Vücut Geliştirme ve Amino Asit

Vücut Geliştirme ve Amino Asit

Vücut geliştirmeyle uğraşanların ortalama bir insana göre ihtiyaç duyduğu enerji ve protein miktarı arttığı için bazı besin takviyelerine başvururlar. Bu sporu aktif olarak yapanlar için protein ve amino asit takviyeleri gereken enerjiyi sağlamakla birlikte besin takviyeleri dikkatli olarak kullanılmalı ve bir uzmandan fikir alınmalıdır. Çünkü bu takviyeler genellikle resmi kurumların onayına ihtiyaç duyulmadan satışa sunulmakta ve yan etkileri konusunda bilimsel çalışma sayısı çok azdır.

Vücudun kaslarda, kemiklerde ve deri dokusunda kullanılacak proteini inşa etmesi için gereken amino asitlerden bazıları yine vücut tarafından üretilebilmektedir. Üretilemeyen amino asitler ise bizzat beslenme veya besin takviyeleri ile dışarıdan alınabilir.

Amerikan Gıda ve Beslenme Kurulu’nun verdiği rakamlara göre günlük olarak alınması gereken protein miktarı kilogram başına 0,8 gram olarak belirlenmiştir. Bu oran ileri düzeyde sporla uğraşanlar için günde 10-16 grama kadar çıkabilmektedir. Özellikle yarışmalar öncesi vücut yağından kurtularak kasların daha çok belirginleşmesini isteyen profesyonel vücut geliştiriciler bu dönemde aldıkları proteini arttırma yoluna gidebilir.

Amino Asit Kaynakları

Amino asitler et, balık, deniz ürünleri, tavuk, yumurta, süt, yoğurt, peynir ve soya ürünlerinden alınabilir. Ayrıca baklagiller, kabuklu yemişler ve tam tahıllı gıdalar amino asit yönünden zengindir.

Amino asit takviyeleri ise tüm gerekli amino asitleri veya sadece belli amino asitleri içerebilir. Bunu öğrenebilmek için ambalajın üzerinde içerdiği tüm besin öğeleri ve amino asit türleri hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bir etiket bulunmalıdır.

Tavsiyeler

Pek çok insan vücudun ihtiyaç duyduğu tüm proteini normal beslenme yoluyla alabilir. Ancak vücut geliştiricilerin artan protein ihtiyacını karşılamak için besin takviyeleri kolaylık sunar ve kas hacminin kısa dönemlerde belirli olarak arttırılması için ideal olabilir. Tabii bu gibi besin takviyelerini, multivitaminleri, mineral takviyelerini bilinçli olarak tüketmek ilerde sağlık sorunlarına yol açmaması için önemlidir.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın