Yıpranmış Saçlara Doğal Bakım Maskeleri

Yıpranmış Saçlara Doğal Bakım Maskeleri

Yıpranmış saçlara doğal bakım yapmaya başlamadan önce saçlarınızı yıprattığını bildiğiniz boya, saç maşası ya da kurutma makinesi gibi ısıyla çalışan cihazlar, fazla kimyasal madde içeren şampuanlar ve bakım kremleri gibi ürünleri mümkün olduğunca azaltma kararı almalısınız. Çünkü bunlar saçlarınızı yıpratan en önemli unsurlardır ve ne kadar bakım yaparsanız yapın bu ürünleri kullanmaktan vazgeçmezseniz saçlarınız yıpranacaktır. Yıpranmış saçlara doğal bakım için zeytinyağı maskesinden mayonez maskesine kadar farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Saçlar çok ağır kimyasallar içeren şekillendirici, renklendirici ürünler dışında güneş ışınları, hava kirliliği, klor gibi dış etkenlerden de yıpranmaktadır. Bunun için güneşe çıkarken bir şapka kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca klorlu bir yüzme havuzuna gidiyorsanız saçlarınızı boneyle koruyabilirsiniz. Hava kirliliği için yapılabilecek fazla bir şey yok ama en azından eve döndüğünüzde saç ve saç derinizi bu kirliliğin neden olduğu artıklardan temizleyebilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım Maskeleri

Yıpranmış saçlar için evde hazırlayabileceğiniz doğal bakım maskelerinin genel amacı saçı ve saç derisini yumuşatmak, saç derisini derinlemesine temizleyerek köklerin nefes almasını sağlamak ve kırıkları mümkün olduğunca azaltarak saçların daha sağlıklı uzamasına imkan vermektir. Bazıları hemen şu anda mutfakta bulunan doğal ürünlerle hazırlanabilirken bazıları aktarlarda ya da büyük marketlerde bulunabilecek ürünlerle yapılabilir.

Mayonez Maskesi: Yumurtalı içeriği ile saç tellerini nemlendiren bir maske olan mayonez maskesini uygulamak çok kolay. Saçlarınızın uzunluğuna göre yeterli miktarda mayonezi saçlarınızı tutamlara ayırarak eşit miktarda sürün. Bir saat kadar beklettikten sonra normal şampuanla ve ılık suyla durulayarak çıkartabilirsiniz.

Avokado Maskesi: Saçlarınızın doğal yağına kavuşması ve kuruluğu gidermek için en ideal doğal bakım maskelerinden biridir. Bir avokadoyu ezerek 1 yumurta, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 orta boy muzla karıştırarak saçlarınıza sürün ve 10-15 dakika bekletin. Şampuanla yıkadıktan sonra saçlarınızı doğal olarak kurutun.

Yoğurt Maskesi: Çeyrek kase yoğurtla (organik yoğurt bulabiliyorsanız daha iyi sonuç verecektir) 1 yemek kaşığı mayonez ve 1 yumurta akını iyice karıştırın. Yumurta akını diğer malzemelerle karıştırmadan önce köpürünceye kadar çırpın. Maskeyi saçlarınız nemliyken eşit miktarda sürün ve bir bone takarak karışımı yarım saat saçlarınızda bekletin. Ilık suyla maskeyi temizledikten sonra saçlarınızı şampuanlayın. Bu maskeyi saçlarınız sağlığına kavuşana kadar haftada bir tekrarlayabilirsiniz.

Saçların Yıpranmasını Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Güneş ışınları cildimize olduğu gibi saçlarımıza da zarar vermektedir. Yaz aylarında deniz kenarında mutlaka şapka takın ve denizden çıktıktan sonra tatlı suyla saçlarınızdaki tuzu alın.

Saçlarınızı kesinlikle nemliyken fırçalamayın. Bunun yerine geniş ağızlı tarak kullanabilirsiniz. Havluyla kurularken çok sert hareketler yapmayın ve kurulamak için saç kurutma makinesi kullanmayın.

Kırık uçları düzenli aralıklarla aldırmak saçlarınızın daha sağlıklı uzaması için gereklidir. 4-6 haftada bir kendiniz alın ya da kuaförünüze aldırın. Seçtiğiniz saç bakım ürünlerinin saç tipinize uygun olmasına özen gösterin.

, ,

Yıpranmış Saçlara Doğal Bakım Maskeleri İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. senem alp 19 Eylül 2014 #

    Arkadaşlar, saçı onaran gürleştiren ve dökülmelere iyi gelen E vitamini içeren Evin Ampul şampuanınıza ekleyerek kullanabilirsiniz. Ben çok memnun kaldım. Eski adı Evigen, Eczanelerde artık Evin Ampul olarak satılmaya başlanmış.

Bir cevap yazın