Tek Taş Yüzük

Tek Taş Yüzük

Anne babalarımızın hatta onların anne babaları zamanında işler daha kolaymış sanki. Söz yüzüğü, alyans dedin mi düğün günü gelir, davetliler ellerinden geldiğince altın takı takarak çiftlere destek olmaya çalışır, sonrada çift olarak hayat başlarmış. Şimdi araya birde pırlanta tek taş yüzük sıkıştı.

Evlilik teklifi sırasında pırlanta tek taş yoksa biraz sönük bir gece olabilir. Neyse ki pırlanta tek taş yüzük tasarımları arasında her bütçeye hitap edecek modeller varda insanlar evlenebiliyor. İşin şakası bir yana size pırlanta tektaş yüzüğü seçerken nelere dikkat etmeniz konusunda ve (özellikle damat adayları için) tektaş yüzük fiyatları üzerinde nelerin etkisi olduğuna dair bir kaç bilgi verelim.

Pırlanta tek taş yüzükler elmasın dayanıklılığı ve oluşmasının binlerce yıl sürmesi nedeniyle sonsuzluğu ve bağlılığı temsil etmektedir. Elmasın işlenmesinde kullanılan bir teknik olan pırlanta ise ham elmasın en parlak şekliyle görülmesini sağlayan bir kesimdir. Bu yüzden tektaş yüzüklerde pırlanta tercih edilmektedir.

Ancak oval, markiz, prenses, damla ve diğer kesim şekilleriyle işlenmiş elmaslarda tektaş yüzüklerde kullanılabilir. Pırlantanın bu kadar popüler olmasının nedeni taştan elde edilen ışığın maksimum düzeyde ve göz kamaştırıcı olmasıdır.

Günümüzde nişan ve söz kesme için kullanılan tek taş yüzük seçenekleri renk, karat, berraklık, taşı tutacak yüzüğün altın rengi, ayarı gibi seçenekler yüzünden oldukça insanı kararsız kılan, bunaltıcı ve karmaşık bir hal almakla birlikte karar vermenizi kolaylaştıracak bir kaç adım bulunmaktadır.

Öncelikle satın almayı düşündüğünüz tektaş pırlanta yüzüğü nikâh sırasında takacağınız alyansla beraber gözünüzün de canlandırmaya çalışın.

Tektaş yüzüğü satın aldığınız kuyumcuya benzer özelliklere sahip bir alyans seti olup olmadığını sorabilirsiniz. Bazı kuyumcular tek taş yüzük ve alyans tasarımlarını set halinde üretmektedir. Bu aşamada tek taş yüzük ve alyansın tasarımlarının birbirine gerçekten benzemesi ya da tamamen birbirinden farklı olmasını isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Bazı durumlarda tektaş yüzük ile alyansların birbirinden tamamen farklı olması ve birbirini gölgelememesi tercih edilebilir.

Pırlanta Tektaş Nasıl Seçilir?

Pırlanta tektaş yüzük için öncelikle bütçenizi belirlemeniz gerekiyor. Çünkü eğer bu sayfaya gelmeden önce pırlanta satış sitelerinde bir tur attıysanız fiyatların 400TL’den 25.000TL’ye kadar çok geniş bir aralıkta seyrettiğini görmüşsünüzdür. Bütçenizi belirledikten sonra pırlantanın özelliklerini belirleyebilirsiniz.

Hangi Pırlanta Daha Uygun?

Bu tamamen bütçenize bağlı bir konu. Ancak şöyle bir fikir verebiliriz, berraklık oranı VS, VVS1 arasında olan ve renk skalasında I’ ya kadar olan pırlantalar bir tektaş yüzük için ideal olabilir. Bunun daha altında değerler daha hoş olur ancak fiyatta o ölçüde katlanarak artacaktır.

Kaç Karat Bir Taş Olmalı?

Pırlanta tektaş yüzükler için bugün mağazalarda 0.10 karattan 1-2 karata kadar değişik büyüklüklerde yüzükler bulabilirsiniz. Yine bu iş için ayırdığınız parayla doğru orantılı bir seçim yapmanız gerekecek. Taşın renk ve berraklık oranlarını düşürerek büyüklüğünü artırıp aynı fiyat içinde kalmanız mümkün. Ancak taşın parlaklığı azalacağı için bunu pek tavsiye etmiyoruz.

Tektaş İlla Pırlanta mı Olmalı?

Hayır, şart değil. Zümrüt, safir, yakut ve diğer değerli taşlar olabileceği gibi sevgilinizle tatilde bulduğunuz bir çakıl taşını bile yüzük haline getirebilirsiniz. Bu yüzük sevginizi temsil etmiyor mu? E o zaman siz ne isterseniz o olabilir.

Pırlanta Tektaş Ünlü Markalardan mı Alınmalı?

Ülkemizde bilinen markalardan pırlanta tektaş almanın avantajı taşın kalitesi ve gerçekliği ile ilgili herhangi bir kuşku duymamanızı sağlayabilir. Ancak taşı ayrıca alıp yüzüğü de bildiğiniz bir kuyumcuda yaptırabilirsiniz. Bu biraz vakit alsa da daha hesaplı bir fiyata iyi bir yüzük sahibi olabilirsiniz. Taş için sertifika almayı ihmal etmeyin.

Pırlanta Tek Taş Sadece Yüzükte mi Olur?

Hayır. Pırlanta tek taş yüzükte olabileceği gibi küpe, kolye, bileklik ve diğer tüm mücevherat modelleri ile aksesuarlarda kullanılabilir. Eğer evlilik teklifi sırasında kullanacaksanız yüzükte olması tercih edilir.

Pırlanta “Çifttaş” Diye Bir Şey Var mı?

Var. Siz ne isterseniz var çünkü firmalar daha çok pırlanta satabilmek için binlerce tasarımla yerlerini almış durumdalar. Pırlanta çift taş yüzüklere “you and me”, geçmişi, şimdiki zamanı ve geleceği temsil eden 3 taşlı yüzüklere “tria” adı veriliyor. Bunların dışında 5 taşlı, 7 ve 9 taşlı yüzüklerde koleksiyonlarda bulunuyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pırlanta tektaş almadan önce yapacağınız ilk şey bu yüzük için ayıracağınız para olmalıdır. Yoksa göz alıcı tasarımlar ve pırlantalar arasında kaybolup tüm düğün masraflarını bir yüzüğe yatırabilirsiniz. Eğer sürpriz olmayacaksa müstakbel eşinizle beraber pırlanta mağazalarını gezebilir ve onun kendi beğendiği yüzüğü almasına olanak tanıyabilirsiniz.

Tek Taş Yüzük Alırken

Tek taş alırken, ister tek taş yüzük ister kolye, bileklik, küpe veya başka bir aksesuar olsun göz önüne alacağınız ilk şey ingilizce cut, clarity, color ve caret’in kısaltması olarak kullanılan 4C kuralıdır. Türkçeye çevirdiğimizde kesim, berraklık, renk ve karat olan bu özellikler pırlantanın değerini belirlemektedir ve hiç biri diğerinden daha fazla etkili değildir. Yani elmasın berraklığı en az karatı, karatı da en az rengi kadar önemlidir. Kesim şekilleri arasında ise en moda olanı pırlanta olmakla beraber zümrüt kesim, oval ve damla kesim, prenses kesim ve eğer bütçeniz uygunsa tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda bir kesim türüyle istediğiniz şekil verilebilir. Ancak pırlanta kesim ham elması en parlak gösteren teknik olduğu için tercih edilmektedir.

Tektaş alırken ya da almadan önce diyelim modeller arasında çok fazla boğulmamak ve vakit kaybetmemeniz için öncelikle bütçenizi belirlemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede hangi aralıkta bir tektaş alabileceğinizi görüp daha dar bir alanda hareket etme imkanına kavuşursunuz.

Renk: İngilizcede “fancy colored diamonds” yani pembe, mavi, siyah, yeşil gibi oldukça nadiren bulunan elmasları liste dışında tutarsak beyaz elmaslarda en iyi renk en renksiz olanıdır. Bu tabloda en renksiz olan D biriminden sarıya yakın renklerde olan Z’ ye kadar uluslararası alanda kabul edilen derecelendirme tabloları bulunmaktadır.

Kesim: Pek çok kişi pırlanta tanımını elmasla karıştırmaktadır. Pırlanta diğer sayfalarımızda da belirttiğimiz gibi ham elması kesme biçimlerinden sadece biridir. Buradaki amaç ham taştan olası en büyük işlenmiş elması çıkarmaktır. Bu yüzden ham elmasın şekillerine göre çeşitli kesim tarzları bulunmaktadır. Ancak elmastan en çok ışığı alabilmek için pırlanta kesim genel olarak kabul görmüş bir kesim şeklidir. Elmasın kesim işlemi taşın kalitesi kadar önemli olup mükemmel bir taş üzerinde çalışılırken oluşabilecek hatalar taşın değerini düşürebilmektedir.

Berraklık: yine tektaş alırken dikkat edilecek bir diğer özellik ise taşın berraklık oranıdır. Berraklık demek taşın içerisinde bulunan yabancı madde, çukur ve çiziklerin oranıdır. Bu yine uluslararası ölçüm tablolarına göre belirlenmektedir. Çıplak gözle görülemeyen bu kusurlar ancak taş 10 kat büyütüldüğünde görülmekle beraber ışığın tam olarak yansımasına engel olmaktadır. Elmasın berraklık tablosunda F değeri olan kusursuzdan SI1-SI2 değerleri olan kusurlu taşlara kadar değerler değişebilmektedir.

Karat: Karat işlenmiş elmasın ağırlık ölçü birimidir. Ham elmaslar ve diğer değerli taşlar içinde kullanılmaktadır. Bir taşın karat cinsinden değeri her zaman taşın büyüklüğüyle doğru orantılı olmayabilir.

Eğer 1 karatın üzerinde bir tektaş alacaksanız uluslararası elmas sertifikaları olan “AGS Certificate” ya da “GIA Certificate” talep edebilirsiniz. Daha küçük taşlar için satın aldığınız mağazanın taşın özelliklerini yazdığı bir sertifika alabilirsiniz.

Tek Taş Yüzük Fiyatları

Tek taş bir mücevher satın almak için küçük bir araştırma yaptıysanız tektaş yüzük, kolye, tektaş küpe gibi değişik takılar üzerinde kullanılan taşların fiyatlarının geniş bir yelpazede olduğunu görmüşsünüzdür. Basit olarak tek taş yüzük fiyatları üzerinde etkili olan 4 ana faktörün olduğunu söyleyebiliriz. Tek taş yüzük fiyatları taşın karat olarak büyüklüğü yanı sıra rengi, berraklık ve kesim kalitesinin toplamı ile belirlenmektedir. Bunun üzerine pırlanta markalarının reklam harcamalarını, çalıştırdıkları eleman sayılarını, tasarımlarını ve diğer giderlerini de fiyata yansıttıklarını hesaba katarsak bir tek taş fiyatı neye göre belirlenmektedir görebiliriz.

4C olarak kısaltılan kesim, karat, renk ve berraklık oranlarının hangisinin tektaş fiyatları üzerinde daha fazla olduğunu öğrenmek bir sır değil. Bu tamamen sizin beğeninizle ilgili bir konu. Mesela büyük bir taş istiyorsanız renk ve berraklık oranları daha düşük bir taş seçebilirsiniz. Taşın kesimine önem veriyorsanız renginin çok az sarıya yakın olması ikinci planda kalıyorsa yine seçim sizin. Karatı dışarıda tutarsak bir elmasın renk olarak en iyi değeri “D” dir. Berraklık oranı tablosunda ise en yüksek değer olan “IF” yani “internally flawless” bir taş ideal kesim olarak tanımlanabilir. Sizin tektaş seçerken yapabileceğiniz bütçenize göre, sizin için en ideal olan taşa karar vermeniz.

Pek çok üründe olduğu gibi elmasta da taş son kullanıcıya gelene kadar geçtiği aşamalarda fiyatı üzerine eklemeler yapılarak tüketiciye ulaşmaktadır. Elmas toprakta doğal olarak bulunan bir maden olmasına karşın bu madenlerin operasyonel masrafları ham halde bulunmuş bir elmasın üzerine eklenmektedir. Tabii ham elmaslar mücevher mağazalarında gördüğümüz göz alıcı, parlak hallerinde bulunmamaktadır. İşlenen elmaslar daha sonra derecelendirilmeleri için uluslararası bağımsız laboratuarlara gönderilmektedir. Bu aşamadan sonra işlenmiş taşlar elmas toptancılarına verilmekte ve perakende elmas satışı yapan firmalara satışa sunulmaktadır. Bu aşamaların hepsinde ham elmas üzerine komisyon ve aracılık hizmetleri eklenmektedir. Bu da tektaş fiyatları üzerinde ham elmastan perakende satış mağazasına gelene kadar epey bir etki yaratmaktadır. Tüm bunların üzerine perakende satıcıların yukarıda bahsettiğimiz masrafları da eklenince bizim, sizin satın aldığınız tektaş’ın son fiyatı belirlenmiş olur.

Tek taş yüzük fiyatları için dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada taşın ne kadar nadir olarak bulunduğudur. Bunun karat ölçü biriminden bir örnekle açıklamaya çalışalım. Örneğin 1 karat bir elmas doğada daha nadir olarak bulunduğu için karat başına değeri daha sık olarak bulunan 0.50 karat bir elmasa göre daha fazladır. Renk, berraklık, kesim gibi değerlerin aynı olduğunu varsayarsak 0.50 karat bir taş 1000 TL ise 1 karat bir taş 5000 TL olabilmektedir. Yani taşın büyüklüğü artıkça fiyatı doğru orantılı olarak artmamaktadır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi taşın rengi, berraklığı, kesim şekli ve kesim kalitesi de fiyatı üzerinde etkilidir. Kusursuz berraklık oranına sahip, renk tablosunda en üst sırada olan iyi işlenmiş bir 0.20 karat bir taş kalite olarak daha düşük değerlere sahip 1 karat bir tektaş ile aynı fiyata satılabilmektedir. Dolayısıyla 4C kuralı olarak da tanımlanan bir taşın rengi, kesimi, berraklı ve karat olarak büyüklüğü arasında hepsi taşın fiyatının belirlenmesi sırasında aşağı yukarı aynı öneme sahiptir.

Tektaş fiyatları bu kadar değişik faktöre bağlıyken size tavsiyemiz tektaş için alışverişe çıkmadan önce bu takı için harcayacağınız miktarı önceden belirlemeniz. Tavan fiyatınız belli olursa pek çok fiyat, model ve taş seçeneği bulunan pırlanta mağazalarında hangi aralıklarda bir taş alacağınızı daha kolay görebilir ve kararınızı daha kısa sürede verebilirsiniz.

Tek Taş Yüzük Takarken

Tek taş yüzüğünüzü aldınız ancak evlilik teklifi sırasında, nişanda ve nikah sırasında hangi parmağınıza takacağınız konusunda kafanız karıştıysa size yardımcı olabilecek bir kaç bilgiyi bu sayfada bulabilirsiniz. Öncellikle bizim fikrimiz müstakbel gelin ve damadın tektaş yüzüğün ve alyansların nasıl ve hangi parmağa takılacağı konusunda tamamen özgür oldukları yönünde. Yani isterseniz nikah kıyılmadan da alyansınızla beraber sol parmağınıza takmanız, ikisini üst üste veya ayrı parmaklarda kullanabilmeniz yönünde. Bu konuda söz sahibi siz olduğunuz için özgür davranabilirsiniz. Tabii tek taş yüzük takmanın bir de geleneksel boyutu var. Yani nişan sırasında, düğün günü boyunca ve nikah kıyılırken hangi parmağa takılacağı konusunda genel kullanım şekilleri hakkında size bir kaç bilgi verelim.

Evlilik Teklifi Sırasında

Tek taş yüzüğünüzü sağ elinizin yüzük parmağına takabilirsiniz.

Nişan Sırasında

Nişan sırasında eğer alyanslarınız takılacaksa tek taş yüzüğünüzü çıkartabilirsiniz. Çünkü bazı kalın alyans modelleri ile tektaş yüzükleri aynı parmakta kullanmak mümkün olmayabilir. Eğer ikisini de takmak istiyorsanız tektaş üstte olmak üzere sağ elinizin yüzük parmağında takabilirsiniz.

Nikah Sırasında

Düğün günü nikah töreni öncesinde tektaş yüzüğünüz sağ elinizde olabilir. Alyansınızı sol elinizin yüzük parmağına takacağınız için sol yüzük parmağınız boş olmasında fayda var. Nikah kıyıldıktan sonra yine tektaş yüzük üstte olmak üzere alyansınızla beraber sol elinizin yüzük parmağına takabilirsiniz. Eğer alyansınızla tektaş yüzüğünüzü aynı parmakta kullanmak istemiyorsanız alyansınız sol elinizin yüzük parmağında tektaşınız sağ elinizin yüzük parmağında olabilir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın