Tat Alma Bozukluğu Nedenleri

Tat Alma Bozukluğu Nedenleri

Tat alma duyusu; sigara içmekten düzenli ilaç kullanımına, gebelikten vücuttaki demir oranının yükselmesine kadar pek çok nedenle zayıflayabilir. Koku alma ve tat alma birbiriyle yakın ilişkili olduğu için bazen burunda meydana gelen sorunlarda ağız tadının değişmesine, tat almanın duyusunun zayıflamasına yol açabilmektedir. Tat alma bozukluklarının pek çok çeşidi ve derecesi bulunmaktadır. Bunlar başka bir nedene bağlı olmadan görülebileceği gibi, çeşitli sağlık sorunlarının ve çevresel faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir.

Tat Alma Bozuklukları

Tat alma bozuklukları görülen belirtiler açısından 3 ana kategoriye ayrılır.

Ageusia: Nadir olarak görülen bir durumdur ve kişi tükettiği gıdalardan hiç tat almaz.

Hypogeusia: Bu kategoride tat alma duyusu vardır ancak çok zayıftır. Bu rahatsızlıkta kişi tatlı, acı, ekşi veya diğer belirli bir tadı alamayabilir.

Dysgeusia: Bu tat alma bozukluğu ağızda tuzlu veya metalik bir tatla karakterizedir. Kişi yediklerinden tat alabilir ancak bu tat yanıltıcı olabilir. Bazen hiçbir şey yenmese dahi ağızda tat oluşabilir. Ağızda yanma hissi dysgeusia’nın diğer bir belirtisidir.

Nedenleri

Tat alma bozukluğu nedenleri arasında düzenli ilaç kullanımı, çeşitli sağlık koşulları ve yaralanmalar ilk sıralarda gelmektedir. Kulak, burun, boğaz hastalıkları, baş bölgesi yaralanmaları, ağız hijyeni eksikliği, kemoterapi veya radyasyon terapisi, solunum yolu hastalıkları tat duyusunu etkileyebilir.

Bazı durumlarda antibiyotiklerin de dahil olduğu ilaçlar ağız tadının değişmesine ve tat almanın azalmasına yol açabilir. İlaç kullanımına bağlı bozukluklar geçicidir ve ilaç kesildikten sonra tat alma duyusu eski haline döner. Sigara kullanımı, böcek ilaçları, hava kirliliği gibi faktörler de geçici tat alma bozukluklarına neden olabilir.

Tedavisi

Tat bozuklukları KBB (kulak, burun, boğaz) doktoru tarafından çeşitli testler yapılarak teşhis edilebilir. Yapılan testlerde farklı tatlar için kişinin duyarlılığı ölçülür. Doktor ayrıca tıbbi geçmişinizi inceleyerek tat almanın zayıflamasına neden olabilecek herhangi bir hastalık ve kaza yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edecektir. Doğru teşhis için ağız hijyeni, kulak, yemek borusu ve burun için ek testlere başvurulabilir.

Tat alma bozukluğu genellikle geçicidir ve doğru tedaviyle tat alma duyusu eski düzeyine getirilebilir. Ancak nadir olmakla birlikte, bazı durumlarda tüm tedavilere karşın tat alma duyusunda gelişme sağlanamayabilir.

Tat almakta sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız bunu ciddiye alın ve gerekli kontroller için doktorunuza başvurun. Bazen tat almada yaşanan değişiklikler Alzheimer hastalığı veya karaciğer de yaşanan daha ciddi sorunlara işaret ediyor olabilir. Ayrıca tat almanın zayıflaması sağlığınız açısından zararlı olan şeker, tuz gibi lezzet vericileri daha fazla kullanmanıza neden olabilir. Bu nedenle tat alma bozukluğuna neden olan sorunun erken teşhisi ve tedavisine başlanması oldukça önemlidir.

Uyarı: Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir koşulda tanı, tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Bu ve diğer sağlık sorunları için öncelikle doktorunuza danışmanız en güvenli yoldur.

, ,

Tat Alma Bozukluğu Nedenleri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. dergi 02 Haziran 2014 #

    Paylaşımınız için teşekkürler. Sağlık gibi konularda bilmeyen toplumu, bilinçlendirmek güzel bir hizmet. Kolay gelsin!

  2. mehmet 26 Nisan 2015 #

    Akşam patates yedim tat alamadım, dedim yarın geçer ama sabah baktım tattan eser yok, burnumda sorun var acaba o yüzden mi?

Bir cevap yazın