Susam Yağının Cilde Faydaları

Susam Yağının Cilde Faydaları

Özellikle Asya ülkelerinde yaygın biçimde yemeklik yağ olarak kullanılan susam yağı aynı zamanda nemlendirici ve koruyucu özellikleri ile cilt sağlığı için kullanılan doğal yağlar arasında yer almaktadır. Sedef ve egzama gibi kronik kuru cilde neden olan hastalıkların belirtilerinin azaltılmasında geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Cilt üzerinde kullanılan yağlar arasında en kolay nüfuz eden biri susam yağıdır. Doymamış yağ bakımından zengin olan susam yağı gözeneklere hemen işler ve kısa sürede cildi nemlendirerek yumuşamasını sağlar. Bu nedenle cilt bakımı reçetelerinde tavsiye edilen çeşitli doğal yağlarla karıştırmak için ideal bir taşıyıcı yağdır.

Susam yağı içinde bulunan “sesamol” güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği ile ciltte yaşlanmanın etkilerini arttıran serbest radikallerle savaşır. Kolajen, elastin seviyelerinin normal düzeylerde kalmasına yardımcı olur.

Tüm cilt tipleri için kullanılabilen susam yağı başta da belirttiğimiz gibi özellikle kuru ciltlerin nemlendirilmesinde etkilidir. Çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde yüksek E vitamini ile destek sağlar.

Son olarak susam yağını güneşin zararlı UV ışınlarından korumak için kullanabilirsiniz. Henüz bu konuda tüm bilimsel çevrelerin kabul edeceği sayıda araştırma yapılmamış olsa da yapılan araştırmalardan bazıları susam yağının UV ışınlarına ve dolayısıyla bazı cilt kanseri türlerine karşı koruduğu yönünde sonuçlara sahiptir. Ayrıca yüksek linoleik asit içeriği ile kanserli hücrelerin gelişmesini yavaşlattığı belirtilmiştir.

Susam yağını düzenli olarak kullanıyorsanız ağır kokusunu hafifletmek için bir kaç damla badem yağı ya da hintyağı ile karıştırabilirsiniz. Çok kuruyan dirsek, ayak topukları gibi bölgelerde oldukça etkilidir.

Susam Yağının İçindekiler

Susam yağının cilde yararı en çok E vitamini içeriğinden gelmektedir. Bunun yanı sıra B kompleks vitaminleri ve A vitamini yönünden zengin olan yağ cildi besler ve yaşlanmanın etkilerini geciktirerek cildin yumuşak ve esnek kalmasını sağlar. Yine aynı oranda etkili fosfor, bakır, kalsiyum, çinko ve magnezyum minerallerini içeren susam yağı düzenli olarak kullanıldığında cildi besler ve koruma sağlar.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın