Tırnaklar İçin Gerekli Vitaminler

Tırnaklar İçin Gerekli Vitaminler

Bazı insanlar için kırılgan ve sağlıksız tırnaklar kronik bir sorundur. Bunun nedeni kalıtsal olabilir, ancak kırılgan tırnaklar çoğu zaman yetersiz beslenme nedeniyle görülen vitamin eksikliği nedeniyle oluşur. Beslenme uzmanları tırnaklar için gereken vitaminler arasında A, E, C ve B kompleks vitaminleri ile çinko ve kalsiyum minerallerini göstermektedir.

Tırnak Sağlığı İçin Gereken Vitaminler

C Vitamini: Güneşin verdiği hasar, hava kirliliği ve diğer çevresel faktörler kolajen ve elastin seviyelerini düşürerek tırnakları kırılgan ve sarı yapabilir. Olumsuz dış etkenlere ve vücudunuzdaki serbest radikallere karşı savaşmak için güçlü antioksidan etkisi olan C vitaminini kullanabilirsiniz. C vitamini narenciye ve sebzelerden günlük tavsiye edilen oranlarda kolaylıkla alınabilir. Ancak C vitamininin vücut tarafından depolandığını unutmadan her gün önerilen oranda almanız gerekiyor.

E Vitamini: Güçlü bir antioksidan olan E vitamini tırnaklar için gerekli vitaminler arasında ilk sıralarda yer alıyor. E vitaminini gıdalar veya beslenme takviyeleri yoluyla alabilir, E vitamini kapsüllerinde bulunan sıvıyı direk tırnak üzerine sürerek tırnaklarınızı daha kısa sürede güçlendirebilirsiniz.

Protein ve Kalsiyum: Protein ve kalsiyum güçlü ve doğal renginde tırnaklar için çok önemlidir. Protein tırnakların normal hızında uzamasını ve yenilenmesini sağlarken kalsiyum ise yeni çıkan tırnakları güçlendirir. Bazen kalsiyum eksikliği tırnak üzerinde beyaz lekelerin oluşmasına yol açabilmektedir.

B Kompleks Vitaminler ve Biotin: B vitaminlerinin yetersiz tüketimi cilt ve saçlarda olumsuz etkilerini hemen gösterir. Aynı şekilde tırnakları yıpratır ve renginin solmasına, sararmasına ya da beyazlamasına neden olabilir. Çok sık tırnak kırılması yaşıyor ve tırnaklarınızın zayıf olduğunu düşünüyorsanız B vitamini içeren bakım kremleri kullanabilirsiniz. Ayrıca gıdalarla aldığınız B vitaminlerini takip edin.

Çinko: Akut demir ve çinko eksikliği kendini zayıf tırnaklar ve tırnak üzerinde beyaz lekeler olarak gösterebilir. Bu mineralleri yeterli miktarda almaya dikkat edin. Yumurta, balık, sebze ve meyveler iyi birer çinko kaynağıdır.

,

Tırnaklar İçin Gerekli Vitaminler İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. büşra 15 Mart 2014 #

    Çok güzel bir site teşekkür ederim.

Bir cevap yazın