Xenical’ın Yan Etkileri

Xenical’ın Yan Etkileri

Xenical kilo sorunu olan insanlarda zayıflamaya yardımcı olmak amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç düşük kalorili besinlerle dengeli bir beslenme ve düzenli egzersizlerle birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Xenical kilo vermeye yardımcı olur ancak bütün ilaçlarda olduğu gibi Xenical kullanımı da bazı yan etkilere neden olabilir.

Xenical’ın Genel Yan Etkileri

Xenical kullanıcıları sık sık bağırsaklarını kontrol edemeyerek istemsiz gaz çıkışı, aşırı bağırsak hareketleri, yağlı dışkı ve vücutta yağlı lekelerin oluşması gibi yan etkilerle karşılaşmaktadır. Ancak bu ilacın uzun süreli kullanımda vücudun ilaca alışması ile birlikte bu tür yan etkiler ortadan kalkar. Her ne olursa olsun Xenical kullanımına bağlı bu tür yan etkileri yaşıyorsanız, doktorunuza danışmalısınız.

Xenical’ın Ciddi Yan Etkileri

Xenical kullanımı bazen kalıcı mide ağrılarına neden olabilir. Eğer midenizin ilaç kullanımı sırasında zarar gördüğünü hissederseniz, en kısa sürede tıbbi yardım almanız gerekir.

Xenical Kullanımında Alerjik Reaksiyonlar

Xenical kullanımı sonucu alerjik reaksiyonlarda meydana gelebilir. Eğer alerjik bir reaksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, hemen tıbbi yardım almalısınız. Xenical kullanımı sonucu karşılaşılan alerjik reaksiyonlar arasında nefes darlığı, ağız, dudak, dil veya yüzde oluşan deri döküntüleri, kaşıntı ve şişlikler sayılabilir.

Xenical Kullanımı İle İlgili Uyarılar

Xenical herkes için uygun bir ilaç değildir. Özellikle safra kesesi sorunları bulunan insanlar için bu ilacın kullanımı önerilmez. Safra kesesi sorunları nedeniyle alınan besinlerin emilimi düzgün bir şekilde yapılamaz. Bu yüzden safra kesesi sorunları olan insanlar kendi güvenlikleri için bu ilacı kullanmaktan kaçınmalıdır.

Xenical kullanarak kilo verirken son derece dikkatli olmalısınız. Bu ilacı kullanmadan önce herhangi bir alerjiniz veya sağlık sorununuz varsa bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Şeker hastalığı, safra taşları ve tiroit gibi sorunlarınız varsa Xenical kullanımını doktor kontrolünde yapmanız gerekir.

, ,

Xenical’ın Yan Etkileri İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. emrullah 06 Ocak 2014 #

    Xenical ilacını kullanmayı bıraktığımız da ne gibi sorunlarla karşılaşıyoruz ve tekrar kilo alma oluyor mu?

  2. Güliz 08 Nisan 2014 #

    Safra kesem alındı yaklaşık dokuz sene oldu ilaç kullanmaya başladım on gün oldu ama kabızlık çekiyorum sizce kullanmaya devam etmeli miyim cevap bekliyorum.

Bir cevap yazın