperm sayısını yükseltmeye çalışıyorsanız soğuk duşu deneyebilirsiniz.

İlk anda soğuk suyla yıkanmak fikri zor gibi gelse de bir kere alıştıktan sonra sıcak suya dönmek istemeyebilirsiniz. Soğuk suyla yıkandıktan sonra soğuk bir odada oturmayın.

Soğuk Duşun Faydaları İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. umut 12 Nisan 2015 #

    soğuk kan damarlarını genişletmez, daraltır. ve kan akımını hızlandırır yanlış bilgi.

Bir cevap yazın