Yağlı Ciltler İçin Limonlu Doğal Yüz Toniği Nasıl Yapılır?

Yağlı Ciltler İçin Limonlu Doğal Yüz Toniği Nasıl Yapılır?

Yağlı cildi temizlemek ve dengelemek isteyen kişiler için en ideal yöntemlerden biri limonlu yüz toniğidir. Piyasada bulunan cilt ürünlerinin hemen hemen hepsinin en büyük problemi çok ağır kimyasal maddeler içermelerdir. Bu kimyasal maddeler cildin çok fazla kurumasına sebep olurken bir yandan da cildin pH dengesini bozarlar. Ancak şimdi sizlere önereceğimiz ve evde kolayca hazırlayıp uygulayabileceğiniz bir ürün olan bu limonlu doğal yüz toniği aynı etkiyi bırakmaz ve içeriğinde bulunan limon ve güvercin ağacı gözeneklerinizde fazla yağların oluşmasını ve birikmesini dolayısıyla gözeneklerin tıkanıp sivilce oluşmasını engellemeye yardımcı olur.

Toniğin nasıl yapıldığına geçmeden önce ihtiyacınız olacak malzemelere bir göz atalım: yarım limon, 1 / 2 yemek kaşığı güvercin ağacı yağı ve 5 damla mandalina yağı. Gerekli malzemeleri edindiyseniz hadi şimdi de bu basit toniğin nasıl yapıldığına bakalım.

Limonu ikiye bölmeden önce elinizle baskı yapın ve aynı anda da bir masa veya tezgahın üzerinde yuvarlayın. Böylece limonun suyundan daha fazla yararlanabilirsiniz.
Böldüğünüz limonun yarısını alın ve küçük bir kabın içine sıkın.

Güvercin ağacı yağını kabın içine dökün ve önceden kabın içine sıkmış olduğunuz limon ile iyice, ancak nazik ve yavaş bir şekilde karıştırın.

Karıştırma işleminin ardından önceden hazırlamış olduğunuz 5 damla mandalina yağını ( eğer çeşitli sebeplerden dolayı mandalina yağı kullanamıyorsanız bunun yerine limon yağı ya da lavanta yağı da kullanabilirsiniz) kaba ekleyin. Yeni eklediğiniz yağ ile birlikte kaptaki karışımı tekrar karıştırın.

Hazırladığınız karışımı hava almayan bir şişeye boşaltın. Eski bir tonik şişesi (toner) de kullanabilirsiniz. Ancak önceden iyice temizlemeyi unutmayın. Boş plastik şişelerden de yararlanabilirsiniz.

Hazırladığınız karışımı yüzünüzü temizleme ve nemlendirme süreçleri arasında kullanın. Hem sabah hem de akşam kullanım için uygundur.

Toniği oda sıcaklığında muhafaza edin. Bir ay kadar bir kullanım ömrü olan bu toniği kullanmadan önce her ihtimale karşı doktorunuza başvurun. Çünkü cildinizin bu doğal yağda kullanılan bazı içeriklere karşı alerjisi olabilir, bu da cildinizde kızarıklıklara ve kabarıklıklara yol açabilir.

Bu doğal karışım sayesinde cildinizin yağ üretimi dengelenecek, gözenekler açılarak cildin hava alması sağlanacak ve bu sayede sivilce oluşması en aza inecektir. Limon içerdiği asitler ile cildin temizlenmesini sağlamakla birlikte bazı ciltleri aşırı derecede kurutabilmektedir. Bu yüzden bu limon toniği cildinizi çok kuruttuysa aralarda nemlendirici kullanabilirsiniz.

,

Yağlı Ciltler İçin Limonlu Doğal Yüz Toniği Nasıl Yapılır? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. ali osman 11 Ocak 2012 #

    Güvercin ağacı yağını her yeri araştırmama rağmen hiçbir yerde bulamadım bana yardımcı olun lütfen.

Bir cevap yazın