Tansiyonu Düşüren Sebze ve Meyveler

Tansiyonu Düşüren Sebze ve Meyveler

Yüksek tansiyon, tükettiğimiz gıdalarla yakından ilgilidir ve dengeli beslenme ile kan basıncı düşürülebilir. Tansiyonu düşürmek için sebze ve meyvelerden yardım alabilirsiniz ancak buna ek olarak tuz tüketimini sınırlandırmalı ve eğer tansiyonunuz tehlikeli boyutlarda yüksekse alkol ve sigara tüketimini kesinlikle bırakmalısınız. Ayrıca, hareketsizliğin fazla kiloya ve fazla kiloların da yüksek tansiyona neden olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle kendinize düzenli egzersiz programı belirleyerek kalp ve damar sağlığınızı korumak adına önemli bir adım atabilirsiniz.

Tansiyonu Düşüren Sebzeler

Çiğ sebze bakımından zengin olan diyet listelerinin yüksek tansiyon değerlerini normale çektiği biliniyor. Günde 2-3 kase sebze yemek (sossuz, az yağlı ve az tuzlu) özellikle hipertansiyon hastalarına verilen ilk beslenme önerisi. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeleri buharda pişirerek veya haşlayarak sıcak yemek olarak da tüketebilirsiniz. Fazla pişirmenin ya da kızartmanın sebzenin besin değerini düşürdüğünü unutmayın.

Yapraklı Sebzeler: Ispanak, marul, lahana, pazı ve diğer yapraklı yeşillikler yüksek oranda lif ve mineral içerir. Bu tip sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi damar tıkanıklığı riskini azaltır ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Kudret Narı: Sitrulin olarak adlandırılan amino asit için iyi bir kaynak olan kudret narı tansiyonu düşürmek için oldukça etkili bir sebzedir.

Kereviz: Kerevizdeki “phthalides” adlı fitokimyasal, arter çeperindeki kas dokusunu rahatlatarak kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Havuç: Beta-karoten ve potasyum bakımından zengin olan havuç kalp hastalıkları riskini azaltmak ve tansiyonu düşürmek için önerilen sebzeler arasında yer almaktadır. Havucu çiğ olarak veya maydanozla veya nane birlikte suyunu sıkarak düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Domates: Tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu bilinen A, C ve E vitaminlerini içeren domates aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Domateste bulunan “likopen” kötü kolesterolün damar çeperinde birikmesini engelleyerek damar tıkanıklığa karşı koruma sağlar.

Tansiyonu Düşüren Meyveler

Birçok temel besin değerini içeren, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan meyveler, yüksek tansiyonun kontrol altında tutulmasında önemli birer yardımcıdır.

Kuru Erik: Potasyum bakımından zengin olan kuru erik çok az miktarda sodyum içerir ve yüksek tansiyonu olanlar için ideal bir atıştırmalıktır. Potasyum, kan damarlarındaki pıhtılaşmayı önleyerek kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur.

Kavun: Potasyum ve kan basıncını düşürmeye yardımcı magnezyum içeren kavun tansiyonu düşürmek için önerilen meyveler arasındadır. Kavun ve karpuz damar sertleşmesi riskini azaltmak için yenebilir.

Yabanmersini: Yabanmersini, çilek ve ahududu C vitamini, potasyum, besin lifi ve antioksidanlar bakımından çok zengindir. Bu özellikleri ile damarlarda plak oluşumunu riskini azaltırlar.

Muz: Potasyum bakımından oldukça zengin olan ve çok az miktarda sodyum içeren muz kan basıncı düzeyini normal değerlerde tutabilmek için önerilmektedir. Günde 2 adet muz yemek yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir.

Kayısı: Kayısı iyi bir potasyum ve A Vitamini kaynağıdır. Buna karşın çok az miktarda sodyum, doymuş yağ ve kolesterol içerir.

Portakal: Portakalın besin değeri oldukça yüksektir ve buna karşın kalorisi azdır. 326 mg potasyum içerirken hiç sodyum içermez. Bu sebeple tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek meyvelerin başında gelir.

Öneriler

 • Çeşitli soslarla sunulan sebze ve meyveleri satın almayın. Bunlar genelde çok fazla yağ, tuz ve şeker içerirler.
 • Tansiyonun düşmesine yardımcı olmak için yetişkinler her gün günde en az 5 farklı porsiyon meyve ve sebze yemelidirler. Bir porsiyon yaklaşık 80 gram ya da yaklaşık yumruğunuz büyüklüğünde olmalıdır. Elbette bu meyve ve sebzeleri seçerken dikkatli olunmalı ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.
 • Taze meyve ve sebzeleri en kısa sürede yiyin. Zaman geçtikçe besin değerlerini kaybederler.
 • Sodyum bakımından fakir; kalsiyum, magnezyum ve potasyum minerallerinin en az 2 tanesi bakımından zengin yiyecekleri seçin.
 • İşlenmiş ve kızarmış yiyeceklerden uzak durun.
 • Yukarıda belirtilenlerin dışında avokado, keten tohumu, yoğurt ve siyah çikolatanın da tansiyonu düşürebileceği düşünülmektedir. Keten tohumunu yoğurda karıştırabilir ya da mısır gevreğine serpebilirsiniz.
 • Kafeinin tansiyon üzerindeki etkisi belirsizdir. Ancak kafein tansiyonun en azından geçici olarak yükselmesine neden olabilir. Eğer halihazırda yüksek tansiyon probleminiz varsa ya da kafeinin tansiyonunuzu etkilediğini düşünüyorsanız kafein tüketimi hakkında doktorunuzla görüşün.
 • Tansiyonun düşmesi için günlük fiziksel aktivitenizi de arttırmanızda fayda vardır.

Uyarı: Tansiyonu düşüren meyve ve sebzeler yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Hiç bir koşulda teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve bu amaçlarla kullanılmamalıdır. Tansiyonunuz yüksekse yemeniz ve yememeniz gereken gıdalar hakkında en doğru bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz.

, ,

Tansiyonu Düşüren Sebze ve Meyveler İçin 4 Yorum Yapılmış

 1. napcan 15 Kasım 2013 #

  Tansiyonu olanlar kereviz yemeyin siz yiyin yazmışsınız.

 2. mustafa san 29 Mayıs 2014 #

  Közlenmiş tüm soğan benim tansiyonumu allak bullak ediyor nakavt oluyorum.

 3. Nevzat dedemen 14 Kasım 2015 #

  Sarmısak tansiyonu düşürür diye biliyorum.

 4. hayri 21 Nisan 2018 #

  13.6 olan tansiyonum, yarım elma yedikten hemen sonra 15.4 oldu.

Bir cevap yazın