Terlememek İçin Ne Yapmalıyız?

Terlememek İçin Ne Yapmalıyız?

Terleme toksinlerin atılması için gerekli. Aşırı terleme ise ter bezlerinin fazla çalışmasından ve vucutta yaşanan onlarca farklı sorundan dolayı olabilir. Ayrıca tükettiğiniz gıdalar normalden fazla terlemenize yol açabilir. Terlemenin tamamen durdurulması diye bir şey söz konusu değil ve terleyememek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Sadece normalden fazla terlememek için alabileceğiniz bazı önlemler var. Hiperhidroz yani aşırı terleme aldığınız tüm tedbirlere rağmen azalmıyorsa altında yatan gerçek sorunu öğrenmek için bir doktora görünmelisiniz.

Aşırı terleme stres, hipertiroid, diyabet, obezite ve pek çok farklı sağlık sorunun belirtisi olarak yaşanabilir. Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçların normalden fazla terlemeye yol açtığı biliniyor. Bu nedenle aşırı terleme sorununa karşı reçetesiz kremler ve bitki kürleri için çözüm aramaya başlamadan önce farklı bir sağlık sorununuzun olup olmadığını öğrenmeniz sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır. Doktor kontrolünde aşırı terlemenize yol açan belli bir sağlık sorunu yoksa doğal ürünlerden yardım alabilir ve beslenmenize dikkat ederek terlemeyi azaltabilirsiniz.

Vücut kaygı, stres, beslenme değişiklikleri, kahve ve alkol gibi içeceklerin çok tüketilmesi sonucunda fazla terleyebilir. Stresi ve kaygıyı azaltmak için rahatlatıcı nefes alıp verme tekniklerini uygulayabilirsiniz. Kafein içeren (kola, kahve) ve alkolün her türlüsünü kontrollü olarak tüketmelisiniz. Çok yağlı gıdalar, fast food ve ağır olarak işlenmiş gıdaların tüketimi terlemeyi arttırır.

Terlemenizi kontrol altında tutmak için şeker tüketimini azaltın. Şekerli ve gazlı içecekler ile çayı olabildiğince az için. Bol miktarda su için ve sıcak içeceklerden kaçının. Terlemeyi arttıran baharatlardan ve sarımsaktan, soğandan uzak durun.

Kahverengi pirinç, kepekli tahılları beslenme listenize ekleyebilirsiniz. B kompleks vitaminleri stresi azaltıcı etkileri ile terlemeyi azaltabilir. Multivitamin desteği kullanmaya karar verirseniz kalsiyum ve magnezyum içerikli olanları tercih edin. Bu minerallerde stresi azaltır.

Fazla kiloların vücudun sadece kendini taşıması ve hareket etmesi için daha fazla enerji harcamasına, bu da terleme yol açar. Sağlıklı bir beslenme programına düzenli egzersizi de ekleyerek kilo verin.

Adaçayı gibi bazı bitkisel çaylar aşırı terlemeye karşı tavsiye edilmekte. Günde 1-2 fincan adaçayı içebilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın