Teleskop Nasıl Kurulur?

Teleskop Nasıl Kurulur?

Her yaştan insan dünyanın komşularına ve yıldızlara bakmak için bulutsuz gecelerde teleskop kullanmaya heveslidir. Bu işte en önemli adım teleskopu kurmaktır. Teleskopu kurarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, teleskopun konumunu doğru bir şekilde seçmektir. Teleskopu kurduğunuz alan sokak lambalarından, araba farlarından ve şehir ışıklarından mümkün olduğunca uzak olmalıdır. Yıldızların görünümünü engelleyecek ağaçlar ve binalarında olmamasına dikkat etmelisiniz. Teleskopunuzu düz bir zemine kurmalısınız. Teleskoplar farklı şekillerde ve özelliklerde tasarlanmış olabilir ama hepsi aynı parçalardan oluşur ve kullanma talimatları aynıdır.

Teleskopunuzu kendi boyunuza göre ayarlayın. Bazı teleskop firmaları teleskop modelleri için üçayaklı sehpalar üretmektedir. Bu teleskopunuzun büyüklüğüne göre değişebilir. Gökyüzünde yıldızları incelemek için öncelikle kendinize bir konum ayarlayın ve üçayaklı sehpanızı bu konuma göre konuşlandırın.

Üçayaklı sehpalar üzerinde montaj vidaları vardır. Bu vidaları gevşetin. Bazı teleskoplarda bu vidaların sayısı teleskopun ağırlığına göre değişebilir.

Teleskopu paketinden çıkarın. Bunu yaparken teleskopa zarar gelmemesi için dikkat edin ve iki elinizi birden kullanın. Teleskopunuz sehpa üzerine montaj edebilmek için doğru bir şekilde yerleştirin.

Montaj plakasına teleskopunuzu yerleştirin ve sıkıca tutun. İlk başta küçük vidaları sıkmaya başlayın ve daha sonra büyük vidaları sıkın. Vidaları bir anda tamamen sıkmayın. Hepsini sırasıyla yavaş yavaş sıkın.

Tüpleri birbirine bağlayın ve vidalarını sıkın. Daha sonra mercekleri ekleyin. Mercekleri küçük bir vida ile monte edebilirsiniz. Burada eğer teleskopunuz ile kurulum kılavuzu aldıysanız hangi vidaların daha önce sıkılması gerektiğini o kılavuzda bulabilirsiniz.

Görüntü netliği için odak uzaklığını ayarlayın.

İlk kez bir teleskop monte edeceksiniz birinden yardım almanız gerekebilir. Bir kişi teleskopu tutarken diğeri montaj vidalarını sıkabilir. Teleskop içindeki küçük vidaları yere düşürmemeye özen gösterin. Bu vidalar küçüklükleri nedeniyle kaybolabilir. Mercekleri ve diğer teleskop malzemelerini dikkatli bir şekilde kullanın. Çünkü bu malzemeler oldukça hassastır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın