Teleskop Lensi Nasıl Temizlenir?

Teleskop Lensi Nasıl Temizlenir?

Teleskop genellikle yıldızları ve gezegenleri incelemek için kullanılır. Ancak bu aletler uzak mesafelerdeki manzaraları ve nesneleri görmek içinde kullanılabilirler. Bir teleskopu korumak için ne olursa olsun teleskop lenslerini düzenli bir şekilde temizlemeniz gereklidir. Zamanla toz ve parmak izleri gibi dış etkenlerden dolayı kirlenen lensler görüntülerin bulanık görünmesine neden olur. Kısacası teleskopunuzla daha net ve iyi görüntü elde etmek için sık sık lenslerini temizlemeniz gerekir. Teleskop lenslerini düzgün bir şekilde temizlemek için yapmanız gerekenler şunlardır:

Mümkünse teleskopunuzu düz bir zemin üzerine yerleştirin. Teleskopunuzu yerleştirmeden önce nemli bir bez ile zemini silin mümkünse yumuşak bir kumaş parçasının üstüne koyun.

Teleskopunu yukarı kaldırarak ana lensleri görebilirsiniz. Aşağı ve yukarıda bulunan lenslerin tozunu dikkatli bir şekilde alın. Özellikle lenslerin dairesel kenarlarında tozların daha çok biriktiğini göreceksiniz. Teleskopunuzu temizlerken genellikle sprey kullanmanız önerilir.

Teleskopun üst tarafında bulunan lensi temizledikten sonra aynı işlemi teleskopu ters çevirerek alt tarafta bulunan lens için uygulayın.

Teleskop lenslerinin tamamen temizlendiğinden emin olmak için lenslerin üzerlerini inceleyin. Çeyrek çay kaşığı cam temizleyicisi ve pamuklu bir çubukla lenslerin üzerinde bulunabilecek lekeleri temizleyebilirsiniz. Ancak teleskop lenslerini pamukla veya pamuklu bezlerle doğrudan temizlemeye çalışmamalısınız. Çünkü pamuk ya da pamuklu kumaşlar lensler üzerinde küçük havlar bırakabilir.

Pamuklu bir çubuğa biraz alkol damlatarak ana lens merkezine yerleştirin. Mercek etrafında dairesel hareketlerle hafif bir şekilde çubuğunuzu hareket ettirin. Pamuklu çubuk ile yaptığınız bu işlem sonucunda mercek üzerinde bulunan lekelerden kurtulmuş olursunuz. Daha sonra normal bir bez ile merceği silin. Bu işlemi alt ve üst lenslerde de uygulayın.

Teleskopunuzun ana merceğinin kenarlarında bulunan kirleri temizleme için lensin çevresinde sert alkol içeren bir bezle silmeniz gereklidir. Ana merceği temizledikten sonra alt ve üst taraflarda bulunan merceklerime aynı işlemi tekrarlayarak temizleyin.

Teleskop lenslerini temizlerken gözlük camı temizleyicisi ya da kamera dükkânlarında bulabileceğiniz lens temizleme bezlerini kullanabilirsiniz. Lens temizlerken önemli nokta bezi lens tozluyken sert hareketlerle lense sürmemeniz. Çünkü lens üzerinde herhangi bir toz varsa bu camın çizilmesine yol açabilir. Önce lens suyu ile ya da yumuşak fırça ile tozları alın daha sonra bezle camı bastırmadan iyice parlatın.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın