Yeni Başlayanlar İçin Yoga Videoları

Yeni Başlayanlar İçin Yoga Videoları

Hindistan’da 5000 yıldır uygulanan yoga, günümüzde tüm dünyada on milyonlarca insan tarafından yapılmaktadır. Batı kültüründe yapılan yoga, fiziksel pozlar olan “asana”lar ile ön plana çıkmakla birlikte, seanslar sırasında kullanılan çeşitli nefes teknikleriyle (genellikle meditasyon) stresten arınma ve rahatlama sağlanmaktadır. Yoga, stresi kontrol altında tutmanıza yardımcı olurken vücudunuzun esnekliğini, gücünü ve dengesini arttırır.

Yogaya Yeni Başlayanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yoga, çoğu sağlıklı insan tarafından egzersiz yapmanın kolay bir yolu olarak algılansa da “0” riskli değildir. Kasların alışık olmadığı kadar gerilmesi, boyun, omuzlar, omurga, bacaklar ve dizlerin zorlanması sizi hastaneye gitmek zorunda bırakacak kadar ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca bazı yoga pozları, ileri düzeyde osteoporoz, yüksek veya düşük kan basıncı, kulak sorunları, omurga ile ilgili rahatsızlıkları olanlara ve hamilelere önerilmemektedir. Bu gibi sağlık sorunlarınız varsa yogaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Hamileyseniz, evde kendi belirlediğiniz yoga hareketlerini yapmak yerine, sizin için özel bir program oluşturması ve yapmanız/yapmamanız gereken pozlar hakkında bilgi alabilmeniz için bir uzmana danışmanız daha güvenli olacaktır.

Yoga pozlarının acı vermemesi gerekir. Belki ilk bir kaç seans kaslarınızın gerildiğini hissedebilirsiniz ancak normal olan bu esnemelerin ağrı olarak size geri dönmemesidir. Eğer yogadan sonra devam eden veya şiddetlenen ağrılar yaşıyorsanız, ya yaptığınız hareketler size uygun değildir ya da hareketleri olması gerektiği gibi yapmıyorsunuzdur. Ayrıca hareketin etkilediği kas veya eklemlerde ağrıya neden olan başka bir sorun olabilir. Sonuç olarak yogadan sonraki ağrıları ciddiye almalı ve gerekiyorsa doktora gitmelisiniz.

Yoga Videoları

Yogaya başlamak isteyenler genellikle, yeterince esnek olmadıklarını veya yaşlarının yoga için uygun olmadığını düşünerek çekingen davranırlar. Ancak bu düşünce kesinlikle doğru değil, çünkü her yaştan ve her fiziksel kondisyonda insan için yoga hareketleri bulunmaktadır. Yoga pozları (asana) kaslarınızı yavaşça esneterek, egzersizler sırasında kaslarda ağrı ve yanmaya neden olan “laktik asidin” yavaş yavaş salınmasını sağlar. Ayrıca eklemlerin hareket yeteneğini yoga ile geliştirebilirsiniz.

Yoga sadece kasları değil aynı zamanda kasları çevreleyen ve birbirine bağlayan yumuşak dokuları çalıştırır. Kişinin sağlık koşullarına ve yaşına bağlı olarak rakamlar farklı olabilir ancak yapılan bir araştırmaya göre yogaya başladıktan 8 hafta sonra vücudun esnekliği %35’e kadar artabiliyormuş.

Şimdi başlangıç aşamasında biri için farklı yoga hareketlerinin gösterildiği videolara bir göz atalım. Bu videolardaki her hareket sizin için uygun olmayabilir. Eğer hareket sırasında kaslarınızda şiddetli gerilme ve ağrı hissederseniz hareketi bırakın. Bu hareketleri en az 1-2 seans uzman kontrolünde yapmanızın daha güvenli olduğunu tekrar hatırlatıyorum.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın