tenturdiyot-lekesi

Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar?

Her ne kadar tentürdiyot, eskisi kadar hayatımızda yer almasa da işe yaradığı birçok alanda kullanılmaya devam ediyor. Haliyle tentürdiyot denildiğinde, olası leke bulaştırma ihtimali de peşini bırakmıyor. Yoğun ve turuncu rengiyle tentürdiyot, hepimiz için çıkarılması oldukça güç bir lekedir. Tentürdiyot lekesini çıkarmanın en pratik yollarını yazdık.

Tentürdiyot, yaraların mikrop kapmasını önlemek için, yaraların bakteriyel cilt enfeksiyonları antisepsisinde sürülen iyotlu tentürdür. Deride bulunan mevcut bakterilerin yüzde 99,8’ini tentürdiyot sayesinde azaltmak mümkündür. Tentürdiyotla dezenfektasyon yapıldıktan sonra yaklaşık 4 – 4 buçuk saat arasında asepsisini sağlar.

Tentürdiyodun Kullanım Alanları

Tentürdiyodun kullanım alanları ise şöyle; Ameliyat sahasının hazırlığı, jinekolojik muayene ve sonraki işlemler, üroloji, cildin yara dezenfeksiyonunda ve tedavisinde, mesane yıkanmasında, biyopside, genel cerrahide intraoperatif periton yıkanmasında, ponksiyon, enjeksiyon ve kan alma işlemlerinde, yara iyileştirme tedavisinde, mukoza dezenfeksiyonunda, ağızdaki aft tedavisinde, yanık tedavisinde, pyoderma, mikotik ve bakterilere ait enfeksiyonlarda, göğüs ve kalp cerrahisinde mediastinid tedavisinde, ortopedide ve cerrahi el dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır.

Tentürdiyot, günümüzde ilk yardım çantalarından kaldırılmıştır. Çok yoğun tahriş edici bir madde olduğu için onun yerine daha az tahriş eden başka bir madde konulmuştur.

Tentürdiyot Lekesini Temizlemek

Tentürdiyot lekesi oldukça zorlu bir lekedir. Yapısı ve inatçı rengiyle eşyalarımıza, cildimize can sıkıcı lekeler bırakabiliyor. Ayrıca kaygan yapısı yüzünden lekeler hızlı bir şekilde çevresine yayılıyor. Çeşitli yöntemlerle tentürdiyot lekesi yüzeylerden çıkabilir.

Tentürdiyot lekesi hızlı müdahale edilmesi gereken zor bir lekedir. Lekeyi fark ettiğinizde vakit kaybetmeden önlem almalısınız. Lekeye hemen müdahale edilmezse, derinlere işleyerek çıkarılması iyice zor bir hale gelecektir.

Tentürdiyot Lekesini Çıkarmada Etkili Yöntemler

Tentürdiyot lekesi henüz tazeyse, lekeli yüzeyi soğuk suda ovalayarak yıkayınız.

Ciltteki tentürdiyot lekesi için…

Ellerimize ya da vücudumuzun herhangi bir yerine bulaşan tentürdiyot lekesi için limon kullanabilirsiniz. Lekeli olan bölgeyi limonla ovalayınız. Ardından ılık suyla durulayınız. Limonu uyguladıktan sonra bir müddet beklemeniz daha iyi sonuç verecektir.

Halılardaki tentürdiyot lekesi için…

Halınızda leke olan bölgeye saf amonyak ile tampon yapınız. Leke tamamen çıktıktan sonra amonyağı duru suyla temizleyiniz.

Tentürdiyot lekesi halınızdan çıkmıyor ve sizi uğraştırıyorsa, soğuk suya bir yemek kaşığı sodyum tiyosülfat ekleyiniz ve temiz bir bezle lekeli bölgeyi iyice siliniz.

Koltuklardaki tentürdiyot lekesi için…

Bulaşık deterjanıyla soğuk suyu bir kabın içerisinde karıştırınız. Ve daha sonra sünger ya da temiz bir bez yardımıyla koltuğunuzun kumaşını siliniz. Bu yöntem işe yaramazsa, karışımın içine bir miktar amonyak da ekleyebilirsiniz. Elbette koltuğunuzun görünmeyen bir yerinde test etmek şartıyla… Daha sonra sildiğiniz alanı bir de duru suyla temizleyiniz.

Giysilerdeki tentürdiyot lekesi için…

Genel olarak kumaştaki tentürdiyot lekesi için en yaygın temizlik malzemesi suyun içerisinde ovalamaktır. Tentürdiyot lekesinin en büyük çözücüsü şekerdir. Bu sebeple ovalama yaptığınız suyun içerisine bir miktar şeker atıp eritirseniz, leke çok daha etkili çıkacaktır. Bunun yanı sıra şekerli su kumaşlarda ayrıca bir leke bırakacağından, tentürdiyot lekesini çıkardıktan sonra kumaşı bir de duru suyla temizleyiniz.

Kumaşlardaki tentürdiyot lekesini, eğer kumaşınızın türü uygunsa (rengi açılmıyorsa) amonyakla siliniz. Pamuklu, renkli ve beyaz çamaşırlardan tentürdiyot lekesini çıkarmak için 1 litre suyun içerisine 1 yemek kaşığı amonyak ekleyerek, yıkanıyız.

Kumaşlardan tentürdiyot lekesini çıkarmada etkili olan diğer bir yöntem ise çiğ patates kullanmaktır. Lekeli bölgeyi nemlendirdikten sonra çiğ patatesle üzerini ovunuz. Ardından kumaşı soğuk suyla ve daha sonra da sabunlu ılık suyla yıkayınız.

Ek Bilgiler

Yüzeylerden, ciltten ve giysilerinizden tentürdiyot lekesini çıkarmak için tavsiye edilen bir diğer etkili yöntem ise alkol kullanmaktır. Lekeli olan bölgeyi alkole batırılmış pamukla tampon yaparak silebilirsiniz. Ardından alkolü mutlaka arındırmalısınız.

Tentürdiyot lekesi eski bir lekeyse ya da çıkmakta zorluk yaratıyorsa; soğuk suya bir yemek kaşığı sodyum tiyosülfat ekleyiniz ve temiz bir bezle lekeli bölgeyi iyice siliniz. Silme işleminin ardından bol su ile durulama yapmayı unutmayınız. Kumaşları çamaşır makinesine atıp, yıkama talimatına göre temizleyiniz.

Uyarı:

Tentürdiyot lekesini temizlerken, içeriğinde ağartıcı bulunan temizlik ürünlerinden uzak durunuz. Bu tip ürünler, tentürdiyotla temas halinde olursa, lekeyi çıkması daha zor hale getirebilir.

Görsel: Clive Streeter/Dorling Kindersley/Getty Images

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın