Telfast’ın Yan Etkileri

Telfast’ın Yan Etkileri

Dünya Alerji Örgütü, dünya nüfusunun yaklaşık %40’ının çeşitli alerjik rahatsızlıklardan dolayı sorunlar yaşadığını bildirmiştir. Alerji için kalıcı bir tedavi olmamasına rağmen hapşırma ve gözlerde oluşan sorunlar gibi alerjik reaksiyonların belirtilerini hafifletmek için birçok ilaç geliştirilmiştir. Alerjik reaksiyonlar için Türkiye’de kullanılan en popüler ilaçlardan birisi Telfast’tır. Telfast alerjik reaksiyonlarda ki bu etkinliğine rağmen kullanıcılarda birçok yan etkinin görülmesine neden olabilir.

Telfast’ın Genel Yan Etkileri

Telfast kullanıcılarının yaklaşık %11’i baş ağrısından, %5’i kusma ve hazımsızlıktan ve %3-4’ü de ishal, sırt ağrısı, öksürük ve üst solunum yolları enfeksiyonları gibi yan etkilerden şikayetçidir.

Telfast’ın Diğer Yan Etkileri

Telfast kullanımı rahatsız edici ama tehlikeli olmayan yan etkilere de neden olabilir. Bazı hastalarda mide rahatsızlıklarına ve bulantıya neden olan Telfast, nadir de olsa sinirlilik ve uykusuzluk gibi yan etkilere de neden olabilmektedir. Ayrıca Telfast kullanımı farenjit, kulak enfeksiyonları, burun akıntısı, vücut ağrıları ve kadınlarda adet (regl) sancılarının artması gibi sorunlara da neden olabilir.

Telfast’ın İlaç Etkileşimleri

Telfast ile birlikte antiasit içeren ilaçlar 15 dakika içinde birlikte alınmamalıdır. Eğer birlikte alınırsa Telfast’ın içinde bulunan tedavi edici maddelerin etkinliği azalabilir. Ayrıca antibiyotiklerde Telfast ile birlikte kullanılmamalıdır. Portakal ve greyfurt gibi meyvelerde antibiyotiklerle aynı etkiye sahip olduğundan Telfast ile birlikte alınmamalıdır.

Telfast’ın Yarattığı Alerjik Reaksiyonlar

Telfast kullanıcıları nadir görülmesine rağmen bazı alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilir. Alerjik reaksiyonların ilk belirtisi genellikle ağız ve dudak çevresinde oluşan kaşıntıdır. Bazı hastalarda nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve hırıltı gibi yan etkiler de meydana gelebilir. Ayrıca Telfast kullanımı aşırı duyarlılığa bağlı şoklara ve hatta krizlere bile neden olabilir. Bu yüzden Telfast kullanırken herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşırsanız, hemen doktorunuza danışın.

Telfast Kullanımında Diğer Noktalar

Henüz Telfast’ın fetüs üzerindeki etkileri tam olarak kanıtlanmamasına rağmen doktorlar genellikle hamile kadınlar için bu ilacı önermezler. Ayrıca emziren anneler içinde Telfast önerilmez. Telfast kullanımının yan etkileri özellikle 12 yaş altındaki çocuklarda daha sık görülür. Eğer böbrek hastalığınız varsa Telfast kullanımı önerilmez. Ayrıca bu ilaç baş dönmesi ve uykusuzluğa neden olacağı için, Telfast kullanırken motorlu araçlar kullanmamalı ve fazla konsantrasyon gerektiren işler yapmamalısınız.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın