Solar Aydınlatma Seçenekleri

Solar Aydınlatma Seçenekleri

Ev tasarımı ile ilgili malzemeler zamanla çevre dostu elementlerden oluşmaya başladılar. Bu yönde gelişen trendin en başında da elbette ki güneş enerjisi geliyor. Solar aydınlatma olarak da adlandırılan bu aydınlatma sistemleri yeryüzüne en dost seçenektir. Bu aydınlatma güneş enerjisini kullanır ve bu özelliği solar aydınlatmayı yağdan, gazdan ve elektrikten çok daha ekonomik hale getirir. Solar paneller toplanan güneş enerjisini dönüştürürler, bu enerjiyi elektriğe dönüştürüp aydınlatma için kullanılan pilleri şarj ederler. Güneş battığı zaman da solar aydınlatma açılır ve güneş tekrar çıkana kadar da bulunduğu yeri aydınlatır. Güneş doğduğu zamansa aydınlatma sensörleri vasıtasıyla otomatik olarak kapanır.

Açık alanlarda solar aydınlatma: Açık alanlarda kullanılan solar aydınlatmalar genel olarak, yalnızca odaklandığı yeri ışıklandıran aydınlatmalardır. Bu alanda kullanılan en popüler aydınlatmalara adım ve güverte ışıkları, yol boyunca uzanan araba yolundaki ışıklar, bahçe ışıkları, spot ışıklar ya da güvenlik amaçlı kullanılan projektörler örnek verilebilirler.

Açık alanlarda kullanılan aydınlatmalar genellikle solar panel, şarj edilebilir pil, enerji tasarruflu LED ampuller ve şarj kontrolörü gibi gerekli kısımları kapsayan sistemlerdir.

Kapalı alanlarda solar aydınlatma: Güneş enerjisi ile yapılan aydınlatmalar açık alanlarda kullanıldıkları gibi kapalı alanlarda da pencerelere takılı olan, çatıya yerleştirilmiş ya da direkt olarak güneş ışığına doğru konumlandırılmış paneller aracılığıyla kullanılırlar. Solar regülatörleri pillerin aşırı yüklenmesini engellerler.

Güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma aparatları evinizde istediğiniz her yere yerleştirebilir, istediğiniz yere, duvar vb., monte edebilirsiniz. Bir kordon yardımıyla solar panel bu ışık aparatlarına bağlanır. Kapalı yerlerde güneş enerjisinin bu şekilde kullanımı, açık alanlara oranla çok fazla yaygın değildir. Ancak çevre dostu olması ve ekonomik olması sebebiyle bu aydınlatma şeklinin kullanımına duyulan ilginin arttığını söylenebilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın