Solar Aydınlatma Armatürlerinin Ne Kadar Güneşte Durması Gerekir?

Solar Aydınlatma Armatürlerinin Ne Kadar Güneşte Durması Gerekir?

Bir solar aydınlatma, güneş ışınlarını toplayan bir panel aracılığıyla direkt olarak gücünü güneşten alır ve aldığı enerjiyi elektriğe dönüştürür. Ancak yine de solar aydınlatmanın çalışması için direkt olarak güneş ışığına ihtiyaç yoktur. Yalnızca solar aydınlatıcının gördüğü güneş ışığı azaldıkça aydınlatıcının aydınlatma gücü de azalır.

Solar panel: Solar paneller solar hücre adı verilen ve foton denilen güneş enerjisini dönüştüren maddelerden oluşurlar. Power From the Sun adlı kitaba göre, solar aydınlatmalar en iyi aydınlatma şekilleridir ve tam güneşli ortamlarda çok iyi parlaklık sağlarlar. Bunun sebebi panelin en yüksek seviyede fotona ulaşmasıdır.

Parçalı bulutlu günler: Parçalı bulutlu ya da güneşin tüm gün görülmediği havalarda dahi, solar aydınlatma panelleri filtrelenmiş güneş ışıklarını, fotonları emerler ve bu ışıklardan enerji elde ederler. ‘Solar Power Your Home for Dummies’ adlı kitaba göre, seyrek ya da orta seviyedeki bulutlu günlerde solar paneller, normal zamanlarda bir panelin tam güneşli günlerde aldığı ışığın yaklaşık olarak yarısı kadar güneş ışığı alırlar ancak aydınlatm güçleri aynı seviyede kalabilir.

Yoğun bulutlu günler: Solar Power kitabına göre, yoğun bulutlu günlerde ya da iyice gölge olan yerlerde solar panel fonksiyonları normal kapasitelerinin yüzde yirmisi kadar azalır. Yani gökyüzü tamamen karanlık olmadığı sürece, solar aydınlatma çalışmaya devam edecektir. Bu konuda meraklanmanız gerekmez.

Bataryalı solar aydınlatmalar: Kimi solar aydınlatmalar şarj edilebilir bataryalarla donanımlı olarak satılırlar. Bu bateriler emilmiş güneş ışığını depo ederler ve böylece solar aydınlatmanın her türlü koşulda bulunduğu yeri aydınlatmaya devam etmesini ve bunu yaparken de performansını zirvede tutmasını sağlarlar. Bu tip bir solar aydınlatıcı seçmeniz sizin için daha kullanışlı olacaktır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın