Sürekli Baş Ağrısı ve Uyku Hali Nedenleri?

Sürekli Baş Ağrısı ve Uyku Hali Nedenleri?

Sürekli baş ağrısı ve uyku hali; düşük kan şekeri, kronik yorgunluk sendromu ve su kaybı nedeniyle meydana gelebilir. Eğer bir hafta içinde, iki veya daha fazla gün baş ağrısı yaşıyorsanız ve belirli bir nedeni olmadan her zamankinden daha yorgun hissediyorsanız altında yatan sebebin belirlenmesi ve uygun tedavi sürecinin başlatılabilmesi için doktorunuza görünmelisiniz.

Vücudun Susuz Kalması

Gün içinde yeterli miktarda su tüketmiyorsanız, uzun süredir ishal şikayetiniz varsa veya egzersizle kaybettiğiniz suyu yerine koymuyorsanız sık baş ağrısı yaşayabilirsiniz ve gün içinde daha çok uykunuz gelebilir. Bu belirtiler vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu suyun yeterince sağlanmamasından ileri gelir.

Vücudunuzun susuz kalıp kalmadığını idrar renginden de anlayabilirsiniz. Açık sarı veya renksiz idrar vücutta yeterli miktarda su bulunduğuna işaret ederken, koyu sarı veya turuncu renkli idrar susuz kaldığının göstergesidir. Vücudun orta dereceli susuz kalması (dehidratasyonu) sadece su içerek giderilebilirken ileri derecelerde serum ve profesyonel tedavi gerekebilir.

Hipoglisemi

Kan şekerinin düşük olması yani hipoglisemi, yetersiz beslenme, alınan kalori miktarını arttırmadan fazla egzersiz yapılması ya da çok fazla insülin veya diyabet ilacı kullanılması neticesinde oluşabilir. Hipoglisemi belirtileri; baş ağrısı, yorgunluk, açlık, hızlı kalp atışı, terleme, baş dönmesi, sinirlilik hali, şekerin çok düşmesi durumunda bilinç kaybı ya da bayılma hissidir. Uzun süreler tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Tipik tedavisi; belirtiler görüldüğünde kan şekerini yukarı çekecek şekerleme, meyve suyu veya glikoz tabletleri kullanmaktır. Eğer şeker hastasıysanız bazı durumlarda glukagon enjeksiyonu gerekebilir.

Kronik Yorgunluk Sendromu

Kronik yorgunluk sendromu; sık sık baş ağrısı, yorgunluk ve güçsüzlüğe neden olabilir. Nedeni tam olarak bilinmeyen hastalığı hipoglisemi, depresyon ve anemi gibi diğer sağlık sorunları tetikleyebilir. Yaygın olarak görülmektedir ve ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilir. Yeterli miktarda uyumanıza veya dinlenmenize rağmen sürekli yorgunluk hissi ve uyku haline neden olur. Altında yatan nedenin belirlenmesi tedavi sürecinde ilk aşamadır. Doktorunuz temposu ve süresi yavaş yavaş arttırılan egzersiz programları tavsiye edebilir.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Sürekli Baş Ağrısı ve Uyku Hali Nedenleri? İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. metin 02 Haziran 2014 #

  Merhaba metin ben, baş ağrısı ve halsizlik vardır gün ışığına çıktığımda çok kötü oluyorum o yüzden güneşe fazla çıkmak istemiyorum çok az su içiyorum. Sorun nedir ne yapmam lazım tabi ki öncelik sorunum şu anda baş ağrısı ve halsizlik ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • ayla 02 Şubat 2015 #

   sizde büyük bir ihtimalle migren vardır

 2. İlayda 12 Kasım 2018 #

  Ben 14 yaşındayım. Günde istesem 15-17 saat bile uyuyabiliyorum ama her şekilde yorgun hissediyorum. 8 saat uyusam da halsizim 15+ saat uyusam da.Ayrıca sürekli midem bulanıyor.Sürekli baş dönmesi yaşıyorum.Baş ağrısı da çok var hatta içlerinde halsizlikten sonra kendini en çok belli eden şey bu. Normal olarak günlük ağrımasının yanında sinirlendiğimde, üzüldüğümde ve bu gibi kötü duygularda artıyor. Olmama durumu ara sıra. Ve genelde başımın hep sol tarafı ağrıyor. Karın ağrısı da yaşıyorum bu da en fazlalardan, aç olmasam bile, sağlıklı şeyler yesem bile gün içinde mutlaka ağrıyor.(haftada en az 5 gün gibi)Bu şeyler yaklaşık 1-1 buçuk yıldır var.

Bir cevap yazın