Yağlı Ciltler İçin Besleyici Maskeler

Yağlı Ciltler İçin Besleyici Maskeler

Yağlı ciltlerin, geç kırışma gibi büyük bir avantajı bulunmasına karşın, sivilce, siyah nokta oluşumuna yatkın olması gibi bir dezavantajı da bulunmaktadır. Bu nedenle yağlı ciltlerin bakımı, fazla yağın temizlenmesi ve gözeneklerde biriken yağ için derinlemesine temizleyen kremlerin, doğal cilt maskelerinin düzenli olarak kullanılması önemlidir. Cildin beslenmesi, temizlenmesi için kendinize bir “cilt bakım rutini” oluşturabilirsiniz. Yoğurt, yumurta, salatalık ve yulaf gibi doğal ürünleri kullanarak cilt tipinize uygun maskeler hazırlayabilirsiniz.

Çilek ve Yoğurt Maskesi

4-5 adet orta büyüklükte çileği yıkadıktan sonra bir kasenin içinde çatalla iyice ezin. Daha sonra ezilmiş çilekleri 1, 1.5 yemek kaşığı yağsız yoğurta pürüzsüz kıvama gelinceye kadar karıştırın. Karışımı eşit miktarda yüzünüze yayın ve 15-20 dakika bekletin. Maskeyi soğuk suyla temizleyebilirsiniz.

Salatalık ve Yulaf Maskesi

Orta boy bir salatalığı kabuklarını kesmeden ince ince dilimleyin ve 1 yemek kaşığı yağsız yoğurt, 1 yemek kaşığı da yulafla birlikte miksere atın. Karışım yoğun kıvama gelinceye kadar mikser çalışsın. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika bekleyip ılık suyla durulayın. Bu maske, yağlı ciltlerin büyük sorunu olan, gözeneklerde biriken yağı ve kiri derinlemesine temizler.

Bal ve Elma Maskesi

1 adet elmanın kabuğunu soyup dilimleyin. Elma dilimlerini miksere alın ve 2 yemek kaşığı bal ekleyip çalıştırın. Karışım pürüzsüz kıvama gelince yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Bu maske cilt gözeneklerini sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Yumurta Maskesi

Yumurta akını bir kasede çırptıktan sonra direk yüzünüze sürüp 5-10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Maskenin besleyici etkisini arttırmak için -büyük süpermarketlerde bulabilirseniz- yarım avokadoyla 1 yumurta akını mikserde iyice karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın