Yanak Isırma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Yanak Isırma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Biri gelip de “morsicatio buccarum” rahatsızlığına yakalandığını söylese ölümcül bir hastalık olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak gerçek öyle değil. Morsicatio buccarum kısaca yanak ısırmasının Latince’sidir. Bu rahatsızlık kişinin kronik bir şekilde istem dışı yanağı ısırmasıdır. Uzun süre devam eden yanak ısırması durumunda ağız içinde yaralar oluşabilir ve enfeksiyon meydana gelebilir. Aşağıda yanak ısırması nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yanak Isırması Nedenleri

Keskin ya da sivri bir diş genellikle yanak ısırmasına yol açabilir. Sert bir şey yerken veya dişlerinizi hızla kapattığınızda yanağınızın iç kısmı dişlerinizin arasına sıkışabilir.

Yanak ısırması nedenleri arasında sıklıkla yer alan bir diğer unsurda 20 yaş dişleridir. 20 yaş dişleri genel olarak diş sırasında dışarıda yer alır ve bu nedenle yanağınızın 20 yaş dişinizle diğer dişlerin arasında sıkışma oranı yükselir.

Diş sırasında daha yüksekte yer alan dişler yanak ısırmasının bir diğer nedenidir.

Yanak ısırmasının diğer nedenleri arasında stres, dış gıcırdatma, çene yapısında olan bozukluklar, kas bozuklukları sayılabilir.

Yanak Isırması Tedavisi

Yanak ısırması sürekli bir hale geldiğinde yanak içerisinde bulunan yumuşak dokuda zedelenmeler ve enfeksiyon nedeniyle kapanmayan yaralara yol açabilir. Bu yaralar yemek yemeyi veya bir şeyler içmeyi güçleştirebilir. Bu yüzden sürekli olarak yanak ısırması durumuyla karşı karşıyaysanız profesyonel bir yardım almalısınız.

Yanak ısırması tedavisi için kullanılan yöntemler nedenlere bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Kırık ya da sivri bir diş varsa dişi yenilemek veya törpülemek gerekebilir. 20 yaş dişleri nedeniyle yanak ısırması sorunu yaşanıyorsa 20 yaş dişleri çekilebilir. Diş gıcırdatmasını engellemek için ağızlık, çene sorunları için bir operasyon uygulanabilir. Bunlar farklı nedenlerle oluşan yanak ısırması sorunu için kullanılan tedavi yöntemlerinden bazıları. Sizin için hangi tedavi yönteminin en uygun olduğunu öğrenebilmek için bir doktora görünmeli ve yanak ısırması için tedavi yöntemleri hakkında geniş bilgi almalısınız.

,

Yanak Isırma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. gökhan 29 Mart 2013 #

    Lokantalardaki karanfilden çiğne az can yakıyor ama sonrasında uyuşturuyor. Bir süre rahat edip gülüp yemek yiyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bir cevap yazın