Yeşil Çay Hapı Faydaları

Yeşil Çay Hapı Faydaları

Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen yeşil çayın, siyah çaya göre avantajı, daha az işleme tabi tutularak üretilmesidir. Günümüzde kanserden korunma, kilo verme, kalp ve damar sağlığı için önerilen yeşil çayı, içecek olarak ya da hap formunda tüketebilirsiniz. Ancak yeşil çayın sık tüketiminin de bazı yan etkilere yol açtığını unutmadan öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Örneğin yeşil çay kafein içerdiğinden gebelik, emzirme dönemlerinde tüketilmesi önerilmez ve geç saatte içilirse uykusuzluğa neden olabilir.

Kansere Karşı Koruma

Araştırmalar yeşil çayın, yemek borusu, mide, mesane, kolon, rektum, pankreas, karaciğer, akciğer ve prostat kanserlerini önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yeşil çayın bu özelliği kansere yol açabilen bazı enzim aktivitelerini güçlü antioksidanlar ile baskılamasından ileri geliyor. Ayrıca yeşil çayda bulunan kateşinler kanser riskini arttıran hasarlı DNA’nın onarımında destek sağlıyor. Tüm bu özellikleri ile yeşil çay hapı, kanserden korunma ve mevcut kanserli tümörlerin yayılmasını önlemede önerilen doğal ürünler arasında yer alıyor.

Zayıflamaya Yardımcı

İster zayıflama hapı olsun ister başka bir hap, sadece hapla zayıflamanın mümkün olmadığını ve zayıflamak için genel sağlığımıza uygun bir beslenme programıyla düzenli egzersizin şart olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak yeşil çay hapı, kilo verme yolculuğunda en azından diyete bağlı kalma konusunda yardımcı olabilir. Yeşil çay hapının ya da yeşil çayın kilo verme üzerindeki etkisi; metabolizmayı hızlandırarak dinlenir haldeki kalori yakımını arttırma ve kan şekerini düzenleyerek öğünler arasındaki şeker düşüşüne bağlı açlık hissini bastırma olarak iki ana noktadan oluşmaktadır.

Kalp Sağlığını Koruma

Yeşil çay hapı, bazı durumlarda doktorlar tarafından tansiyonu ve kolesterolü doğal yollarla düşürmek için önerilmektedir. Yeşil çay içinde bulunan antioksidanlar damarlarda kan pıhtılaşması olasılığını azaltarak kalp krizi ve felç riskini azaltmak için kullanılabilir.

Yeşil Çay Hapının Yan Etkileri

Yazının başında da söylediğim gibi yeşil çay içmek ya da yeşil çayı hapı kullanmak uykusuzluğa neden olabilir. Bunun dışında bazı kişilerde karaciğer sorunlarına yol açtığı bilinmektedir. Yeşil çayın karaciğeri zorladığını nedensiz karın ağrısı, koyu renkli idrar gibi belirtilerden anlayabilirsiniz. Eğer yeşil çayı hapı kullanmaya devam edecekseniz her ay 1 hafta vücudunuzu dinlendirmeniz önerilmektedir.

Yeşil çay hapı bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olarak nefes darlığı, ciltte kızarıklık, şişlik gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle yeşil çay hapını doktorunuza danışarak kullanmanız önerilmektedir.

Uyarı: Yeşil çay hapı faydaları yazısında yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Herhangi bir koşulda teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Olası yan etkilerinden korunmak için yeşil çay hapı ve diğer bitkisel ürünleri kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir uzmandan bilgi almalısınız.

Kaynaklar

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın