Susam Yağının Saça Faydaları

Susam Yağının Saça Faydaları

Susam yağının saça faydaları daha çok saç derisini nemlendirmesi ve saç köklerini güçlendirmesinden ileri gelmektedir. Pul pul olan saç derisi ve kepek için etkili bir çözüm olarak kullanabileceğiniz susam yağı kekik yağı ve adaçayı yağı ile birleştirip masaj yaparak saç derisinde kullanabilirsiniz.

Saç derisi için doktor eşliğinde profesyonel tedavi seçenekleri bulabilirsiniz. Ancak sorun doktora gidecek kadar ciddi değilse evde yapabileceğiniz doğal bakım uygulamalarıyla tedavi yoluna gidebilirsiniz. Susam yağı en çok pul pul olmuş, kepekli, çok kuru saç derisini nemlendirmek ve yumuşatmak için kullanılır.

Susam yağını uygulamak için 8 çay kaşığı susam yağına 1 çay kaşığı adaçayı yağı ve 1 çay kaşığı kekik yağı ekleyerek karıştırın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra saçlarınız nemliyle bu karışımı saç derinize masaj yaparak sürün. 1-2 saat bekletip normal şampuanla yıkayabilirsiniz.

Çok tahriş olmuş saç derisi için daha hızlı bir çözüm arıyorsanız limonlu susam yağı maskesini kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı taze limon suyunu çeyrek çay kaşığı tarçın ve 4 çay kaşığı susam yağını karıştırın ve saç derinize masaj yaparak sürün. 20 dakika kadar beklettikten sonra şampuanla yıkayabilirsiniz. Yıkanırken ılık su kullanın. Tahriş olan saç derisinde iyileşme görülene kadar bu uygulamayı günlük olarak yapabilirsiniz.

Zayıflayan ve yıpranmış saçlara bakım yapmak içinde susam yağı kullanabilirsiniz. 2 çay kaşığı dulavrat otu yağıyla 10 çay kaşığı susam yağını karıştırarak saç derinize sürün ve 30 dakika bekletin. Saçlarda gözle görülür bir iyileşme sağlayana kadar günlük olarak kullanabilirsiniz. Bu karışım buzdolabında 60 güne kadar tazeliğini korur.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın