Vücudun Üst Kısmını İncelten Hareketler

Vücudun Üst Kısmını İncelten Hareketler

Spor salonuna gitmek için vaktiniz veya bütçeniz olmayabilir ya da ağırlıkla egzersiz yapmak istemiyor olabilirsiniz ancak bu vücudunuzun üst kısmını şekillendirmek için egzersiz yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız öncelikle yağ yakan kardio egzersizleriyle işe başlamalısınız. Çünkü vücudun belli bir bölgesinden kilo vermek diye bir şey yoktur. Yağlar nabzı yükselten hareketler sayesinde vücudun tamamından atılır. Fazlalıklardan kurtulduktan sonra vücudun üst kısmını şekillendirmek için, evde ağırlıksız olarak yapabileceğiniz bazı egzersizleri kullanabilirsiniz.

Karın Bölgesini Düzleştirmek İçin Egzersiz

Aşağıdaki videoda göreceğiniz basit bir hareket olan (İngilizcesi “Front Plank”) doğru yapıldığından vücudun üst kısmının büyük bir bölümünü, özellikle karın bölgesindeki kasları çalıştırır. Etkili olmasına karşın kısa sürede yapılabilir ve aşağı yukarı herkesin kolaylıkla yapabileceği bir harekettir. Evinizde çayın olmasını beklerken, duşa girmeden önce veya sevdiğiniz dizinin başlamasından önce 2-3 dakikanızı bu harekete ayırabilirsiniz.

Kol ve Omuz Bölgesini Çalıştıran Egzersiz

Bu hareketi yapmak için sadece bir sandalyeye ihtiyacınız var.

Hareket özellikle kolun arka bölgesini ve omuz bölgesini çalıştırıyor. Yine çok kısa bir süre ayırarak omuz ve kollarınıza şekil verebilirsiniz.

Çeşitli seviyelerde yapılabilen hareket için başlangıç seviyesinde olanlar ayaklarını kendilerine yakın tutabilirler.

İleri seviyelerde bacaklarınızı düzleştirip hareketi topuklarınız üzerinde yapabilirsiniz.

Şınav Hareketi

Pek çok farklı uygulama şekli olan şınav hareketi vücudun üst kısmını çalıştırmak için en iyi egzersizler arasında yer almaktadır. Hareketi elleriniz üzerinde yapabilir, dirseklerinizi vücudunuza yakın tutarak etkisini arttırabilirsiniz. Dirseğin vücuda yakın olması sırt bölgesi kaslarınızı da çalıştıracaktır.

Göğüs ve Kol Hareketi

Eğer düzenli bir egzersiz programınız yoksa bu hareket biraz zorlayıcı olabilir. Göğüs bölgesi ve kola kaslarını hedefleyen hareketi başlarda ayaklarınızla yerden destek alarak yapabilir. Spor rutininiz oturduktan sonra yere basmadan yapmayı deneyebilirsiniz. Kollara fazla yük bindirdiği için fazla kilosu olanları ilk olarak bu hareketle başlaması tavsiye edilmez. Hareket aynı zamanda sırt ve omuz kasları içinde oldukça etkilidir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın