Vajina Bölgesinde Oluşan Kaşıntılar

Vajina Bölgesinde Oluşan Kaşıntılar

Vajina bölgesindeki kaşıntılar ile kadınlar sık sık karşılaşırlar. Bu kaşıntıların birçok sebebi söz konusudur. Vajinal kaşıntılar ile beraber genelde; Vajinal akıntı ve tahrişte görülür. Yine kabuklanmalar da görülebilmektedir.

Vajina bölgesindeki kaşıntıların en büyük nedeni çeşitli iltihaplar ve enfeksiyonlardır. Özellikle kadınların en çok görülen problemlerinden olan Vajinal mantar enfeksiyonları vajina da ve vajina çevresinde kaşıntıya neden olmaktadır. Mantar enfeksiyonları özellikle antibiyotik ve doğum kontrol hapı kullanımı sırasında ortaya çıkar. Antibiyotik ve doğum kontrol hapı kullandıktan sonra vajina bölgesinde kaşıntı şikayetiniz olursa; mantar enfeksiyonundan şüphelenmeniz gerekecektir.

Yine leğen kemiği iltihapları da vajina bölgesinde kaşıntılara neden olmaktadır. Bu durumda Vajinal kaşıntı ile beraber; kötü kokulu akıntılar da görülebilmektedir. Leğen kemiği iltihaplarında görülen diğer belirtiler ise; sırt bölgesinde ağrı, ateş, iştahta azalma ve düzensiz adet kanamasıdır. Yine aşırı miktarlarda karbonhidrat içeren besinlerin tüketilmesi de vajina bölgesinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Çünkü bu yiyecekler idrarın normale göre daha asidik olmasına sebebiyet vermektedir. Asidik idrar ise; kaşıntı meydana getirecektir. Yine diyabet yani şeker hastalarında da Vajinal ve vajina bölgesi kaşıntılarına sıklıkla karşılaşılır. Bu yine üstte bahsettiğimiz gibidir. Vücutta aşırı bir glikoz yani karbonhidrat vardır. Bunun sonucunda oluşan kaşıntıdır.

Nadir de olsa vajina bölgesine yerleşen parazitler vajina bölgesinin kaşıntılarına sebebiyet vermektedir. Özellikle ihtiyaçların giderildiği ortamların hijyenik olmaması durumunda bu tür parazitler ile karşılaşılabilmektedir. Bu parazitler vajina bölgesi kaşıntıları ile beraber akıntıya da neden olabilmektedir.

Vajina bölgesinde oluşan kaşıntıların tedavi edilebilmesi için ilk olarak nedeni belirlenmelidir. Bunun için çeşitli muayeneler ve testler yapılmalıdır. İlk olarak klinik muayene önemlidir. Daha sonra ise; Vajinal akıntının muayenesi yapılmalıdır. Yine Vajinal akıntılardan kültür hazırlanabilmektedir.

İlk olarak Vajinal kaşıntı sorunu ile karşı karşıya olanlar hijyene önem vermelidirler. İç çamaşırlarını sık sık değiştirmeli ve pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmelidirler. Bu tür önlemler alındıktan sonra nedene göre tedaviye geçilebilir. Eğer bir enfeksiyondan kaynaklanan bir durum ise; özellikle mantar enfeksiyonlarında sık karşılaşılır. Bu mantarlara karşı ilaç uygulanır. Beslenme ile alakalı ise; doktorun tavsiyesine göre bir diyet programına geçilebilir.

, , ,

Vajina Bölgesinde Oluşan Kaşıntılar İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. selma 21 Kasım 2012 #

    Bunu okuyan bir doktor olursa lütfen yardım etsin. Bende kaşıntı var hem de yara var. Ne yapmam gerek. Ne denedimse olmadı geçmiyor. Eğer doktora danışan olursa da mutlaka bana mesaj atsın.

  2. eylül 25 Kasım 2013 #

    Selam bende de kaşıntı var ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bana yardım edin.

Bir cevap yazın