Tek Taş Yüzüğün Anlamı

Tek Taş Yüzüğün Anlamı

Evlilik teklifi yapmadan önce, evlilik teklifi sırasında vereceğiniz (ya da alacağınız) pırlanta nişan yüzüğü hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak ilgi çekici olabilir. Tarihe baktığımız zaman Avusturya Arşidük’ünün Mary’e verdiği M harfi şeklinde yerleştirilmiş pırlantalarla süslenmiş altın yüzüğün tarihe geçen ilk “pırlanta nişan yüzüğü” olduğu çeşitli kaynaklarda yazılmış. O zamanlarda aşk tanrısı Eros’un oklarının ucunda elmas olduğuna ve pırlatanın kalpleri çalmak için en iyi araç olduğuna inanılıyormuş.

Elmas’ın İngilizcesi olan “Diamond”ın Yunancada yenilmez ve ebedi anlamına gelen “Adamas”tan türediği söylenmekte. Nişan yüzüğünün sol ele takılmasının nedeni ise eski Mısır’a kadar dayanmakta. Antik çağlarda Mısırlılar bu parmaktan kalbe kadar giden ve sevenlerin kalplerini birbirine bağlayan bir damar olduğuna inanırlarmış.

Yüzlerce hatta binlerce yıldır kabul gören bir diğer inanış ise elmasın üzerinde bulunduğu kişiye bazı doğa dışı güçler getirdiği. Eski çağlarda savaşa giden kralların zırhlarında ve kılıçlarında kendilerini düşmandan koruyacağına inandıkları elmaslar ve diğer değerli taşlar bulunmaktaydı. Antik yunan çağlarında elmasın tanrıların gözyaşı ve içerisinde görülen ışık yansımalarının aşkın ateşi olduğu inancı oldukça yaygındı.

Antik çağlardan günümüze aşkın sembolü olan pırlanta orta çağlarda elit bir kesimin tutkusu halindeyken Afrika’da bulunan yeni elmas madenleri ile birlikte halk arasında da yayılmaya başladı. Tabii elmasın çoğalması ile birlikte artan talep doğrultusunda elmasın kesimi, şekli, rengi ve büyüklüğü daha çok önem kazandı.

Doğada bulunan en sert ve nadir taşlardan biri olan elmastan üretilen tektaş yüzük günümüzde aşkın, sevginin ve sonsuzluğun bir ifade biçimi olarak evlilik teklifi sırasında müstakbel gelinlere takdim ediliyor. Ülkemizde yeni bir ürün olmasına karşın neredeyse gelenek haline gelen tektaş yüzük hızla kabul gördü ve günümüzde onlarca pırlanta markası yüzlerce tektaş yüzük modeliyle bu sektörde hizmet veriyor.

Dünya üzerinde bulunan en sert mineral olan elmasın özel kesim teknikleriyle işlenerek pırlantaya dönüştürülmesi ve değerli madenlerden oluşturulan yüzüklerin üstüne yerleştirilmesiyle oluşan tektaş yüzükler ülkemizde son 10 yıldır satışta olmasına ve 5 yıldır popülerleşmeye başlamasına rağmen yılda 1 milyar doların üzerinde bir hacme ulaşmış bir sektör haline gelmiştir. Bunun ana sebeplerinden biri üzerinde tektaş bulunan bir yüzüğe neredeyse hiçbir kadının hayır diyememesidir.

Tektaş yüzük seçerken özellikle erkek olarak bunu tek başınıza gerçekleştirecekseniz ve konuyla ilgili herhangi bir bilginiz yoksa uzun ve yorucu bir sürecin sizleri beklediğini söylememiz gerekiyor. Çünkü tektaş fiyatları sadece taşın büyüklüğüne göre değil 4 etkene göre belirlenmektedir. Hepsi birbirinden farklı tablolarla ve birimlerle ölçülen bu etkenler hakkında bilgi sahibi olup dersinize çalışmalısınız. Hadi fiyatı şimdilik geçelim, yüzlerce model arasından sevgilinizin hangi tektaş yüzük modelini seveceğini belirlemeniz bile epey bir mesai harcamanıza neden olacaktır.

Tüm bu negatif bilgilerden sonra, tektaş yüzük ararken çok sıkılıp bunalırsanız “evet” yanıtını alacağınız ana odaklanmanızı öneririz. Bu sakinleşmenize ve tekrar enerji toplamanıza yardımcı olacaktır.

Tektaş yüzük alışverişine çıkmadan önce ilk olarak bu işe ayırabileceğiniz bütçeyi belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Bütçenizin önceden belli olması zaten içecek, yemek, fotoğrafçı, mekân, çiçek ve daha onlarca kalem masrafı karşılayacağınız düğün günü için ayırdığınız bütçenin dışına çıkmamanızı ve cebinizdeki paraya göre model seçeneklerini belirli bir aralığa düşürmenizi ve vakit kazanmanızı sağlayacaktır.

Aşağıda size tektaş yüzük satın alırken işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Tektaş Yüzük Seçerken

Tektaş yüzük satın alırken fiyat etiketi üzerinde bulunan rakamın %95’ini pırlanta oluşturmaktadır. Bu yüzden pırlanta kesim elmaslar hakkında bilgi sahibi olmanız fiyatın abartılı olup olmadığı konusunda karar vermenizi kolaylaştıracaktır. İnternet üzerinde pırlanta satışı yapan mağazaların ürünlerini iyice inceleyerek taşın rengi, karatı, berraklığı hakkında detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Tektaşı Taşıyan Yüzük

Tektaş yüzükler için genellikle beyaz altından, kuyumcuların montör adını verdiği pırlantayı tutan yüzükler kullanılmaktadır. Beyaz altının tercih edilmesinin nedeni taşın parlaklığını en iyi şekilde görebilmektir. Ancak zevkinize göre diğer değerli metaller ve sarı altın bir yüzükte seçebilirsiniz. Seçtiğiniz taş küçükse yüzüğün kalın olmamasına özen gösterin. Modern tasarımların dışında tek taş yüzükler için en çok kullanılan model 4 tırnak ile taşı kavrayan modellerdir.

Tektaş Yüzük Fiyatları

Tektaş yüzük fiyatları yüzük üzerinde kullanılan taşın kalitesine göre geniş bir yelpazede değişmektedir. Taşın kalitesi dışında satın alacağınız markanın ünü, tasarımı, taşı tutan metalin ayarı ya da ağırlığı fiyata etki eden diğer faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Aynı özelliklere sahip bir tektaş yüzük için farklı mağazalarda farklı fiyatlara rastlayabilirsiniz. Bunun nedeni markanın yüzük üzerine koyduğu kar marjıdır. Örneğin bazı pırlanta markaları sadece internet üzerinden satış yaptığı için geleneksel mağaza masrafları bulunmadığı için daha hesaplı fiyatlar sunabilmektedir.

Diğer Değerli Taşlardan Tektaş Yüzükler

En çok bilinen tektaş yüzük modeli, üzerinde pırlanta bulunanlardır. Ancak zümrüt, safir, yakut ve diğer değerli taşlar ile oluşturulmuş tektaş yüzüklerde bulabilirsiniz. Bu tamamen sizin ve sevgilinizin zevkine ve daha çok bütçenize kalmış bir mesele. Yani tektaş yüzüklerin pırlantalı olması bir kural değildir.

Yukarıda da kısa kısa başlıklar ile açıklamaya çalıştığımız gibi tektaş yüzük fiyatları ve modelleri çok geniş bir aralıkta olup, taşın değişik özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Tekrar her şeyden önce bütçenizi belirlemenizi ve pırlanta hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın