tonik-ne-ise-yarar

Tonik Ne İşe Yarar?

Kadınların güzelliklerinin en önemli parçalarından biri sağlıklı ve canlı bir cilttir. Bu sebeple kadınlar sağlıklı, ışıldayan ve güzel bir cilde sahip olabilmek için elinden gelen her şeyi yaparlar. Sayısız cilt bakım ürünü kullanır, makyaj yapmadan dışarı çıkmaz ve evde doğal maskeler hazırlarlar. İşte tam da bu sebeple ana bakım malzemelerinden olan toniğin düzenli kullanımı oldukça önemlidir.

Cilt tipine uygun olan bir temizleme jeliyle yıkanan yüz, ardından tonikle silinir ve son olarak da nemlendirici uygulaması ile günlük bakım ritüeli sonlandırılır. Peki, bu ritüelde 2. aşamada yer alan tonik ne işe yarar?

Bu yazımızda tonik ne işe yarar, tonik nasıl kullanılır ve tonik nasıl seçilir sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

Tonik Gözenekleri Küçültür

Bir pamuğa uygulanan az miktardaki tonikle yüzünüzü silmek cildinizi yağdan arındırır ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.

Cildinizin PH Seviyesini Dengeler

Cildimiz doğal olarak asidiktir ve PH dengesi 5 ile 6 arasındadır. Cildimizi yıkadıktan sonra ise sabunun alkalik yapısı sebebiyle, PH dengesi bozulur. Bu durumda ise cilt dengeyi geri kazanmak için normalden fazla çalışma ihtiyacı duyar ve bu da yağlanmaya yol açabilir. Ancak, tonik kullanımı dengenin hızlı bir şekilde tekrar sağlanmasına yardımcı olur.

Bir Koruma Tabakası Oluşturur

Tonik kullanımı gözeneklerin kapanmasına ve hücre boşluklarının daralmasına yardımcı olarak, kirliliklerin ve çevresel atıkların cilde yayılmasını azaltır.

Tonik Cilde Nem Kazandırır

Bazı toniklerin nemlendirme özelliği vardır ve nemin ciltte tutulmasına yardımcı olurlar.

Cildi Tazeler

Tonik cildinizdeki yağın ve kirin temizlenmesini sağlayarak cildinize tazelik kazandırır.

Tonik Batık Kılları Önleyebilir

Toniğin içerisinde yer alan glikolik ve diğer alfa hidroksi asitleri batık kılların önlenmesine yardımcı olabilir.

Detoksifikasyon Etkisi Gösterir

Sağlığımızı ve cildimizin görünüşünü olumsuz yönde etkileyen birçok toksin endüstriyel kimyasallardan gelmektedir. Tonikler ise sigara, sis ve diğer kimyasal maddelerin cildinizden atılmasını sağlar. bu sayede cildiniz daha parlak ve daha sağlıklı görünür. Uzun vade de ise daha az akne, daha az akne izi ve daha az kırışıklık gibi faydaları vardır.

Tonik Akneyi Azaltır

Ciltte yer alan akneler can sıkıcı ve çirkin görünümlüdür. Ayrıca akneler geçse bile doğru tedavi yöntemi uygulanmazsa kalıcı lekelere yol açabilmektedir. Aynı zamanda akne problemi olan ciltler daha yağlı, daha donuk ve dengesiz görünürler. Tonik kullanımı ile beraber cilt fazla yağdan ve ölü deri hücrelerinden arınır. Böylece ciltteki kızarıklıklarda ve hâlihazırdaki aknelerde azalma görülür. İleride oluşabilecek aknelere karşı da cilt korunur.

Toniklerin Diğer Faydaları Nelerdir?

• Cildi sıkılaştırır.
• Ciltteki fazla yağı emer.
• Daha sonra uygulanacak ürünün daha iyi emilmesine yardımcı olur. Böylece nemlendirici ve serumların faydasını en üst seviyeye çıkarır.
• Musluk sularında klor ve başka kimyasal maddeler vardır. Tonik ise bu zararlı maddelerin temizlenmesini sağlar.

Tonik Nasıl Kullanılır?

• Cilt tipine uygun olan yıkama jeli ya da yıkama köpüğüyle yüz yıkanır.

• Bir parça pamuk, tonik ile ıslatılır ve küçük dairesel hareketlerle cilde uygulanır. Pamukları tazeleyerek üzerlerinde kir ya da yağ kalmayana kadar devam edilir. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken toniği göz çevresine uygulamaktan kaçınmak ve daha fazla yağ üreten alın, burun ve çene bölgesine daha fazla dikkat etmektir.

• Son olarak nemlendirici sürülür. Unutmayın ki toniğinizde nemlendirme özelliği olsa da mutlaka nemlendirici de sürülmelidir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz yağ içermeyen nemlendiricileri tercih etmenizde fayda vardır.

Tonik Nasıl Seçilir?

Cilt için birçok faydası olan toniğin cilt yapınıza uygun olarak seçilmesi oldukça önemlidir. Peki, bu seçimi doğru yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar nelerdir?

• Kuru, normal, yağlı, akne eğilimli ya da karma ciltler için sayısız tonik seçeneği vardır. Bu sebeple cilt tipinizi analiz etmeniz doğru toniği seçebilmeniz için gerekli olan ilk adımdır.

• Parfümeriye ya da eczaneye gidip tonikleri incelemeli ve etiketlerindeki içerikleri kontrol etmelisiniz. Örneğin, kuru cilt için kullanılabilecek bir toniğin etiketinde nemlendirici ya da losyon gibi ibareler yer almalıdır. Yağlı cilde sahip olan kişilerin seçeceği toniğin etiketinde ise yağ bulunmamalıdır. Bu sebeple doğru seçimi yapabilmeniz için etiketlerin anlaşılır ve ayrıntılı olması önemlidir.

• Tonik alırken bütçenizi de göz önünde bulundurmalı ve daha pahalı ürünün daha iyi olacağı yanılgısına düşmemelisiniz.

• Eğer cilt yapınızla ya da hangi ürünü tercih etmeniz gerektiği ile ilgili tereddütleriniz varsa mağazalardaki ya da eczanelerdeki uzman kişilerden destek istemelisiniz.

• Eğer hassas bir cilt yapınız varsa içerisinde parfüm ya da sert bileşenler olan ürünlerden kaçınmalısınız.

• Eğer kuru bir cilt yapınız varsa içerisinde alkol olan toniklerden uzak durmalısınız.

Tonik Kullanımı Gerçekten Gerekli midir?

Tüm bu faydalarına rağmen bazı uzmanlar tonik kullanımının o kadar da önemli olmadığını savunmaktadır. Bu uzmanlar toniğin sadece bakım sürecine ekstra bir adım ve masraf eklediğini söylemektedir. Sadece aşırı yağlı ya da akne eğilimli cilde sahip olanlar ve ağır bir makyaj sonrası ekstra temizlik isteyenlerin tonik kullanabileceğini belirten uzmanlar bu konuya yeni bir bakış açısı getirmiştir.

Kaynak:

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın