Tıraştan Sonra Cildin Kızarmasını ve Kabarmasını Engellemek İçin Öneriler

Tıraştan Sonra Cildin Kızarmasını ve Kabarmasını Engellemek İçin Öneriler

Tıraştan sonra ciltte oluşan kızarıklıklar görünüm açısından sorun olduğu gibi kaşıntıya yol açarak rahatsızlık verebilir. Hatta bazı hassas ciltlerde tıraştan sonra görülen kırmızı kabarıklıklar oldukça acı verici olabilir. Cildinizi korumak için tıraştan sonra uygulayabileceğiniz bazı kolay yöntemler kullanabilirsiniz.

Tıraştan önce duşa girmek sakalları yumuşatacağı için size kolay bir tıraş sağlayabilir ve cildin zarar görme olasılığını en aza indirebilir. Kıl dipleri sıcak su ve buhar ile iyice açıldığından kıllar köklerini zorlamadan kolayca kesilecektir. Eğer aceleniz varsa ve duş alacak süreniz yoksa en azından sakallarınıza tıraş kremi sürmeden önce bir iki dakika ılık sıcak suyla yumuşatın. Sakallarını uzadıkları yöne doğru tıraş etmek köklerini zorlamamak için önemlidir. Sakallarınızı ters alırsanız kıl dönmesi olma olasılığı yükselecektir ve cildiniz daha fazla tahriş olacaktır. Bu yüzden jileti fazla bastırmadan sakalların uzama yönüne doğru tıraş olun.

Çok bıçaklı tıraş makineleri her ne kadar sakalların diplerine daha yakın bölgelerden alınmasına yardımcı olsa da birden fazla jilet cildinizde daha çok tahrişe yol açacaktır. Bu yüzden eğer cildiniz hassassa tek bıçaklı tıraş makinelerini kullanmanız önerilir. Eğer sakallarınız yoğunsa ve sık sık tıraş oluyorsanız jiletinizi düzenli olarak değiştirmelisiniz. Yüzeyi bozulmuş jiletleri hemen atın.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın