Terramycin Yan Etkileri

Terramycin Yan Etkileri

Terramycin genellikle penisilinin alternatifi olarak kullanılan bir ilaçtır. Penisilin gibi Terramycin’de geniş spektrumlu bir antibiyotiktir ve genellikle zatürre tedavilerinde kullanılır. Ayrıca penisilin alerjisi olan insanlarda eklem romatizması ve romatizmal kalp hastalıklarında da geniş spektrumlu bir antibiyotik olması nedeniyle kullanılabilir. Hap veya sıvı olarak iğneyle vücuda enjekte edilebilen bu ilaç diğer ilaçlarda olduğu gibi bazı hastalarda ciddi yan etkilerin oluşmasına neden olmaktadır.

Terramycin ve Mide Sorunları

Terramycin kullanımı iştahsızlık, bulantı, kusma ve ishal gibi bazı mide sorunlarına neden olmaktadır. Bu tür belirtiler uzun süreli devam ederse ilaç alımını durdurup, doktorunuza başvurmanız önerilir.

Terramycin ve Cilt Tahrişi

Terramycin kullanımı cildinizin güneş ışığına karşı daha duyarlı olmasına neden olabilir. Bu ilacın kullanımı sırasında güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, ciddi bir cilt tahrişine neden olabilir ve döküntü, kaşıntı, soyulma ve güneş yanığı gibi yan etkiler meydana gelebilir.

Terramycin ve Baş Ağrısı

Baş ağrısı Terramycin kullanan hastalarda nadir olarak görülen bir yan etkidir. Genellikle deri döküntüsü sorunu yaşayan hastalarda görülmektedir.

Nadir Yan Etkiler

Terramycin kullanımı nadir de olsa kulak çınlaması, kansızlık, baş dönmesi, bulanık görme, sıvı kaybı, karaciğer ve böbrek problemlerinin yanı sıra tiroid bezi problemlerine ve aşırı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Alerjik reaksiyonların meydana gelme olasılığı göz önünde bulundurularak Terramycin gibi alerjik reaksiyonlara neden olan ilaçlar, tıbbi yardım alınılabilecek ortamlarda kullanılmalıdır.

Çocuklarda Terramycin Kullanımı

Terramycin kullanımı özellikle 8 yaş altındaki çocuklarda dişlerin sararmasına neden olur. Ayrıca bu ilaç çocuklarda büyüme ve gelişimi olumsuz bir şekilde etkiler. Bu yüzden Terramycin çocuklar için uygun bir ilaç değildir.

Gebelik Sırasında

Anne karnındaki bebeklerin kemik ve dişlerinin gelişimini olumsuz yönde etkilemesi ve fetüs de neden olabileceği sorunlar nedeniyle gebelik sırasında Terramycin kullanımı tavsiye edilmez.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın