Yeşil Çay Yağı Ne İşe Yarar?

Yeşil Çay Yağı Ne İşe Yarar?

Yeşil çay yağı genellikle cilt bakımından kullanılır ve cildin nemlenmesine, kırışıklıkların görünümünün hafifletilmesine, sivilce oluşumunun azaltılmasına yarar. Antioksidanlar bakımından zengin olan yeşil çay yağı cildin yenilenmesini tetikleyerek daha pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay Yağı ve Cilt Bakımı

Aromaterapi: Yeşil çay yağı aromaterapi ve masaj için kullanılan doğal yağlar arasında oldukça popülerdir. Stres nedeniyle görülen kronik yorgunluğa, kas ağrılarına iyi gelir.

Cildin Yenilenmesi: Hava kirliliği, stres, güneş, sıcaklık nedeniyle yıpranan cildi sıkılaştırır ve bu olumsuz faktörlerin cilt üzerindeki etkilerini hafifletir.

Nemlendirme: Aşırı yağlı veya kuru ciltlerde nem dengesini sağlayarak cildi yumuşatır ve kırışıklıkların oluşumunu yavaşlatır.

Sivilceler: Cildiniz sivilceye yatkınsa yeşil çay yağı cilt yüzeyini yağdan ve ölü cilt hücrelerinden temizleyerek sivilceye yol açan bakterilerin azalmasını sağlar. Ayrıca mevcut sivilcelerin iyileşme süresini kısaltır.

Saç Derisi: Aşırı yağlı veya aşırı kuru saç derisinin saç sağlığını olumsuz etkilediğini biliyoruz. Saç derisini yağdan temizlemek ve nemlendirmek için yeşil çay yağı kullanabilirsiniz.

Diğer Kullanımları: Yeşil çay yağı egzama ve diğer cilt rahatsızlıklarının kaşıntı, pullanma gibi belirtilerimi hafifletir. Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olarak bu tip hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Yukarıdaki kullanım şekilleri yeşil çay yağını cilt bakımı için oldukça faydalı bir konuma getirmekle birlikte bazı hassas ciltlerde tahrişe ve alerjiye neden olabilir. Cildinizin yeşil çaya karşı hassas olup olmadığını elinizin üzerinde küçük bir bölgeye sürüp 1-2 saat bekleterek öğrenebilirsiniz. Ayrıca yeşil çay yağını zeytinyağı, badem yağı gibi taşıyıcı yağlarla incelterek kullanabilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın