Yemeklik Yağ Çeşitleri

Yemeklik Yağ Çeşitleri

Yemeklik yağlar hayvansal yağlardan farklı olarak oda sıcaklığında sıvı halde bulunur. Yağlar bir yemek grubu olmamakla birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu bileşenleri içerir. Yemeklik yağ olarak en çok kullanılanlar arasında ayçiçek yağı, zeytinyağı ve mısır yağı geliyor. Bu yağlar dışında soya yağı, pamuk yağı, kanola yağı, fındık yağı yemek yapımında tercih edilen yağlar arasında. Ceviz ve susam yağı gibi yağlar daha ağır olduğu için genellikle pişirmek amaçlı değil daha çok tat verme amaçlı olarak kullanılır.

Yemeklerde kullanılan yağ dışında vücuda gerekli mineralleri avokado, zeytin, fındık ve bazı balık türlerinden direkt olarak almak mümkün. Sağlıklı yağ kaynağı olarak trans yağ içermeyen margarinler de kullanılabilir. Sebze ve yemişlerden gelen yağlar kolesterol içermez. Ancak hindistan cevizi yağı, palmiye yağı dahil olmak üzere bazı sebze yağlarının doymuş yağ oranı yüksektir.

Katı yağlar (hayvan ve hayvan ürünlerinden elde edilen) bitkisel yağlardan farklı olarak oda sıcaklığında katı halde bulunur ve kolesterol içerir.

Yemek yapımında kullanılan yağlardan bazılarını biraz daha yakından tanıyalım:

Ayçiçek Yağı

Bu yağ çeşidi ayçiçeğinin tohumlarından elde edilmekte ve bazı yemeklerin yapımında kullanılmaktadır.

Zeytinyağı

Binlerce yıldır kullanıldığı düşünülen zeytinyağı zeytinden elde edilmektedir. Son zamanlarda daha da popüler hale gelen bu yağ birçok yemeğin hazırlanmasında kullanılabilmektedir. Ayrıca salatalarda da kullanılmaktadır.

Mısır Yağı

Yemeklerde ve salatalarda kullanılabilen bu yağ mısır tohumlarından elde edilmektedir. Ayrıca bazı margarinlerin de anahtar bileşenlerindendir.

Soya Yağı

Bu yağ soya fasulyesinin bitkisinin tohumlarından elde edilmektedir ve kullanımının en yaygın olduğu ülkelerden birisi ABD’dir. Bazı yemeklerde kullanılmasının yanı sıra, mayonez ve margarin gibi ürünlerde de kullanılabilmektedir.

Kanola Yağı

Kanola yağı yüksek oleik aside sahip yağlardan birisidir. Salatalarda ve sıcak yemeklerde kullanılabilmektedir.

Fındık Yağı

Hafif bir yağ olarak bilinen fındık yağı salatalara ve sıcak yemeklere eklenebilir. Adından da anlaşılacağı gibi fındık meyvesinden elde edilmektedir.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın