Sürüngen Türleri

Sürüngen Türleri

Sürüngenler omurgalı hayvanlar sınıfında yer alan ve yumurtlayarak çoğalan geniş bir hayvan sınıfıdır. Farklı özelliklere, büyüklüklere ve yaşadığı bölgelere göre sürüngenlerin 6 kıtada 8240 farklı türü bulunmaktadır. Kertenkeleler, timsahlar, yılanlar ve kaplumbağalar sürüngenlerin en çok bilinen 4 farklı ana türünü oluştururlar.

Kertenkele

Kertenkeleler 4000’den fazla türleri ile dünyanın hemen her bölgesinde yaşam ortamı bulan sürüngenlerdir. Her türde bulunan birkaç benzer özellik tüm kertenkeleler tarafından ortak olarak paylaşılmaktadır. Kertenkelelerin dış kulakları ve göz kapakları vardır. Ayrıca bu sürüngenlerin her parmakları üzerinde pençeleri vardır. Kertenkeleler dört bacaklı veya iki bacaklı olabilirler. Kertenkeleler hem etçil hem de otçul hayvanlardır. Ancak bazı türleri sadece etçil veya otçul olabilirler. Bukalemun, sakallı ejder ve iguana gibi çok çeşitli kertenkele çeşitleri vardır.

Kaplumbağalar

Kaplumbağalar sırtlarını kaplayan büyük ve sert kabukla diğer sürüngenlerden ayrılır. Bu sürüngenler böcek, balık ve bitkilerle beslenebilmek için gaga şekillerindeki çenelerini kullanırlar. Ancak kaplumbağaların dişleri yoktur. Kaplumbağalar kara ve deniz kaplumbağaları olarak ikiye ayrılır. Denizde yaşayan kaplumbağa türleri perdeli ayaklarıyla iyi birer yüzücülerdir. Karada da yol alabilen deniz kaplumbağaları genellikle zamanlarının çoğunun su içinde yüzerek geçirirler. Kaplumbağalar çoğunlukla sıcak ve kuru iklimlerde yaşarlar.

Timsahlar

Timsahlar büyük vücutları ve güçlü çene kaslarıyla diğer sürüngenlerden ayrılırlar. Bu sürüngenler 1.5 ile 6 metre arasında değişen uzunluklarda olan etobur hayvanlardır. Tuzlu ortamlarda yaşayan timsahlar üçgen şeklinde dar bir buruna sahiptir. Burunları daha geniş ve U şeklinde olan timsahlarsa tatlı sularda yaşarlar. Orta ve Güney Amerika’da birçok küçük timsah çeşidi bir arada görülebilmektedir.

Yılanlar

Yılanlar ayakları olmayan ve sürüngen tanımına en çok uyan hayvan türleridir. Bu sürüngenler etçil hayvanlar olup deniz ve karada yaşayan türleri vardır. Esnek bedenleriyle kıvrılarak hareket eden bu sürüngenlerin dünya üzerinde yaklaşık 3000 farklı türü vardır. Yılanların bazı türleri zararsız olmasına rağmen, bazı türleri zehirli ve ölümcül olabilir. Anakonda, piton ve kobralar en çok bilinen yılan türlerinden bazılarıdır.

Sürüngen Türleri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. cAAkaL(^^)CocCUk 17 Nisan 2011 #

    Çok güzel ama çok az.

  2. gözde karakaş 10 Nisan 2012 #

    Çok güzel ama çok az.

Bir cevap yazın