Üzümün Cilde Faydaları

Üzümün Cilde Faydaları

Çekirdeğinden elde edilen yağ, suyu ve ağacının yaprakları ile yüzyıllardır pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan üzümün cilde faydaları arasında ilk sıralarda; cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruması, cilt görünümünü geliştirmesi ve cilt lekelerinin görünümünü hafifletmesi gelmektedir. Ayrıca asma yaprakları cilt iltihaplanması ve ağrı tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Cildi Korur

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre antioksidanlar, vücutta bulunan “kararsız moleküllerin” hücrelere zarar vermesini önlemek için gereklidir. Bu moleküller cilt hücrelerine de zarar vererek yaşlanmanın cildi etkileme sürecini hızlandırabilir. Üzüm çekirdeği yağı güçlü bir antioksidan olan “oligomerik proantosiyanidin (OPC)” bakımından zengindir.

OPC; E vitamininden 20 kat, C vitamininden ise 50 kat daha güçlü bir antioksidandır. 2003 yılında “Journal of Medicinal Food” adlı dergide yayınlanan bir araştırmaya göre üzüm çekirdeği yağı cildi güneşe karşı korur ve zararlı ışınların neden olduğu renk değişimlerine ve kırışıklıklara karşı cildi güçlendirir. Üzüm çekirdeği yağı aynı zamanda kolajen üretimini tetikleyerek cildin sıkı kalmasına ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

Üzüm çekirdeğinde elde edilen yağla hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yağ içinde bulunan antioksidanların yaraların geçme sürecini hızlandırdığını ortaya koymaktadır. 2002 yılında “Free Radical Biology & Medicine” adlı bilimsel yayında sonuçları açıklanan araştırmaya göre, yaralar üzerinde topikal olarak kullanılan üzüm yağının sadece yaranın iyileşmesini hızlandırmadığı, aynı zamanda yara bölgesinde daha güçlü bir doku oluşmasına yardımcı olduğunun altı çizilmiştir. Ancak bu konuda daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Leke Tedavisi

Melasma olarak da bilinen, yüz ve diğer deri bölgelerinde oluşan, güneş ışınları, hormonal değişimler, cildin kozmetik ürünlere tepki vermesi gibi nedenlerle ortaya çıkan pigment artımı sonucu görülen kahverengi lekelerin tedavisinde üzüm çekirdeği yağı kullanılabilir.

“Phytotherapy Research” adlı bilimsel derginin Kasım 2004 sayısında yayınlanan bir araştırma sonucunda, melasma görülen kişilerde 6 ay boyunca üzüm çekirdeği kullanımının lekelerin görünümünü önemli oranda azalttığı belirtiliyor.

Üzümün Diğer Faydaları

Yüksek Kolesterol: Bu konuda çok sayıda bilimsel araştırma sonucu bulunmamasına karşın, yüksek kolesterolü olan 40 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, 2 ay boyunca düzenli olarak üzüm çekirdeği özü tüketmek kötü kolesterolü düşürüyor.

Tansiyon: Üzümün güçlü antioksidan etkisinin, damar yapısını koruyarak tansiyonun yıpranmış damarlar nedeniyle daha da yükselmesini engellediği kabul ediliyor. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar üzüm çekirdeği ekstresinin kan basıncını belirgin oranda düşürdüğü yönünde sonuçlara sahip.

Üzüm çekirdeği ve üzüm suyu aşağıdaki hastalıkların tedavisi için önerilmekle birlikte, bu hastalıklara iyi geldiği yönünde elde edilen bilimsel araştırmaların sayısı yeterli değildir.

  • Alzheimer hastalığı
  • Diyabet (kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesi)
  • Gece görüşünü artırma
  • Kolajen ve elastin üretimini arttırma
  • Basur tedavisi
  • Bakteriyel patojenlere karşı koruma

Kaynaklar

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın