Topuk Dikeni Egzersizleri

Topuk Dikeni Egzersizleri

Topuk dikeni topuk kemiğinin hemen altında oluşan kalsiyum birikimidir. Bu bölgede kalsiyum birikmesinin başlıca nedenleri; düzenli olarak yapılan koşu ve zıplama hareketi, ayakta bulunan kas ve bağ dokularında meydana gelen yaralanmalar, uzun süreler boyunca ayakta durma ve topuk kemiğini kaplayan dokunun hasar görmesidir. Ayrıca kötü ayakkabı seçimi, aşırı kilo, topuklara aşırı yük bindiren yürüme bozuklukları topuk dikeni nedenleri arasında gösterilmektedir. Topuk dikeni tedavisi için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır ve cerrahi operasyon seçeneği bunlardan biridir. Ancak ameliyattan önce egzersiz, ilaç ve kişiye özel üretilen ortopedik tabanlıklar denenir. Bunlardan sonuç elde edilmezse son olarak ameliyat seçeneği kullanılabilir.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni genellikle hiçbir belirtiye yol açmaz ve ağrı görülmez. Ancak eğer topuk dikeninin oluştuğu bölgede inflamasyon varsa bu durum topuğu saran yumuşak dokuyu (zarı) etkileyerek şiddetli ağrılara yol açabilir. Ayak tabanındaki bu iltihaplı romatizma durumuna “plantar fasiit” adı verilir. İşte bu ağrılar kişinin doktora başvurmasındaki başlıca nedendir.

Plantar fasiit ve topuk dikeninin tedavisi için önce cerrahi olmayan yöntemler denenir. Esnetme hareketleri, ayakkabı değişimi, kas ve tendonları destekleyen ürünler, ortopedik tabanlıklar ve fizik tedavi bu yöntemler arasındadır. Bu dönemde doktorunuz ağrı kesici ilaç reçete edebilir.

Ortopedik ürünler ve topuk dikeni egzersizleri genelde etkili olur ve kişi ameliyata gerek kalmadan ağrılarından kurtulur. Ancak bazen bu tedavi yöntemlerinin uygulanmasına rağmen ameliyatsız tedavide başarı sağlanamayabilir. Bu nedenle topuk dikeni vakalarının %10’luk kısmında cerrahi operasyon seçeneği tercih edilir.

Topuk Dikeni Egzersizleri

Aşağıdaki videoda özellikle sabahları yoğun bir şekilde yaşanan ağrıları azaltmak için yapabileceğiniz topuğu esnetme hareketleri ve masaj teknikleri gösteriliyor.

Aşağıdaki videoda topuk dikeni egzersizleri arasında yer alan aşil tendonu ve ayak tabanı esnetme hareketlerine örnekler izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda küçük bir topla yapabileceğiniz topuk dikeni egzersizlerini izleyebilirsiniz. Egzersiz 40. saniyeden itibaren başlıyor.

Aşağıdaki videoda topuğa çeşitli noktalardan baskı uygulama yöntemiyle topuk dikeni ağrılarının nasıl hafifletilebileceği gösteriliyor. Tekniği videonun 1. dakikasından itibaren izleyebilirsiniz.

Topuk Dikeninden Korunmanın Yolu Var mı?

Topuk dikeninden korunmak için öncelikle giydiğiniz ayakkabıyı doğru seçmeniz gerekiyor. Ayakkabı ayağınıza tam oturmalı ve tabanı ortopedik olmalı. Ayakta çalışıyorsanız ve uzun süreler sert zeminde yürümenizi gerektiren bir işiniz varsa yumuşak tabanlı ayakkabılar seçmelisiniz.

İşiniz spor ayakkabı giymenize olanak tanımıyorsa ayakkabı içine yerleştirebileceğiniz yumuşak, ortopedik tabanlıklar kullanabilirsiniz. Bu tabanlıkların sadece topuğu saran, ayakkabının tabanını kaplayan gibi farklı çeşitleri bulunduğu için size uygun tabanlık konusunda doktorunuza veya ortopedik ürün satan mağazalarda bulunan uzmanlara danışabilirsiniz. Ayrıca ayak şeklinize göre özel üretim tabanlık seçeneği de mevcut.

Topuklu ayakkabılar sadece topuk dikeni riskini artırmakla kalmaz aynı zamanda bacak kaslarında deformasyona neden olarak ağrılara yol açabilir. Son olarak fazla kiloların ayaklarınıza ve özellikle topuklarınıza ekstra yük bindirdiğini unutmayın ve ideal kilonuzu korumaya çalışın.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, , , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın