Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Tırnak yeme alışkanlığı adı üstünde bir “alışkanlık”. Eğer tırnak yediğiniz anları kontrol altına alabilirseniz bu alışkanlıktan kurtulabilirsiniz. Bu “değişim” kolay olmayabilir çünkü ellerinizi ağzınıza götürdüğünüzde büyük ihtimalle bunu bilinçli yapmıyorsunuz ve ancak tırnaklarınızı bir süre yedikten sonra yaptığınızı fark ediyorsunuz. İşte bu noktada tırnak yemeye başladığınızda size uyarı verecek tadı acı tırnak cilaları iyi bir çözüm olabilir.

Tırnak Yemeyi Bırakmak İçin Önlemler

Tırnak yiyenler için özel olarak üretilen, tırnak yendiğinde acı bir tat veren solüsyonlar en iyi ve etkili çözümler arasında yer almakta. Bu solüsyonlar tırnağa sürüldüğünde siz farkında olmadan tırnak yemeye başlasanız dahi sizi uyararak tırnak yemenizi engelliyor. Bu solüsyonları eczanelerde ve bazı güzellik ürünleri satışı yapan marketlerde bulabilirsiniz. Sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra tırnaklarınıza bu solüsyonu uygulayın ve gün içinde acı tadını kaybetmemesi için bir kaç kez tekrarlayın. Eğer tırnak dışında tırnak etlerinizi de yiyorsanız bu ürünü tırnak etlerinize de sürebilirsiniz.

Tırnaklarınıza düzenli olarak tırnak cilası sürmek tırnak yemeyi bırakmanıza yardımcı olabilir. Bunu bir kuaföre yaptırırsanız tırnakları sertleştiren bir taban cilası kullanmasını isteyebilirsiniz. Tırnakları sertleştiren akrilik madde tırnak yemeye çalıştığınız da sizi zorlayacak ve yaptığınızı fark ederek kendinizi kontrol etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca ojelerin bozulması kötü bir görünüm yaratacağından bu alışkanlığı bırakmada ekstra destek sağlayacaktır.

Tırnak cilası veya tadı acı tırnak solüsyonları kullanmak istemiyorsanız tırnak yeme alışkanlığını bırakmak için kendinize bir program oluşturabilirsiniz. Önce en çok tırnak yediğiniz parmağınızı seçin ve kendinize 1 hafta boyunca bu parmağı kesinlikle ağzınıza götürmeyeceğinize dair söz verin. Eğer başarılı olursanız her hafta parmak sayısını arttırabilirsiniz. Bu yöntem oldukça zorlayıcı olabilir ancak inatçı olursanız başarılı olmamanız için herhangi bir neden yok.

Elleri meşgul etmek tırnak yeme alışkanlığı bırakmak için kolaylık sağlayabilir. Tırnaklarınızı en çok yediğiniz anları (örneğin film seyrederken, bilgisayar başında…vb) belirleyin ve bu anlarda ellerinizi meşgul edecek (stres topu, tespih…vb) bir şeyler bulun.

Sonuç olarak tırnak yemek sadece dışardan kötü görünen bir alışkanlık değil aynı zamanda tırnaklarınızın ve tırnak etlerinizin sağlığını olumsuz olarak etkileyen bir sorun. Yukarıdaki yöntemlerle bu alışkanlıktan kurtulmanız mümkün. Ancak bu yöntemleri denemenize rağmen bu alışkanlıktan bir türlü kurtulamıyorsanız altında yatan nedenin (kaygı, stres…) tedavisi için bir uzmana başvurabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın