teleskop nasıl seçilir

Teleskop Nasıl Seçilir?

Eğer yıldızlara ve dünya dışında bulunan gezegenlere, gök cisimlerine karşı bir ilginiz, bir merakınız veya kısacası bu şekilde bir hobiniz varsa bu hobinizi gerçekleştirmek için yapmanız gereken ilk şey bir teleskop satın almak olmalıdır. Dünya dışında bulunan yıldızları ve gök cisimlerini çıplak gözle net bir şekilde görebilmek imkansızdır. Teleskop ile yüzyıllardır gökyüzünde bulunan yıldızları ve gök cisimlerini net bir şekilde görebilirsiniz. Kendinize göre en iyi teleskopu seçmek için işte size bazı ipuçları.

Teleskop için evinizde ne kadar bir yer ayırabileceğinize karar verin. Uzun lensli teleskoplar genellikle daha fazla yer kaplarlar ama nesneleri daha büyük ve net görmeniz için iyi birer seçimdir. Tipik bir ev teleskopu evde televizyonunuzun kapladığı yer kadar bir alan kaplar. Teleskop için ayıracağınız alanın ağaçlardan ve diğer binalardan etkilenmeyeceğinden emin olun.

Eğer teleskop ile seyahat edecekseniz buna göre bir seçim yapın. Seyahat için kolayca taşınabilen ve çantanıza sığabilecek teleskoplardan birini seçebilirsiniz. Büyük ve uzun teleskopların birçoğu seyahat için uygun değildir.

Daha net görüntüler elde etmek için büyük lensli teleskoplar arayın. Büyük lensli teleskoplar ışığı daha iyi toplayarak çok daha iyi görüntüler elde etmenizi sağlar.

Güçlü bir büyüteç seçin. Küçük ve ortalama altındaki büyüteçlerle nesneleri yakınlaştırabilirsiniz ama görüntü inanılmaz derece bulanıktır. Güçlü büyüteçlerle yakınlaştırdığınız görüntüleri net bir şekilde görebilirsiniz.

Gerçekten bir teleskop almak istiyorsanız öncelikle bütçenizi belirleyin. Çünkü binlerce liraya teleskop bulabileceğiniz gibi 100 TL’ye de teleskop satın alabilirsiniz. Teleskop satın alırken bütçenize uygun olmasına ve istediğiniz uzaklıktaki görüntüleri görmenizi sağlayacak modeller seçin. Ekonomik durumunuz uygunsa nesneleri 100x kadar net bir şekilde yakınlaştıran teleskoplardan satın alabilirsiniz.

Teleskop Nasıl Seçilir? İçin 3 Yorum Yapılmış

  1. tolga 01 Mayıs 2011 #

    Çok teşekkür ederim bilgiler için. Acaba hangi stadartlarda olan teleskoplar ne kadar neyi gösterebilir bunun bilgisini verebilir misiniz? (Atıyorum işte şu özellikte teleskoplar ayı gösterir de gezegenlere gelince çok da tatmin edici bir görüntü sağlayamaz gibi…)

  2. ali balta 21 Temmuz 2011 #

    Ben Ali Balta bir teleskop satın almak istiyorum. net bir görüntü ve çok yaklaştıran iyi bir teleskopu nerden ve nasıl temin edebilirim? Ayrıca teleskopun karaya bakanı da varmış benim iyi bir dürbünüm var 20×80 gayet iyi ama iyi bir teleskop aldığımda hem karaya bakılanı ve yıldızlara bakılanı alırsam kalite düşer mi fiyat farkı olur mu? Beni bilgilendirir seniz memnun olurum. saygılarımla Ali Balta.

  3. batuhan 22 Mart 2016 #

    National Geographic 76/350 Kompakt Teleskop, bu iyi mi, gezegenleri izlemek istiyorum da.

Bir cevap yazın