Tansiyonu Hemen Düşürmek İçin Ne Yapılabilir

Tansiyonu Hemen Düşürmek İçin Ne Yapılabilir?

Yüksek tansiyon genellikle fazla kilosu bulunanlarda, hareketsiz ve düzensiz yaşayanlarda sık rastlanan bir sağlık sorunudur ancak bunlara bağlı olmadan da genetik olarak görülebilir. Yüksek tansiyonun asıl tehlikesi, kalp ve damarlarda ciddi bir hasara yol açmadan önce çok az belirti göstermesidir. Kişi eğer tansiyonunu düzenli olarak ölçtürmezse yüksek tansiyonu olduğundan haberi olmayabilir. Tansiyonu hemen düşürmek için (örneğin 24 saat içinde) öncelikle beslenmenize dikkat etmeli ve tansiyonu yükselttiği bilinen tuz, alkol ve kahveden uzak durmalısınız. Tansiyonunuz sizi rahatsız edecek derecede yükseldiyse vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeniz en güvenli yol olacaktır.

Tansiyonu Düşürmek İçin Beslenme

Gün boyu tüketmemiz gereken maksimum tuz miktarı yaklaşık 1 çay kaşığı kadardır. Ancak günümüzde bu pek mümkün olmuyor ve fark etmeden bunun 2-3 katını tüketebiliyoruz. Çünkü yediğimiz ekmekten fast-food gıdalara kadar pek çok ürün zaten tuz içeriyor. Bunun üzerine bir de biz yemeklere tuz eklediğimizde kan basıncının yükselmesi içi kapı açmış oluyoruz. Tuz (sodyum) tüketimi tansiyonun yükselmesine direk etkilidir ve yüksek tansiyon şikayetiniz olsun olmasın günlük önerilen miktardan fazla tuz tüketiminin sağlığa zararları vardır. Tuz tüketimini kontrol altında tutmak için masaya tuz koymamaya, konserve ve fast food gıdalar tüketmemeye, cips gibi atıştırmalıklar yememeye çalışın. Tansiyon hastalarının yemekleri ne kadar az tuz içerirse o kadar iyidir.

Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler, tuz kadar olmasa da tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Yağlı et ve şekerli içecekler, tatlıları azaltmalı, bunların yerine daha çok sebze yemeği ve çiğ sebze tüketmelisiniz. Badem, fındık gibi kuruyemişler yarım avuç kadar tüketilmek koşuluyla faydalı birer atıştırmalık olabilir.

Sigara ve Alkol Tüketimi

Sigara ve alkol tansiyonu yükselten başlıca nedenler arasında gösterilmektedir. Sigara damar çeperlerinde tahribata neden olurken damar sertleşmesi nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Tansiyonu düşürmek ve diğer pek çok hastalıktan korunmak için sigarayı azaltmak değil bırakmak gerekiyor. Düzenli alkol tüketiminin de tansiyonu yükselttiği biliniyor. Uzmanlar, günde 1 bardaktan fazla alkol içilmesinin kalp ve damar sağlığı için zararlı olduğunun altını çiziyor.

Tansiyonu Düşürmek İçin Düzenli Egzersiz

Üzerinizde ne kadar fazla yağ taşırsanız, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz o kadar artıyor. Hipertansiyon, hareketsiz bir hayat süren ve fazla kilosu olanlar arasında çok yaygın bir sağlık sorunu. Düzenli egzersiz sizi bu fazla kilolardan kurtarırken kan dolaşımını düzenleyen kalp ve damar sağlığınızı korumanızda en önemli yardımcınız olabilir. Haftada 3-4 kez 30-45 dakika iyice terleyene kadar egzersiz yapmak tansiyonunuzu düşürecektir.

Tansiyonu Düşürmek İçin Diğer Öneriler

Stres altındayken kan basıncı yükselir. Günümüzün koşullarında stressiz yaşamak mümkün değil ancak stresi kontrol etmeyi öğrenmek gerekiyor. Uzun süren stres sonunca kalp krizi ve felç gibi çok ciddi sorunlara yol açabilir. Stresi kontrol etmek için nefes egzersizleri öğrenebilir veya sevdiğiniz bir hobiyle uğraşmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak spor yapmanın stresin en iyi ilacı olduğu biliniyor.

Tansiyonu hemen düşürmek için yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan okuyucuları bilgilendirme amacıyla derlenmiştir. Hiç bir koşulda teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve bu amaçlarla kullanılmamalıdır. Tansiyonunuz yüksekse en doğru tedavi yöntemlerini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, , ,

Tansiyonu Hemen Düşürmek İçin Ne Yapılabilir? İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. saçma 12 Eylül 2013 #

    Hemen tansiyon düşürmek için hastanın kilo vermesini mi bekleyelim ne saçma başlık. Limon tarçın gibi acil hızlı çözüm arıyor insan.

    • Adalet 13 Ocak 2016 #

      5 adet zeytin yaprağını kaynatıp için .

Bir cevap yazın